Jump to content



Θεμα με το τροφοδοτικο


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Το τροφοδοτικο μου βγαζει εναν παραξενο ηχο που θυμιζει τσιγαρισμα στο τιγανι αν ζοριστει ο υπολογιστης, και αυτον τον ηχο τον βγαζει μονο οταν παιζω βαρια παιχνιδια και περασει ενα χρονικο διαστημα 40 λεπτων με 1 ωρα. Ο ηχος ειμαι 95% σιγουρος οτι προερχεται απο το τροφοδoτικο μιας και δεν εχω καποιο αλλο εξαρτημα στο ιδιο σημειο, και θελω να συμπληρωσω γιατι νομιζω αποτελει σημαντικη λεπτομερια οτι ειναι Turbo-X :p Δεν εχει βγαλει καποιο θεμα στη ταση, απλα βγαζει αυτον τον ηχο ο οποιος μπορω να πω γινεται αρκετα ενοχλητικος μετα απο λιγο. Ευχαριστω για τον χρονο σας :D 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καλυπτεται, εχουν περασει 2 χρονια και 2 μηνες απο την αγορα του και η εγγυηση ειναι 2 χρονια. Προτεινεις αλλαγη; Ευχαριστω και για την πολυ γρηγορη απαντηση :D 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, οταν εχει καποιος turbo-x, chieftec και δε συμμαζευεται psu , προτεινουμε αλλαγη :p 

Το coil whine απο μονο του ειναι απλα ενοχλητικο. Μπορει να το συναντησεις σε τροφοδοτικα, καρτες γραφικων κλπ, χωρις να επηρεαζεται η αποδοση. Απλα μπορει να τα παιξουν τα εντοσθια του καποια στιγμη :)  Turbo-xxx ειναι αλλωστε :hehe::p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο φοβαμαι η αληθεια ειναι, και για να πω την αληθεια ειναι αρκετα ενοχλητικο αυτο το τσιρτσιρισμα, ειδηκα οταν ειναι βραδυ και εχω χαμηλα τον ηχο απο το συστημα :3 Εχεις να προτεινεις καποιο καλο τροφοδοτικο 550-650W αν αποφασησω να κανω αλλαγη; Δεν ειμαι πολυ ψιρας πανω στα τροφοδοτικα και δεν θελω να κανω ασχημη αγορα :p 

 

Link to comment
Share on other sites

xfx ts 550W :D 

2.5 χρονια και πλεον , δε βγαζει κιχ στο συστημα της υπογραφης μου (το 1ο συστημα). Παροτι ειναι Bronze. Το αρνητικο ειναι οτι ακριβηνε απο την τελευταια φορα που θυμαμαι :( 

 

Αν θες πες μας και απο τι αποτελειται  το συστημα σου :) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση :D Specs: 

  • Gigabyte 990FXA-UD3 (rev 4)
  • Sapphire Radeon R9 280X 3GB Dual-X OC
  • Ram δεν θυμαμαι το μοντελο ακριβως γιατι τωρα τυχαινει να μην ειμαι σπιτι, ειναι 8gb 1600mhz παντως.
  • AMD FX-8350
  • Turbo-X PSU Power Series 535 80+ Bronze
  • Oπτικο μεσο δεν θυμαμαι το μοντελο
  • Corsair Carbide Spec 03 το κουτι

Η διαφορα αναμεσα στο bronze και στο gold ειναι 7 ευρω, αρα νομιζω θα κινηθω για το gold αν καταληξω σε αυτο :3 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύ πιο ποιοτικό το XFX , μιας και έχει japanese caps και ΟΕΜ Seasonic :) Το δουλεύω 2.5 και πλέον χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Δούλευε και με την αρκετά πιο ενεργοβόρα GTX770. Αν και η 280Χ καταναλώνει κατιτίς παραπάνω, δε νομίζω να έχεις θέμα (εδώ δεν κάηκε το τουρμπο Χ :p )

Πάντως γενικά, πάντα το λέω. Τροφοδοτικό για μένα είναι το Α και το Ω ενός υπολογιστή. Αυτό δίνει ρεύμα στο σύστημα. Είναι πάρα πολύ σημαντικό :) 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, την αλλη εβδομαδα κατα πασα πιθανοτητα θα το παραγγειλω! Αυτο ειναι ετσι; (αυτη ειναι η gold εκδοση που ειναι απλα 7 ευρω πιο ακριβη απο την κανονικη αρα δεν υπαρχει λογος να μην το παρω ετσι;) http://www.skroutz.gr/s/4519437/XFX-TS-Series-550W-Gold.html 

και αυτο ειναι το bronze που νομιζω εχεις εσυ http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

Link to comment
Share on other sites

Γιεπ. Και νομίζω ότι το Gold είναι λίγο καλύτερο , οπότε αν σε παίρνει go for it. Βασικα βλεπω ιδιες τιμες. wtf ? :p Go for gold :) 

 

Έχει και ποιοτικότερα Gold τροφοδοτικά ωστόσο. Οπως αυτο 

https://www.skroutz.gr/s/11890624/Super-Flower-Leadex-II-Gold-650W-Black.html

και αυτο ειναι καλο

https://www.skroutz.gr/s/7640756/CoolerMaster-V-Series-V550-Gold.html?keyphrase=coolermaster+v550#reviews

 

Αλλα για τα λεφτα του το xfx ειναι αριστο :) 

 

Υπαρχει και το thermaltake smart se 630 που ειναι δοκιμασμενο, αλλα σιγουρα οχι το ιδιο αξιοπιστο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα στο xfx θα καταληξω γιατι ειναι και λιγο σφιγμενο το budget, και αφου δεν εχει σημαντηκες διαφορες με τα αλλα που εστειλες αλλα εχει αρκετα μεγαλη σε σχεση με το turbo-x μονο κερδισμενος μπορω να βγω :D Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Γενικα, οταν εχει καποιος turbo-x, chieftec και δε συμμαζευεται psu , προτεινουμε αλλαγη :p

Φίλε μου τα περισσότερα Chieftec είναι καλά. Ή τουλάχιστον ήταν τα παλιά. Έχουν περάσει μισή ντουζίνα από τα χέρια μου - από εποχές Athlon XP. Aυτή τη στιγμή έχω δύο Chieftec στους δύο βασικούς υπολογιστές. Δεν έχω παράπονο, αν και πλέον κλείνουν πολλά χρόνια λειτουργίας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.