Jump to content



thermaltake bigwater modding ...


amartolos

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από amartolos [Σήμερα, στις 01:31]

να μην προσθεσω και 2ο ψυγειο??

Δεν έχεις κάτι να χάσεις δοκιμάζοντάς το. Αλλά δεδομένου ότι η συγκεκριμένη αντλία έχει πολύ μικρή πίεση και το ψυγείο που αγόρασες είναι πολύ καλό αλλά είναι και κυψελωτού τύπου....δεν νομίζω να αντέξει. Αν μπορεί να βγάλει 10l/h με τόσο φορτίο ή ακόμα και να μην καεί, καλά θα τα καταφέρει. Δεν βλέπω να κερδίζεις κάτι από θερμοκρασία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει παραπάνω από 40 βαθμούς με κλειστό κουτί. Το μόνο που έκανα ήταν να προσθέσω άλλον ένα ανεμιστήρα (push-pull). Οι σωληνώσεις επίσης είναι πολύ πιο κοντές και η αντλία είναι τοποθετημένη λίγο ψηλότερα. Δεν πιστεύω ότι θα δω διαφορά με άλλη αντλία μιας και το σύστημα είναι βελτιστοποιημένο για χαμηλή ροή. Το block ίσως να είναι το μοναδικό που θα μπορούσε να βελτιώσει την απόδοση αλλά είναι δύσκολη η επιλογή καθώς πολλά από τα θεωρούμενα καλά μπλοκ ΔΕΝ αποδίδουν καλά σε χαμηλή ροή

Link to comment
Share on other sites

Καμμία απολύτως. Είχε 12άρη fan από την αρχή. Το είχα και εξωτερικά στην αρχή (καλύτερες θερμοκρασίες κατά 2-3 βαθμούς) αλλά τελικά προτίμησα την συμμαζεμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

ο ένας σπρώχνει προς τα έξω (ο πορτοκαλί) και ο άλλος τραβάει προς τα έξω. Είναι ίδιας ισχύος και τους έχω μόνιμα είτε σβηστούς είτε στα 7ν ανάλογα με θερμοκρασίες (ξεκινάνε όταν η CPU είναι >40

)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [03-04-2005 00:23]

Αλλάζοντας την αντλία μόνο (που είναι απλά επαρκής για να λειτουργεί) δεν θα κερδίσεις κάτι το ιδιαίτερο πέρα από όσο κέρδισες ήδη. Θα πρέπει να αλλάξεις διάμετρο σωληνώσεων και αφετέρου άλλο block για να κερδίσεις αρκετά. Δηλάδη....άλλο σύστημα αφού άλλαξες ήδη ψυγείο.

Οι σωληνώσεις είναι 5/16.

Συμφωνω και εγω.. :) 5/16 ? Δηλαδη ? ποσες ιντσες ?
Link to comment
Share on other sites

ρακορ θα χρειαστεις.. Δεν ξερω που θα βρεις.. Ψαξε λιγο στο νετ παντως. ειναι αρκετα μικροι σωληνες.. Και εγω που νομιζω οτι ειχα τους πιο μικρους. Ασχολησε με καρτ ?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ...... Ο 6χρονος της εικόνας δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια να ΜΗΝ το κάνω....άντε και σε λίγα χρόνια θα ακούμε τον Ελληνικό εθνικό ύμνο στο MΠΑΧΡΕΙΝ.....:clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 00:55]

με τις ήδη υπάρχουσες σωληνώσεις του ΒΙG και μια L-20 ή L-30 ή ENHEIM 1048 τι χρειάζομαι για να γίνει η μεταξύ τους σύνδεση και που το βρίσκω?

Τι εχεις στο μυαλο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα δουλεψει απο την αλλη γιατι δεν την πουλας και να παρεις μια αλλη εφοσον rad και pump θα αλλαξεις;

Παντως ετσι οπως ειναι απο την TT και με το mod του tristeno εχει καλη σχεση αποδωσης τιμης και εργονομιας

Την τελευταια εβδομαδα την δοκιμασα σε εναν xp-m και μου αφησε την ιδια αισθηση με slk900

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.