Jump to content



thermaltake bigwater modding ...


amartolos

Recommended Posts

ΤΟ πρόβλημα μου είναι ο θόρυβος σε ότι και να κάνω με το PC.

Γι αυτό επειδή ΑΚΟΥΩ την αντλία αυτη τη στιγμή και μου την έχει δώσει πολύ άσχημα λέω να πάρω κάποια που είναι πιο αθόρυβη. Τωρα αν είναι πιο αθόρυβη κάποια από τις οποίες ανέφερα πιο πάνω θα δείξει. Πάντως το σίγουρο είναι πως ο ανεμιστήρας του rad βγήκε απο κει που ήταν.Την θέση του πήρε ένας 80mm ARCTIC COOLING που μπορεί και μηδενίζει!! από το speedfan. (να δώ πως θα ξεφορτώθω το φαν της Χ800 τώρα - αλλά νομίζω βγαίνω εκτός θέματος του TRISTENO τώρα)

EDIT: Πάντως έχεις δίκιο. Και γώ στα ίδια επίπεδα έιμαι με μια SLK -948 με ENERMAX 90mm

από θερμοκρασίες. Από θόρυβο είναι σίγουρο με νέες πηγές θορύβου την αντλία και τον 120mm της TT η κατάσταση χειροτέρεψε. Βέβαια σε υψηλότερες συχνότητες όπου χρειάζεται να ανέβουν οι στροφές στο AIR σύστημα το BIGWATER είναι καλύτερο από πλευράς θορύβου διότι δεν χρειάζεται να ανεβάσουμε ακόμα τον TT fan... (sorry TRIS)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 00:15]

Συμφωνω και εγω.. :) 5/16 ? Δηλαδη ? ποσες ιντσες ?

5/16 της ίντσας προφανώς. Όλες οι διάμετροι σωληνώσεων κάθε είδους είναι στο imperial. 8mm αν το θες μεταφρασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 01:09]

Προσπαθώ...... Ο 6χρονος της εικόνας δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια να ΜΗΝ το κάνω....άντε και σε λίγα χρόνια θα ακούμε τον Ελληνικό εθνικό ύμνο στο MΠΑΧΡΕΙΝ.....:clap: :clap: :clap:

Ετσι ετσι.. Βλεπω καρτ και μου τρεχουν τα σαλια... :drool: Καποτε ετρεχα και εγω σε αγωνες για λιγο καιρο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [04-04-2005 03:47]

Γι αυτό επειδή ΑΚΟΥΩ την αντλία αυτη τη στιγμή και μου την έχει δώσει πολύ άσχημα

Ημαρτον που ακους την αντλια;

Τελικα ισως πρεπει να αλλαξεις το nick σου απο snips σε superman μονο αυτος ειχε υπερ-ακοη

Παντως εχω λυση στο προβλημα σου ...........ΟΤΟΑΣΠΙΔΕΣ

Τεσπα χωρις πλακα εγω το αυτι μου βαζω διπλα και ισα που την ακουω

μημπως εχει προβλημα η δικια σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από skelos

Τεσπα χωρις πλακα εγω το αυτι μου βαζω διπλα και ισα που την ακουω

μημπως εχει προβλημα η δικια σου;

Λοιπόν ο θόρυβος της αντλίας οφειλόταν σε κραδασμούς από την επαφή της με το κουτί...Λύθηκε αυτό....

Υπάρχει κάποιο VGA block που να δουλεύει με το BIGWATER και να υπάρχει Ελλάδα;

(και please μην αρχίσετε τα "καλά" σας λόγια σχετικά με την μικρή ροή της αντλίας κτλ κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [04-04-2005 03:26]

να βάλω γρηγορότερη αντλία. Έστω για δοκιμή. Αλλά πάλι μπορεί να αλλάξω μόνο το ψυγείο....

Εάν βάλεις γρηγορότερη αντλία θα φτάνει γρηγορότερα και ο θόρυβος της στα αυτάκια σου. Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς;:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skelos [07-04-2005 09:54]

Ημαρτον που ακους την αντλια;

Τελικα ισως πρεπει να αλλαξεις το nick σου απο snips σε superman μονο αυτος ειχε υπερ-ακοη

Παντως εχω λυση στο προβλημα σου ...........ΟΤΟΑΣΠΙΔΕΣ

Εύγε....:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 13:10]

Λοιπόν ο θόρυβος της αντλίας οφειλόταν σε κραδασμούς από την επαφή της με το κουτί...Λύθηκε αυτό....

Υπάρχει κάποιο VGA block που να δουλεύει με το BIGWATER και να υπάρχει Ελλάδα;

(και please μην αρχίσετε τα "καλά" σας λόγια σχετικά με την μικρή ροή της αντλίας κτλ κτλ...)

Toυ Acuarius μπενει

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ειχα ρωτησει και παλιοτερα ειναι καλο τα σωληνακια που μεταφερουν το νερο να ειναι μακρυα η κοντα δλδ για καλυτερη και γρηγοροτερη κυκλοφορια του νερου εννοω

Link to comment
Share on other sites

γιατι το δικο μου εχει μεγαλη αποσταση και σκεφτομαι να τα κοντινο,αλλα μηπως ετσι με μεγαλη αποσταση ο χρονος για να παει το ζεστο νερο στο ψυγιακι ειναι καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω... εννοεις οτι οσο μεγαλυτερο ειναι το μηκος του σωληνα επιστροφης θα ειναι πιο χαμηλη θερμορμοκρασια ? νομιζω οτι αυτο ειναι λαθος. χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

δεν νομιζω... εννοεις οτι οσο μεγαλυτερο ειναι το μηκος του σωληνα επιστροφης θα ειναι πιο χαμηλη θερμορμοκρασια ? νομιζω οτι αυτο ειναι λαθος. χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.

οκ σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασιες μετα απο toast 30 λεπτων..

το μονο που μανησυχει ειναι το chipset της μητρικης που παρολο που λεει 35 αν το πιασεις πανω απο 3 δευτερα θα παθεις εγκαυμα ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο??...ειναι το block της cpu ειναι απλα κρυο..

post-91-1416071876,1234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.