Jump to content



thermaltake bigwater modding ...


amartolos

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

1)δεν με πολυενδιαφερει ,για να κερδισω τι???2 δευτερα σε dvd authoring??η 1000 ποντους στο 3δμαρκ 01??

2)και επισης δεν θελω να παιξω με vcore ειχα και ενα ατυχημα προσφατα που μου στοιχησε 500 ευρω..θα κανω κανα μηνα να το χονεψω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκε το Aquarius waterblock στην ταπεινή Χ800ΧΤ PL. Θερμοκρασία με ATI TOOL 30 C GPU/36 C env...από 39-42 που ήταν με την stock...Παράλληλα σε default η θερμοκρασία του CPU παρέμεινε στα γνωστά επίπεδα 25-26 C..:)

Θα δοκιμάσω αργότερα σε ψηλότερες συχνότητες για CPU/GPU και θα ποστάρω...

ΤΟ κυριότερο όμως είναι ΤΟ ΤΕΛΟΣ του ΜΙΣΗΤΟΥ ΘΟΡΥΒΟΥ απο τη fan της X800...OYYYYYYΣΤ...!!!

Πετράν ΑΚΟΥΣ ΜΠΡΕ??????Ο σκληρός έμεινε μόνο τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Προς Snips :

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για to VGA block, ποιό από τα δύο έχεις πάρει;

Αυτό :

Liquid Cooling System - 208 Copper Waterblock

ή την παλαιότερη έκδοση :

Thermaltake Aquarius Series - Aquarius VGA Waterblock

Μπορείς επίσης να μου πείς πόσο το πήρες και από που;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την προσθήκη του VGA block. Αρκετά συμμαζεμένο αλλά οι θερμοκρασίες ανέβηκαν 2-3 βαθμούς με την προσθήκη του vga block.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι χρειάζεται προσοχή στην τοποθέτηση του CPU block στο DFI καθώς αν τοποθετηθεί ακριβώς στο κέντρο δεν πατάει όλη CPU στο block. Για να πατάει ΟΛΗ η CPU Πάνω πρέπει το μπλοκ να μπει όσο πιο δεξιά γίνεται (όπως βλέπουμε την μητρική).

Το ψυγείο είναι μάλλον η καλύτερη αναβάθμιση για το συγκεκριμένο κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Με την προσθήκη του VGA block. Αρκετά συμμαζεμένο αλλά οι θερμοκρασίες ανέβηκαν 2-3 βαθμούς με την προσθήκη του vga block.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι χρειάζεται προσοχή στην τοποθέτηση του CPU block στο DFI καθώς αν τοποθετηθεί ακριβώς στο κέντρο δεν πατάει όλη CPU στο block. Για να πατάει ΟΛΗ η CPU Πάνω πρέπει το μπλοκ να μπει όσο πιο δεξιά γίνεται (όπως βλέπουμε την μητρική).

Το ψυγείο είναι μάλλον η καλύτερη αναβάθμιση για το συγκεκριμένο κιτ.

Τι vga waterblock χρησιμοποίησες??σκέφτομαι να πάρω το Zalman ZM-GWB1 θα ταιριάζει?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό

http://www.thermaltake.com/watercooling/cl-w0038/TMPumxld8qsvj.htm

γιατί το

http://www.thermaltake.com/watercooling/a1983.htm

για κάποιο περίεργο λόγο δεν ταίριαζε στην κάρτα γραφικών μου!

Και τα δυο ταιριάζουν με το BW και το πρώτο έχει επιπλέον ρακόρ για 1/4 και 1/2" οπότε σου το προτείνω ανεπιφύλακτα καθώς είναι και καλό σαν block.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

Παιδιά για prescott 3.2e @225 3.6 είναι καλές οι 46->57 θερμοκρασίες?

Επίσης από ότι βλέπω έχω αφήσει περισσότερο σωλήνα από ότι χρειάζεται...

εχω την εντυπωση οτι με αλλαγη ψυγειου θα παιζεις

35-45 μαχ,εγω εχω 29-41 σε northwood 3@3.5 με το ψυγειο -ενα bloack ice single 80αρι-

μεσα στο case.ενω με το μαμισιο 43-55

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

εχω την εντυπωση οτι με αλλαγη ψυγειου θα παιζεις

35-45 μαχ,εγω εχω 29-41 σε northwood 3@3.5 με το ψυγειο -ενα bloack ice single 80αρι-

μεσα στο case.ενω με το μαμισιο 43-55

ψυγεία έχω 2 αλλά δεν έχω τους κατάλληλους αντάπτορες για 6.4μμ....καμμιά ιδέα που μπορώ να βρω?

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια εταιρια δυστηχως δεν θυμαμαι ονομαι και site-καποιος απο εδω μεσα ειχε δωσει το λινκ της- η οποια εχει ρακορ για οποιαδηποτε σωληνα απο εκει τα πηρα κι εγω,,,και τα συνδεσα με τους σωληνες του bigwater..η εταιρια εχει καταστημα αθηνα /θεασαλονικη οποιος θυμαται ας δωσει σχετικο λινκ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.