Jump to content



Steam developer στην Ελλαδα?


Recommended Posts

Εχω φτιαξει ενα παιχνιδακι και θελω να το ανεβασω στο steam, οχι δωρεαν.

Τωρα ειμαι ανεργος.

Πρεπει να κανω ατομικη επιχειρηση για να δικαιολογισω τα εσοδα απο την steam η απλα θα τα βαλω στην δηλωση μου απο οπου θα παρακρατηθει καποιος φορος?

Αν πρεπει να κανω ατομικη επιχειρηση, μπορω να το κανω μετα? Αφου (αν) το παιχνιδι παει καλα και εχω συμαντικα εσοδα?

 

Εψαξα αρκετα στο ιντερνετ και παντου ελεγαν για εδρα στο εξωτερικο.

Εμενα ομως ο σκοπος μου ΔΕΝ ειναι να κανω επιχειρηση. Θελω απλα να ανεβασω ΕΝΑ παιχνιδι. ONE TIME THING!

Αν παει καλα, βλεπουμε, αν οχι, δε θελω να εχω ιστοριες και εξοδα με εφοριες,βιβλια, οαεε κτλ..

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, subneo said:

Πρεπει να κανω ατομικη επιχειρηση για να δικαιολογισω τα εσοδα απο την steam η απλα θα τα βαλω στην δηλωση μου απο οπου θα παρακρατηθει καποιος φορος?

Αν πρεπει να κανω ατομικη επιχειρηση, μπορω να το κανω μετα? Αφου (αν) το παιχνιδι παει καλα και εχω συμαντικα εσοδα?

Η νέα διαδικασία για τη σύναψη συνεργασίας με την Valve είναι το Steam Direct (http://steamcommunity.com/games/593110/announcements/detail/1328973169870947116).

 

Λογικά μπορείς να ξεκινήσεις τη συνεννόηση ως φυσικό πρόσωπο, αλλά προτείνω να επιχειρήσεις μια επικοινωνία μαζί τους για να έχεις κατά νου τα έξοδα που ενδέχεται να προκύψουν από τη διαδικασία (100€ app fee, κόστος μηνιαίων εμβασμάτων, ίσως άλλα).

 

Είναι γεγονός ότι τυπικά οφείλεις να δηλώσεις στην εφορία τα έσοδα που θα έχεις από επιχειρηματική δραστηριότητα και η Valve να αποδίδει τον ΦΠΑ στο Ελληνικό Δημόσιο. Αυτό το θέμα ίσως ανακύψει εξαρχής στην επιβεβαίωση των στοιχείων σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασίες δεν γνωρίζω.

 

Αλλά ας υποθέσουμε ότι χρειάζεσαι εταιρικό ΑΦΜ. Γιατί δεν το ανοίγεις με τη βοήθεια κάποιου λογιστή σε άλλη χώρα με μικρότερο φορολογικό συντελεστή;

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_in_Europe

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Ευψαριστω για τις απαντησεις.

Στην steam ειμαι πλεον "steamworks partner" αφου εχω πληρωσει τα $100 και εχει γινει επαληθευση των στοιχειων μου.

Για να ανοιξω ΑΦΜ σε αλλη χωρα θελω 1000-5000 ευρω που τωρα δεν υπαρχουν.

Σχεδον αποφασισα να ανεβασω το παιχνιδι σαν ιδιωτης και αν τα εσοδα ειναι συμαντικα, να πραξω αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος subneo έγραψε:

Ευψαριστω για τις απαντησεις.

Στην steam ειμαι πλεον "steamworks partner" αφου εχω πληρωσει τα $100 και εχει γινει επαληθευση των στοιχειων μου.

Για να ανοιξω ΑΦΜ σε αλλη χωρα θελω 1000-5000 ευρω που τωρα δεν υπαρχουν.

Σχεδον αποφασισα να ανεβασω το παιχνιδι σαν ιδιωτης και αν τα εσοδα ειναι συμαντικα, να πραξω αναλογα.

Καλή επιτυχία! Δώσε λίνκ να δούμε τι έφτιαξες:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Καλή αρχή!

 

Ενημερωτικά, τι σου ζήτησαν σε πρώτη φάση; Photo ID, τραπεζικό λογαριασμό, κάτι άλλο;

Ευχαριστω πολυ!

Αυτα συν ΑΦΜ που τα εδωσαν σε "τριτους" για ελεγχο και μετα απο 4-5 μερες μου ηρθε μαιλ που ελεγε πως ειμαι πλεον steamworks partner

Έγινε επεξεργασία από subneo
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2017 at 2:50 ΜΜ, το μέλος subneo έγραψε:

Για να ανοιξω ΑΦΜ σε αλλη χωρα θελω 1000-5000 ευρω που τωρα δεν υπαρχουν.

 

 

 

αν δεν απεξερτηθεις το γρηγοροτερο απ το Ελληνικο κρατος δε θα υπαρξουν ποτε δυστυχως.

Αν δε σε ενδιαφερουν λογαριασμοι σε πολλαπλα νομισματα η Βουλγαρια ειναι ακομα πολυ προσιτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/7/2017 at 3:50 ΜΜ, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

αν δεν απεξερτηθεις το γρηγοροτερο απ το Ελληνικο κρατος δε θα υπαρξουν ποτε δυστυχως.

Αν δε σε ενδιαφερουν λογαριασμοι σε πολλαπλα νομισματα η Βουλγαρια ειναι ακομα πολυ προσιτη.

Οπως και να εχει, τωρα περιμενω την steam να κανει τους ελενχους και σε μερικες μερες να εχω την "coming soon" store page.

Βλεποντας και κανοντας μετα..

 

On 17/7/2017 at 11:12 ΠΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Υπαρχει η δυνατοτητα να με προσθεσεις στην developer list του παιχνιδιου (same nick/avatar in steam)

να ξεκλειδωσω ενα badge :amen: γιατι ειμαι badge collector η ζηταω πολλα ? :hehe:

Lol :D

Link to comment
Share on other sites

@subneo για δώσε μας μερικές πληροφορίες για το τι σου ζήτησε η Valve για να ανεβάσεις το παιχνίδι σου, αν το πέρασαν από κάποια tests ή ελέγχους ποιότητας κτλ. Αν δεν κάνω λάθος σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις κλειδιά ώστε να δώσεις για reviews πχ σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

@subneo για δώσε μας μερικές πληροφορίες για το τι σου ζήτησε η Valve για να ανεβάσεις το παιχνίδι σου, αν το πέρασαν από κάποια tests ή ελέγχους ποιότητας κτλ. Αν δεν κάνω λάθος σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις κλειδιά ώστε να δώσεις για reviews πχ σωστά;

Χρειάστηκε τραπεζικός λογαριασμός, ΑΦΜ και 100 δολάρια.

Αφού τελείωσα με το paperwork (μου πήρε κάπου 2 ώρες) περίμενα να εγκριθώ ως partner όπως και έγινε μετά απο 5 μέρες.

Τότε μπορούσα να στήσω την store page μου ως “coming soon” για τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

Αφού την ετοίμασα και την έστειλα, εγκρίθηκε σε 3 μέρες. Μετά την έγκριση, με ένα κλικ, η store page είναι online.

Ίδια διαδικασία και με το build του παιχνιδιού, 3 μέρες και πήρα απάντηση πως είχα ένα μικρο πρόβλημα με το xbox360 controller.

Το έφτιαξα άμεσα,το ξαναέστειλα και φαντάζομαι σε 3 μέρες θα έχει εγκριθεί.

 

Κλειδιά για reviewers δεν εχω ακόμα λόγο του μικρου προβλήματος με το build αλλα μόλις εγκριθεί, θα κάνω αίτηση να πάρω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα να μπουν achievements & trading cards? θα ηταν ενας λογος παραπανω για να το αγορασει καποιος.

Ειδικα για τα achievements οσα περισσοτερα η achievements με γραμματοσειρα τοσο το παιχνιδι "ανεβαινει" κοιτα για

παραδειγμα παιχνιδια σειρες σαν τα Οik, Ζup & Dinosaur Hunt.

 

On 27/7/2017 at 10:20 ΜΜ, το μέλος subneo έγραψε:

Lol :D

btw: Αυτο σημαινει οτι εχω στο τσεπακι μου το developer badge ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να συνεχιστεί η κουβέντα στα του παιχνιδιού, είναι καλύτερο για όλους (δημιουργό και υποψήφιους αγοραστές) να γίνει σε νέο θέμα. Εδώ θα χαθεί άδικα η πληροφορία. Εδώ ας μείνουμε στα της συνεργασίας με τη Valve.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.