Jump to content



Αγορά ψησταριάς υγραερίου ή κάρβουνου; Θετικά και αρνητικά τα φώτα σας please


karmen1983

Recommended Posts

  • 5 months later...

Μετά από πολλά χρόνια σκέψης και αναβολής μιας και την είχε σε προσφορά στα 230 ευρώ πήρα 

 

jpg?width=482&canvas=482%2C482
WWW.LEROYMERLIN.GR

Το BBQ NATERIAL Kenton 4B-Gas είναι ένα BBQ αερίου 4 καυστήρων, 14 KW. Ιδανικό για μαγείρεμα γεύματος για 10 άτομα. Εύκολο στη χρήση. Εύκολη ανάφλεξη με το ένα χέρι. Σχάρες και...

 

Την είχε πάρει φίλος πέρισυ και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η κατασκευή και η στιβαρότητα της οπότε για να

δοκιμάσω αν μπορώ να απαρνηθώ το κάρβουνο θεωρώ πως δεν έδωσα και πολλά.

Βέβαια με μια έξτρα σχάρα να βρίσκεται γιατί συνήθως μαζευόμαστε αρκετά άτομα για ψητούρες. . .

 

Το ερώτημα τώρα . . .

Ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος για τις εμαγιέ σχάρες ανάμεσα στα ψησίματα??

Προσπάθησα απαλά με συρματόβουρτσα ή με σπάτουλα αλλά δεν :(

 

Κάτω από την βρύση γίνονται λαμπίκο αλλα αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω κάθε φορά που θέλω να ψήσω 

οπότε αφού τις ζεστάνω κάνω απλά ένα πέρασμα με λεμόνι.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτο που βλεπεις κ γυαλιζει ειναι αυτο που λενε στο χωριο μου seasoning :p

 

Θα την καψεις κανα μισαωρο να ανεβασει θερμοκρασίες και να ξεκαπνισει και μετα θα ψησεις για πρωτη φορα.

Μολις βγαλεις το φαγητο ειναι η καλυτερη στιγμη για καθαρισμα. Εγω συνηθως επειδη δεν προλαβαινω δε τη καθαριζω τότε :hehe:

Το καλυτερο εργαλειο παρολο που πήρα και της broil king και της weber αξεσουάρ ειναι ετουτη με τη μακρια λαβη για να μην καίγεσαι κιολας.

 

 

συρματόβουρτσα-χειρός-κύρτη-μακριά-sit-2
WWW.HOME-SHOP.GR

Συρματόβουρτσα Χειρός Κύρτη Μακριά Sit Sit Εργαλεία Λείανσης Συρματόβουρτσα Χειρός Κύρτη...

τριβεις οταν εχει καψει το μαντεμι και καθαριζει τσακ μπαμ. Αμεσως μετα περνας το μαντεμι με λαδι. Εγω βάζω ηλιέλαιο κ την αφηνεις να κρυωσει και ειναι ετοιμη για την επομενη φορα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Το ματι υπερυθρων που εχει στην περιγραφη τι ακριβως ειναι ??

Σα σόμπα είναι. Διστάζω να το χρησιμοποιήσω γιατί δε ξέρω μετά πως θα καθαρίσει αυτό

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

 

Ασχετο, αλλα ειχες ανεβασει καποια στιγμη ενα καθαριστικο απο τον σκλαβενιτη που εκανε δουλεια. 

 

Αυτο το εχεις δοκιμασει και σε φουρνο κανονικο? φοβαμαι μην βαλλω και χαλασω καμια επιστρωση του φουρνο που ειναι καινουργιος. 

 

Γενικα τι συμπεριφορα εχει?

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2021 at 6:44 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σημερα βρηκα λιγο χρονο κ εκανα ενα καλο καθαρισμα. Καλο λοιπον ειναι να λεμε και τι παιζει με αυτα για να εχει κ ο κοσμος ιδεα.

 

Με την ευκαιρια πκυ πηρα ενα καθαριστικο για τον φουρνο και ειδα θαυματα, ειπα να δοκιμασω και στο μπαρμπεκιου μιας και αναγραφει οτι κανει. 

 

Το καθαριστικο ειναι ελληνικο και λεγεται berill. Το καλο οτι δεν χρειαζεται να προθερμανεις. Ψεκαζεις περιμενεις 10 λεπτά κ ξεπλενεις.

 

Οποτε ο κακος χαμος στο μπαρμπεκιου μου που απο τοτε που το πηρα δεν το ειχα καθαρισει κ ποτε λογω ελλειψης χρονου.

 

Η κατασταση...

 

20210906_162314.jpg

 

Ψεκασμα και υπομονη 10 λεπτα... Δεν θελει τριψιμο. Βεβαια στο χαλι που ηταν θα ηθελε ενα δεύτερο ψεκασμα, αλλα δεν το εκανα γιατι δε προλαβαινα.

 

20210906_165314.jpg20210906_180305.jpg20210906_180418.jpg

 

το ξέβγαλμα λενε γινεται με βρεγμενο πανι. Προσωπικα εβαλα το λαστιχο μεσα :p

Το επλυνα καλα το φυσηξα να φυγουν τα πολλα, το αφησα στον ηλιο εικοσι λεπτα κ το αναψα κανα τεταρτο.

Οποιος δεν το εχει δοκιμασει το berill καλα θα κανει να του δωσει μια ευκαιρια. Επισης βγαζει κ προϊόν για σκουριες που και παλι θελει ψεκασμα και ξέπλυμα χωρις τριψιμο. Μολις γινει μωβ φαινεται οτι δρα, οποτε ρίχνουμε νερακι κ τελος.

 

20210905_140615.jpg

20210905_140754.jpg

 

Εξαιρετικη δουλεια κ σε φουρνο

 

20210904_210023.jpg

 

Το παρον δεν αποτελει προωθητικη ενεργεια του προϊόντος :p

 

 

 

Εδω εισαι το εχω δοκιμασει σε 2 φουρνους στο σπιτι πάνω απο 3 φορες χωρις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το μάτι υπερυθρων ανεβαζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες για να σφραγίσει κάποιος κρέατα


Να σφραγισω??

Να την ψησω να την φαω θελω!! 😛

 

8 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σα σόμπα είναι. Διστάζω να το χρησιμοποιήσω γιατί δε ξέρω μετά πως θα καθαρίσει αυτό

Δεν εχει οδηγιες το manual??

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2022 at 2:41 ΜΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σα σόμπα είναι. Διστάζω να το χρησιμοποιήσω γιατί δε ξέρω μετά πως θα καθαρίσει αυτό

Ηλεκτρική σκουπα αφου κρυωσει :p

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.