Jump to content


Αγορά ψησταριάς υγραερίου ή κάρβουνου; Θετικά και αρνητικά τα φώτα σας please


karmen1983

Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Η πορτούλα από κάτω είναι για τα κάρβουνα; :hehe:

Καλά ψησίματα!

Είναι Βrushless, δεν έχει καρβουνάκια. :bleh:

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2020 at 6:25 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επρεπε να περάσει καιρός για να αποφασίσω :p 

Βασικά δεν ειχα χρόνο και επειδή έβαλα άλλη ανακαίνιση στο κεφάλι μου, είπα να τελειώσω το θέμα ψησταριάς πριν αρχίσει η νέα φάση του δράματος :hehe: 

Ο λόγος πιο πολύ ότι αν μου μένει έστω και λίγος χρόνος, τουλάχιστον να τον περνάω με φίλους ευχάριστα κ με χαβαλέ γιατί το έχω ανάγκη.

 

Δεν πήρα τελικά ούτε από την σειρά Gem ούτε από την σειρά Royal αλλά αγόρασα μόλις μία από την σειρά Monarch και συγκεκριμένα την Broil King Monarch 340

 

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Ψηστιέρα υγραερίου Broil King Monarch 340 834-263 με ανοξείδωτο αλουμινένιο σώμα, ισχυρούς καυστήρες Dual-Tube και ανθεκτικά αλουμινένια εξαρτήματα.

 

Ελπίζω να παραλάβω πριν το ΣΚ να κάνω και κανα ψήσιμο και να γράψω και το απαραίτητο review :p 

 

Φυσικα αν έχετε συμβουλες ή κανα βίντεο για τα πρώτα βήματα αφήστε κανα τιπ

΄Έχω την υποψία ρεβιζιονιστικών οπορτουνιστικών τάσεων στην επιλογή...δεν το κόβω να ψήνει αντικριστό…

Όπως και να έχει καλά ψησίματα 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αντικριστο δε κανει καμια, ουτε αυτες με καρβουνο. Θελει αλλο τροπο :p

 

Δεν εχω κανενα νεο απο κωτσο αν κ η χρεωση εγινε κανονικα. Θα παρω κανα τηλ το πρωι να δω τι παιζει κ να παραγγειλω κ καμια φιαλη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μαραθώνιο να βρουν την παραγγελια κ αφου την βρηκαν μου ηρθε σημερα συναρμολογημενο. Αγχωθηκα γιατι υποτιθεται το συναρμολογεις εσυ αλλα ειχρ ολα τα προστατευτικά φιλμ επανω κ δεν εχει ιχνος γρατζουνιας.

Η κατασκευή του φαινεται γερη και ειναι βαρυ. Ευτυχως στεκεται οανω σε 4 ροδες. Περισσοτερα το ΣΚ αν ο καιρος μας κανει τη χαρη. 

 

20200526_153112.jpg20200526_153118.jpg20200526_153123.jpg20200526_153130.jpg20200526_153137.jpg20200526_153153.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

το εκθεσιακο φοβηθηκα αλλά όλα, ακόμα και τα μαντεμια ήταν σφραγισμενα, με ταινιες κλπ

Ισως να κάνουν την συναρμολογηση δώρο, όπως κάνουν άλλα μαγαζια δεν ξερω δεν ειδα κάτι κατα την παραγγελία.

 

Παραγγειλα και την φιαλη και την περιμένω σε καμια ωρα.

Σε άλλα νέα είδα την τιμη μόλις και εχει πάει στα 899 από τα 719 που το πήρα εγω την Τετάρτη

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. έλα καλορίζικο. (ήρεμα όταν πρόκειται να ανεβάσεις φωτογραφίες με το αποτέλεσμα, θα σκέφτεσαι κι εμάς)

2. περί εκθεσιακού: στην συγκεκριμένη συσκευή, εφόσον δεν έχει το παραμικρό σημάδι ελαττώματος ή χρήσης, δεν σε πολυπειράζει ακόμα κι αν ήταν εκθεσιακό. Συνήθως δεν πάνε στην έκθεση να αρχίσουν να δοκιμάζουν και να ψήνουν κλπ (δεν το λειτουργούν δλδ στην έκθεση), το δε υλικό (μαντέμι) είναι long-life. Αυτά με τα εκθεσιακά είναι κίνδυνος-θάνατος σε άλλες συσκευές (τηλεοράσεις, ηχεία κλπ) όπου όντως ενδέχεται να τα έχουν λιώσει στην δοκιμαστική χρήση. Μην χαλαστείς στο παραμικρό με τέτοιου είδους άγχη.

3. δεν είχα συνειδητοποιήσει την τιμή. Είσαι θεόμουρλη! Κουζουλή!

4. Να προσ΄χεις τον εαυτό σου με το βάρος. Είναι ασήκωτο το μαντέμι, το έχεις λογικά αλλά μην κάνεις ταρζανιές κατά την μετακίνηση και ξεμεσιαστείς. Αν τα δεις ζόρικα μην αποπειραθείς να κάνεις μοναχή σου τον ήρωα. Πες στον ζουαζιλανδέζο αντμιν (έλεος, η φωτιά κι η γυναίκα πού είναι! Το ρόπαλο ξέχασες να ρωτήσεις άρχοντα της ζούγκλας, ο Κόναν ο βάρβαρος) να εισάγει κάνα φθηνό, ψηλό και δυνατό παιδί απ΄ την Ζουαζιλάνδη για τέτοιες δουλειές. Βήγκαν κατά προτίμηση. Εσύ θα είσαι Σεφ μόνο.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
3 hours ago, honda22 said:

Πιο εύκολα τα δίνω για 3090.

Να σε δούμε να  φτιάχνεις πανσετάκια  με την 3090, και τι στο κόσμο ! ! !   ?

Αγάπη μεγειά και καλοδούλευτη, εύχομαι πάντα να κρατάτε γερά και να την "λιώσετε" στη χρήση ! !  :D 
Μια ερώτηση . . . βγαίνει και με φωτογραφικό πόδι ενσωματωμένο ?   :hehe:

Όχι τίποτε άλλο, να μη κουράζεσαι για να "ταΐζεις" κι' εμάς  !    :yu:

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά ψησίματα κυρία!

Μιας και την έχεις χρησιμοποιήσει καιρό, μου λες σε παρακαλώ από την εμπειρία σου, υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά γεύσης ανάμεσα σε υγραέριο-κάρβουνο ή σου δίνει πλήρως την αίσθηση του κάρβουνου; 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά θα πω το εξής. Αν με αυτά που ξέρω τώρα για τις υγραερίου, αγόραζα ψησταριά πριν ένα χρόνο, θα έπαιρνα αυτή ή την Broil King Baron 590 σαν πιο οικονομική λύση. Αν και η Regal είναι αρκετά καλύτερη κατασκευαστικά.

 

Την εβδομάδα ανάβει 2 με 3 φορές τώρα με την καραντίνα. Τον καιρό που μπορούσαμε να μαζευτούμε πολλά άτομα (αχ καλές εποχές) ήταν λίγο παίδεμα να έχω 10-12 άτομα και να πρέπει να την γεμίζω 3 φορές περίπου και 4. Οπότε, αν δεν κάνετε τραπέζια, προσωπικά έκανα και ελπίζω ότι θα κάνω το ίδιο συχνά, πάτε σε μικρή σαν την Monarch που έχω. Το καλό με αυτά είναι ότι μόλις πάρει κάποιος τον αέρα της ψησταριάς, καταλαβαίνει ότι δεν κάνει μόνο σαν αντικαταστάτης του κάρβουνου στο κρέας. Εχω κάνει γεμιστά, λαχανικά, έχω τηγανίσει πατάτες στον πλαϊνό καυστήρα και πρόσφατα έκανα και πίτσα όπου ξετρελάθηκα. Γενικά είναι ένα πολυεργαλείο για κάποιον που ασχολείται και έχει παρέα καλοφαγάδων να ταΐσει. Οι γεύσεις είναι πολύ πολύ καλές. Το κρέας βγάζει την κάπνα του. Η ευκολία ανάματος και καθαρίσματος, με έχει κάνει να μην έχω ανάψει κάρβουνο 1 περίπου χρόνο και όχι δεν μου λείπει καθόλου. Οι γεύσεις των κρεάτων και ότι έχω φάει από αυτήν είναι τόσο καλές, όσο αν τις έτρωγα σε ένα πολύ καλό εστιατόριο. 

Συνεπώς, επειδή είμαι άτομο που μου αρέσει να πληρώνω το καλό, είτε είναι φαγητό, είτε είναι υπολογιστής, είτε είναι εργαλείο, είτε, είτε, για μένα πάντα είναι μία ακόμα επένδυση. Σε κάποιον άλλον μοιάζει too much. Για εμένα, πολύ απλά, είναι η αγορά που θα έπρεπε να έχω κάνει πέρυσι μία και καλή :). Απλά τότε και τα 720 που είχα δώσει (τώρα κάνει κάπου 900+) μου είχαν φανεί πολλά.

 

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τραπεζια κανετε? Εγω τα εχω κοψει πριν τον κορωνοιο αυτα. Η θα δινω λεφτα για τους γύφτους φιλους μου η για το pc. Ε προτιμω το δευτερο χαχαχαχαχα. Εκτος των αλλων μην τρωτε τοσα κρεατα ρε δεν κανει

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.