Jump to content



ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗ.


jdogos

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Σκέφτομαι να μπώ κι εγώ στο κλάμπ της υδρόψυξης. Με μια μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα στα κιτ της EKWB και συγκεκριμένα στα 2 κιτ  ek kit s360 και ek kit l240. Έχοντας κατά νου μελλοντική επέκταση και στις gpu (2χ asus gtx 970 strix 4gb ram) πιστέυετε ότι είναι ιδανίκη λύση? Για αρχή το κεφάλαιο που μπορώ να διαθέσω είναι ως 270 ευρώ.

Ευχαριστώ, Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα πραματα είναι ευκολότερα στην υδροψυξη όποτε μη το φοβάσαι. ΕΚ για μένα πολύ καλή εταιρία πλέον. Βέβαια θέλει προσοχή πάντα.

 

τριπλο ψυγείο για ένα CPU χωρίς overclock υπερβολή, για +2 κάρτες οριακό? Θα σου πουν πιο ειδικοί, σίγουρα μια αρχική απόφαση είναι ποσό θόρυβο θες να κάνει το σύστημα; θα πας δλδ σε πυκνό ψυγείο με δυνατότερους ανεμιστήρες (πολύ καλύτερη απόδοση ψύξης) η σε αραιό με ήσυχους αλλά καλό static pressure (αθόρυβο)?

 

Πχ εγώ εδώ και 5 χρόνια περίπου τρέχω έναν 3570 στα 4500 και 2 7970 ψιλόκλοκαρισμενες με ένα παχύ διπλό 140ρι και ένα λεπτό 140ρι αραίων φιν, με 4 120ρηδες ανεμιστήρες ήσυχους στα 5V κιόλας, το καλοκαίρι στα 7. Το σύστημα δεν έχει κλείσει ποτέ, συμπλήρωσα νερό πριν κανα χρόνο. Μια δεν ακούγεται τίποτα (σε συνδυασμό με αθόρυβο τροφοδοτικό και ssd)

 

Καλη αντλία και ποιοτικό νερό, μη το τσιγκουνεύτεις. Τα έτοιμα για χρήση με 8-15 ευρώ το λίτρο είναι πολύ καλή επιλογή. Γνώμη μου μη μπλέξεις με μιξεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fuz10n έγραψε:

Πλέον τα πραματα είναι ευκολότερα στην υδροψυξη όποτε μη το φοβάσαι. ΕΚ για μένα πολύ καλή εταιρία πλέον. Βέβαια θέλει προσοχή πάντα.

 

τριπλο ψυγείο για ένα CPU χωρίς overclock υπερβολή, για +2 κάρτες οριακό? Θα σου πουν πιο ειδικοί, σίγουρα μια αρχική απόφαση είναι ποσό θόρυβο θες να κάνει το σύστημα; θα πας δλδ σε πυκνό ψυγείο με δυνατότερους ανεμιστήρες (πολύ καλύτερη απόδοση ψύξης) η σε αραιό με ήσυχους αλλά καλό static pressure (αθόρυβο)?

 

Πχ εγώ εδώ και 5 χρόνια περίπου τρέχω έναν 3570 στα 4500 και 2 7970 ψιλόκλοκαρισμενες με ένα παχύ διπλό 140ρι και ένα λεπτό 140ρι αραίων φιν, με 4 120ρηδες ανεμιστήρες ήσυχους στα 5V κιόλας, το καλοκαίρι στα 7. Το σύστημα δεν έχει κλείσει ποτέ, συμπλήρωσα νερό πριν κανα χρόνο. Μια δεν ακούγεται τίποτα (σε συνδυασμό με αθόρυβο τροφοδοτικό και ssd)

 

Καλη αντλία και ποιοτικό νερό, μη το τσιγκουνεύτεις. Τα έτοιμα για χρήση με 8-15 ευρώ το λίτρο είναι πολύ καλή επιλογή. Γνώμη μου μη μπλέξεις με μιξεις κλπ.

Να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα, ο επεξεργαστής θα υπερχρονιστεί, ως τα 4,4 ghz (i7 5820k). Επίσης οι κάρτες γραφικών θα μπούνε πιο μετά στο κύκλωμα και θα υπερχρονιστούν και αύτες. Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα κομμάτι κομμάτι οπότε ότι θα πάρω να επαρκεί για μελλοντική επέκταση. Έ χω στο μυαλό μου δύο σχέδια, δες στα σκαριφήμματα...

option 1.jpg

option 2.jpg

Έγινε επεξεργασία από jdogos
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ψηφιζω το πρωτο απο πλευρας διαταξης. ειναι μηδαμινες οι διαφορες θερμοκρασιας με οποιαδηποτε σειρα, καλυτερα οσο λιγοτερες δυνατες σωληνωσεις.

 

το ενα τριπλο ψυγειο του σετ για ολα αυτα ναι μεν πυκνουτσικο (22fpi) και χαλκινα φιν αλλα 25mm παχος νομιζω δε θα ναι δυνατο για ολα αυτα. εκτος αμα ειναι πολυ δυνατοι οι ανεμιστηρες που δε νομιζω. αρα θα λεγα 2 διπλα καλυτερα και το ενα μεγαλουτσικο. βασικα θα παιρνα οσο παχυτερα ψυγεια χωρανε στο κουτι, σε λεφτα δεν εχουν μεγαλες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

κάνε ένα κόπο και βάλε 10 ευρουλακια ακόμα και πήγαινε εδώ: https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-l360-r2-0.

Εγώ βέβαια πάντα προτείνω αντλία d5 αλλά θα ξεφύγουμε σε λεφτά.

Πιστεύεις ότι θα καλύψει τις απαιτήσεις που θέλω? Ψύξη και overclock cpu & 2 gpu μόνο του? Ή είναι μια καλή βάση για περεταίρω επέκταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγώ προσωπικά γλυκοκοιτάζω τελευταία αυτήν. Το καλό είναι ότι τα έχει όλα σε ένα (cpu+gpu).

Βέβαια αυτή δεν κάνει για σένα, αλλά με την ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω: Γιατί 2x970;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος optimogar έγραψε:

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγώ προσωπικά γλυκοκοιτάζω τελευταία αυτήν. Το καλό είναι ότι τα έχει όλα σε ένα (cpu+gpu).

Βέβαια αυτή δεν κάνει για σένα, αλλά με την ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω: Γιατί 2x970;

Γιατί έχω ένα πάθος με το flight Simulator έχοντας το Prepar3d v4 και Xplane 11 που απαιτούν τεράστια ισχύ σε  cpu & gpu!!!!

Τα πάθη και τα λάθη πληρώνονται!!! Επίσης η πιο φθηνή 1070-1080 πάει από 650 και πάνω... + 250 για το σετάκι που καλοβλέπεις...... πάει μακρυά η βαλίτσα........

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας στο σκρουτζ, οι απλές ξεκινάνε απο τα 500κάτι.

Επίσης δεν νομίζω ότι το 2x970 + 2xΜπλοκ θα σου κοστίσει λιγότερο απο αυτό που προτείνω εγώ.

 

ΥΓ Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχουν τα games που παίζεις. Αν ανταποκρίνονται καλύτερα στο sli δηλ

Έγινε επεξεργασία από optimogar
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε aio λυση για cpu και 2xgpu την ξεχνας εκτος και παρεις 3 κομματια aio. Ο λογος ειναι οτι οι αντλιες τους ειναι για γελια και δεν θα σπρωξουν το νερο μεσα απο 1τριπλο ψυγειο που ειναι το μινιμουμ για 3 πυρηνες και 3 μπλοκ, τουλαχιστον οχι αποτελεσματικα.

Για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη τι κουτι εχεις?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@optimogar Δεν θα αγοράσω 2χ970, τις έχω.

 

@fatalara  το κουτί που έχω είναι το Corsair odsidian 750D.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω άλλα έφυγα για την εργασία μου (βάρδια) 

Έγινε επεξεργασία από jdogos
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος jdogos έγραψε:

@optimogar Δεν θα αγοράσω 2χ970, τις έχω.

 

@fatalara  το κουτί που έχω είναι το Corsair odsidian 750D.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω άλλα έφυγα για την εργασία μου (βάρδια) 

Στο setup σου θες σιγουρα ενα τριπλο αν βαλεις και τις καρτες μεσα και αν τις κλοκαρεις κιολας θα εισαι πανω κατω στις ιδιες θερμοκρασιες με αερα.

Για μενα, επειδη εχεις και σφιχτο μπατζετ παρε μια aio της EK 

https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-l360-r2-0

Τις καρτες μην τις βαλεις μεσα γιατι θα θελεις 200+ ευρω για μπλοκ και ΑΝ βρεις.

Αγορασε μια 1070 η μια vega οταν βγει, θα ειναι σιγουρα πιο δυνατες απο δυο 970 και δεν θα χρειαστεις ουτε αλλο ψυγειο ουτε τπτ.

Η ddc που εχει πανω ειναι μια χαρα, θα αγορασεις αργοτερα ενα μπλοκ για την 1070 - vega που θα παρεις και δυο κομματια σωληνες και τελος.

Αν επιλεξεις να μεινεις οπως εισαι ξεχνας την aio και πας σε αλλα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρστώ για την κατατοπιστική σου απάντηση. Σκεφτόμουν να έκανα το σύστημα υδρόψυκτο όχι μονομιάς αλλά κομμάτι κομμάτι. Είχα διαλέξει τα υλικά για να δω πως θα κινηθώ. Αλλά μάλλον η υπομονή είναι στην προκειμένη περίπτωση το ιδανικό. Δές τι είχα διαλέξει και πές/πείτε μου την γνώμη σου/σας. Τα πρώτα 2 θα τα παράγγελνα Σεπτέμβρη και τα υπόλοιπα μέσα Νοέμβρη και μετα....

 

agora.png

Προς το παρόν αναμένουμε...

Έγινε επεξεργασία από jdogos
Link to comment
Share on other sites

Σβηστα ολα, με 360 ευρω θα εχεις πολυ καλυτερο συστημα και αργοτερα δινεις αλλα 100 και βαζεις full cover block για την καρτα σου και τελος. Δεν μπορω να στειλω το screenshot σε μοα φωτο γτ ειμαι στο κινητο αλλα θα στο στειλω μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι EKWB, προσθετεις 20 ευρω για σωληνα και εισαι κομπλε.

Τα αλλα ειναι τοπ κατηγορια με 2χ140 2χ120 3χ120 RADS!

Σε ολα σου εχω μεσα και τα ρακορ που θα χρειαστεις για να βαλεις και την καρτα σου οταν με το καλο την αλλαξεις, θα χρειαστεις αλλο ενα 2χ ψυγειο αν πας με τις 2χ επιλογες αλλιως σε 3χ120 (αυτο προτεινω) +το μπλοκ της καρτας


 

ekwb.png

highflow240R.png

highflow280R.png

 

highflow360R.png

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρεπεται να κανω ενα hijack και να ρωτησω , ποσο περιπου TDP διωχνει ο καθε τυπος ψυγειου ? Ενα 2χ 120αρι παχους ΧΧΧ , ειναι καλυτερο/χειροτερο/το ιδιο με ενα μονο 120αρι διπλασσιου παχους ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.