Jump to content



ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗ.


jdogos

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές μεγαλύτερες διαφορές υπάρχουν όσο ανεβαίνει η επιφανεια (δηλαδη να πας από μονό σε τριπλό). Το πάχος παίζει και αυτό κάποιο ρόλο αλλά συνήθως όχι μεγάλο. Και έχε υποψιν ότι στο πιο χοντρό θες πιο αποδοτικούς και άρα πιο θορυβώδεις ανεμιστήρες. Στο σενάριο που λες εσύ καλύτερο θα είναι το 2χ120 από το μονό διπλού πάχους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Μου επιτρεπεται να κανω ενα hijack και να ρωτησω , ποσο περιπου TDP διωχνει ο καθε τυπος ψυγειου ? Ενα 2χ 120αρι παχους ΧΧΧ , ειναι καλυτερο/χειροτερο/το ιδιο με ενα μονο 120αρι διπλασσιου παχους ? 

Το παχος του ψυγειου παιζει πολυ μικρο ρολο σε σχεση με το μηκος του.

Εχω τριπλο 30mm black ice και στις 1850 στροφες εχει την ιδια αποδοση με 60mm alphacool. Αν βαλεις push pull θα τα παει καλυτερα το 60 αλλα και παλι οχι για πολυ 60-70 watt.

Γενικα θες οση περισσοτερη επιφανια μπορεις και παχος 30-35mm, τα οφελη πολλα...

το μισο βαρος το μισο υγρο δεν γεμιζεις το ματι σου με ψυγεια κλπ.

Με δυο 60mm ηθελα 2.5 λιτρα υγρο mayhems pastel δλδ 3x20 60 ευρω σε υγρο ενω τωρα θελω 1.2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο ψυγείο το είχα αλλά μετά από κουβέντα από τον fatalara πήγα στο ek pe360. παρόμοια απόδοση, χωρίς να χρειάζεται τόσο πολύ υγρό και οι ανεμιστήρες σε χαμηλές στροφές. Ρίξτε μια ματιά εδώ: 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω παρόμοιο συστημα με τον 5930 και δυο 970. Προσωπικά δεν πιστευω οτι αξίζει στην παρουσα φάση να κανεις υδροψυξη στις 970. Με το κόστος των μπλόκ και την πώληση των δύο καρτών, δεν αναβαθμίζεις σε αλλη κάρτα που πιθανόν να πιάνει την απόδοση των 970? Πάντως τον 5930 τον τρεχω περιπου 1 χρονο στα 4,3 με μια noctua d14 με αλλαγμενους σε noctua pwm. Είναι πολυ ωραία φαση το w/c αλλα για τις 970 δεν σε συμφερει. Κάνε το loopγια cpu (με τριπλο) με επέκταση όταν αλλάξεις τις κάρτες

Στάλθηκε από το SM-P600 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Με μερικά μπακαλίστικα μαθηματικά και με τις γνώσεις που μου δώσατε το να βάλω μπλόκ στις κάρτες γραφικών βγαίνει ασύμφορο. Μάλλον θα τις πουλήσω πακέτο αν βρω. Ένα μπλόκ πάει μεταξύ 100-130 ευρώ (κάρτας γραφικών) το οποίο διπλασιάζεται γιατί θα ήθελα 2 μπλόκς μπορεί να χρειαζόμουν και έξτρα ψυγείο σύν την αντοχή στον χρόνο είναι μια επένδυση με αρκετό ρίσκο. Ήδη οι κάρτες μου κλείνουν 2 χρόνια!!! 

Οπότε @fatalara θα χρισημοποιησώ μια από τις επιλογές που μου πρότεινες και μετά εν καιρώ θα πάρω νεα κάρτα γραφικών και μπλόκ.

Μια άλλη ερώτηση. Αυτό το κιτ θα μου το προτείνατε για ψύξη και overclocking cpu-gpu? Εχω περιέργια να δω πόσο θα κοστολογήσουν τις amd vega!!!!

 

 

Έγινε επεξεργασία από jdogos
Link to comment
Share on other sites

το κιτ που λες ειναι μια καλη βαση να ξεκινησεις. ιδανικά αν μπει καρτα γραφικών θα ήταν καλό να προσέθετες και ενα ψυγείο ακόμα. Το τριπλο πάντως που σου δίνει είναι τούμπανο, πολύ καλό. γενικά αν βάλεις την τιμή που πιανουν οι κάρτες σου μαζί με  το κόστος 2 μπλοκ, πας σε 1070 η οποία και θα αποδώσει παρόμουα και δε χρειάζεται, κατά τη γνωμη μου, υδρόψυξη γιατί οι γομαρόψυκτρες που έχουν αποδίδουν πολύ καλά.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας πιάνω αδιάβαστους......

 

Βρήκα μπλόκ για τις κάρτες μου εδώ και μάλιστα πολύ φτηνα, 160 ευρώ με έξοδα αποστολης!!!!

Μετά το στήσιμο της υδρόψυξης θα ανοίξω θέμα <<Ενυδρεία και υπολογιστές>>

 

χαχαχαχαχα

 

Υ.Γ. Να το ρίξουμε και λίγο στην πλακα...    :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλό Σεπτέμβρη.

Στο site της EKWB είδα ότι έβγαλαν και επεκτάσιμα κίτ για την σείρα liquid gaming. Αυτό κάνει κατά την γνώμη μου την σειρά πιο ελκυστική σε θέμα οικονομίας και απόδοσης. Κατά την γνώμη σας η σειρά αυτή είναι καλή να αρχίσει να στήνει ένας άσχετος (σαν εμένα) κύκλωμα υδρόψυξης?

Έγινε επεξεργασία από jdogos
Link to comment
Share on other sites

Η σειρα αυτη δεν ειναι συμβατη με τιποτα αλλο μεχρι στιγμης λογο αλουμινιου.

Λογικα θα βγαλουν και ρακορ και αλλα απο αλουμινιο για να μπορεις να παιζεις μπαλα.

Εννοειτε οτι θα εισαι δεσμιος της EK μετα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ,

Για να μην ανοιγω νεο θεμα , εχω στο μυαλο μου κατι σαν το παρακατω :

 

  • EK-CoolStream PE 360 (Triple)

  • EK-XRES 140 Revo D5 PWM (incl. sleeved pump)

  • EK-Supremacy EVO - Nickel

  • EK-ACF Fitting 10/13mm - Black

για αρχη θα μπει μονο cpu πανω με λιγο clockαρισμα και στο μελλον ισως βαλω κ την gpu(χωρις overclock) και θελω γνωμες για :

 

  1. Τα παραπανω ειναι οκ ? 
  2. σωληνα...ποιον και απο που ? (σε clear)
  3. Υγρο να βαλω κανω meyhem pastel και θα ειμαι οκ ; Για το EK-CryoFuel Premix 900 mL εχουμε καμια γνωμη που μου φαινονται πιο ωραιες οι αποχρωσεις ;
  4. Ανεμιστήρες  , με 3 χ Ek vardar evo 2200rpm θα ειμαι οκ ; Σκεφτομαι να τους βαλω με splitter στο cpu header οποτε θα ηθελα σχετικη ησυχια σε idle καταστασεις αλλα να κανουν καλη δουλεια σε load

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εισαι οκ και δεν θες τιποτα αλλο ουτε οταν θα μπει καρτα.

Ανεμιστηρες μεχρι 1850rpm βαλε δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

Σωληνα απο eworld.com.gr

Εχει και αλλα εκει τσεκαρε.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

τα 4 πρωτα πραματακια που αναφερω λογικα θα τα παρω απο ekwb , οποτε αφου ετσι και αλλιως θα γινει παραγγελια , εχουμε καμια προταση τι αλλο να παρω απο εκει ???

 

Για`υτο τον λογο σκεφτομαι πχ να δοκιμασω το υγρο τους , σωληνες και fanακια .

 

Εχει δοκιμασει κανεις ?? μην εχουμε κανα θεμα με σωληνες η υγρα .

Link to comment
Share on other sites

Μικρή πρόταση αν θέλεις τη λαμβάνεις υπόψιν σου. Προσωπικά θα έδινα λίγα παραπάνω χρήματα για να πάρω 16/10 fittings. O λίγος πιο παχύς σωλήνας είναι κατά τη γνώμη μου αρκετά πιο όμορφο αποτέλεσμα και θεωρώ ότι προσθέτει στην ασφάλεια. Άκουσε με και δεν θα μετανιώσεις. Αντίστοιχα θα σε απέτρεπα να πας σε 19/13 γιατί είναι πιο δύσκολα στο χειρισμό. Όπως και να έχει ότι και να κάνεις, έχω ακριβώς τα κομματια που σκέφτεσαι να πάρεις (η μόνη διαφορά είναι ότι έχω το revo 100) θα τα χαρείς στο έπακρο και θα αποδώσουν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα σκεφτομουν μηπως να πηγαινα σε πιο παχυ σωληνα οπως και επισης να ριξω μια ματια για το που να τοποθετησω την τρομπα οποτε αν εχω περιορισμο στον χωρο να παρω την 100αρα .

 

Μια που εχεις παρομοιο συστημα , τι ανεμιστήρες του εχεις και τι μαρκα σωληνες ;

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος platonas έγραψε:

Σημερα σκεφτομουν μηπως να πηγαινα σε πιο παχυ σωληνα οπως και επισης να ριξω μια ματια για το που να τοποθετησω την τρομπα οποτε αν εχω περιορισμο στον χωρο να παρω την 100αρα .

 

Μια που εχεις παρομοιο συστημα , τι ανεμιστήρες του εχεις και τι μαρκα σωληνες ;

Primochill 16/10 και gentle typhoon 1850 rpm που παίζουν σχεδόν πάντα στις 1000 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.