Jump to content



αγορά laptop 15,6" για μεταπτυχιακό, εργασίες


Recommended Posts

Μου ζητήθηκε  γνώμη για laptop 15.6" που θα το έχει για μεταπτυχιακό της, για εργασίες και τηλεδιασκέψεις, πέρα απ'αυτά λογικά fb, youtube..

Χρήματα 350€ με περιθώριο +50€ ακόμα, να περιλαμβάνει λειτουργικό win10.

 

1)Μου έστειλε το παρακάτω http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/HP-15--bw014nv-Laptop-(E2-9000E-4-GB-128-GB-RADEON-R2)-15-Bw014nv-Laptop-E2-9000.htm 

αλλά επειδή είναι hp απορρίφθηκε (από εμένα).

Tο ίδιο υπάρχει στο eshop (στα 400€ στο newsletter) με καλύτερο cpu, ενσωματωμένα γραφικά και παραπάνω μνήμη,

αν παίρνει κι extra μηχανικό δεν το έχω ψάξει (υπάρχει και η θέση του οπτικού).

Πάντως τώρα που βλέπω τα χαρακτηριστικά και των 2 fullhd (περισσότερο το 2ο) είναι μια χαρά αλλά δεν εμπιστεύομαι τα hp.

Τα hp πως τα βλέπετε?

 

2)βήκα και το παρακάτω lenovo

http://www.skroutz.gr/s/11394733/Lenovo-V110-15ISK-i3-6006U-6GB-500GB-Radeon-R5-M430-W10.html με ανάλυση 1366x768 [ από msystems ]

 

Σε dell και asus που κοίταξα εκτός ότι είναι σε ανάλυση 1366x768, δεν μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά τους για τα χρήματα που ζητάνε.

Περιμένω απόψεις, 

ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00587/laptop-lenovo-110-15isk-80ud0017us-15-6hd-i3-6100u4gb1tbintel-hd-520win-10black

Υπάρχει και το ίδιο με κάνα 20άρι κάτω με 500GB σκληρό.
Καλύτερος επεξεργαστής, αλλά το hp έχει το ατού της ανάλυσης και του Μ2 ssd.

All in all, αν είχε το hp i3 θα ήταν προτιμότερο. Τώρα είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Θέλει ας πούμε οπωσδήποτε full hd?
Παίζει να βάλει ssd μετά κάποια στιγμή αν πάρει κάποιο χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

... αλλά το hp έχει το ατού της ανάλυσης και του Μ2 ssd.

αυτό είδα αλλά με τα hp δεν ξέρω..  από Acer μακριά

τελευταία με 2 lenovo που είχα στα χέρια μου και το ένα το είχα προτείνει ο ίδιος (με i3 κοστος στα 400€) τα ηχεία που είχε ήταν απογοήτευση, 

τελευταία μου τα χαλάει κι αυτή. Δεν υπάρχουν κι άλλες επιλογές πάνω κάτω αυτά είναι (σ'αυτά τα χρήματα).

 

Για την ανάλυση θα ρωτήσω.

 

Παράθεση

Παίζει να βάλει ssd μετά κάποια στιγμή αν πάρει κάποιο χωρίς;

Αν χρειαστεί στο μέλλον και με ρωτήσει θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Δεν υπάρχουν κι άλλες επιλογές πάνω κάτω αυτά είναι (σ'αυτά τα χρήματα).

Υπαρχει αν πας σε μεταχειρο μακ, αν ισχύει το location σου(uk). Ebay/Amazon/local dealers βρισκεις ένα mint στα 300-400(Ivy bridge ι5/ι7). Οταν σου ερθει και να μη σου αρέσει το γυρνάς.

Ετσι και αλλιώς αυτά που κοιτας, αντικειμενικά είναι χρέπια. Tο μακ εστω και μτχ προηγουμενης γενιας αν του τερματισεις την ραμ θα πετάει, ειναι ανωτερη κατασκευή και θα βγάλει περισσότερα χρόνια απο ένα καινουριο των 300-400. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα είμαι, δεν είναι για μένα η αγορά,

μου απάντησε για την ανάλυση, θέλει full hd,

στα χρήματα  που κοιτάει μόνο το hp είναι και μετά μεατχειρισμένα (δεν θέλει).

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής του HP είναι επιπέδου Celeron 3855u αν τους συγκρίνεις ως προς το passmark. Βέβαια θα βοηθηθεί από τον SSD, αλλά το μηχάνημα δεν είναι καθόλου futureproof. Μεγάλο μείον το μόλις ένα έτος εγγύησης και δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει η επέκταση σε 3. Άποψή μου να την αποτρέψεις από την αγορά του HP και εάν επιμείνει να το παίξεις Πόντιος Πιλάτος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-15-ba071nd-156-amd-quad-core-a6-7310-8gb-128gb-ssd-windows-10-p-PER.901396?utm_campaign=newsletter170804&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-foritoi+ipologistes&utm_content=1.7-laptop+hp+15+ba071nd+156+amd+quad+core+a6+7310+8gb+128gb+ssd+windows+10 

αν πάει στο hp της είπα για το παρaπάνω που έχει το eshop στα 400 (στο newsletter) κι έχει

αυτόν τον cpu 'AMD Quad Core A6-7310 (2.00 GHz, έως 2.40 GHz με την Turbo frequency) με 2 MB L2 cache'

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

^

αυτο εγραφα και με πρόλαβες... 

Αν είναι δηλαδή ας έχει το κινητό για το μεταπτυχιακό και ας το συνδέσει σε οθόνη με κανα chromecast. 

 

Για μτχ, ναι, παω πάσο. Λογικο ένας ανθρωπος που έχει συνηθίσει στα ελληνικά δεδομένα να μη θέλει. (ακα γρεεκ μτχ = λιωμένο, ξεκ0λιασμένο, χωρις εγγύηση απο τον πωλητή)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-15-ba071nd-156-amd-quad-core-a6-7310-8gb-128gb-ssd-windows-10-p-PER.901396?utm_campaign=newsletter170804&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-foritoi+ipologistes&utm_content=1.7-laptop+hp+15+ba071nd+156+amd+quad+core+a6+7310+8gb+128gb+ssd+windows+10 

αν πάει στο hp της είπα για το παρaπάνω που έχει το eshop στα 400 (στο newsletter) κι έχει

αυτόν τον cpu 'AMD Quad Core A6-7310 (2.00 GHz, έως 2.40 GHz με την Turbo frequency) με 2 MB L2 cache'

 

είπες όμως πως ντε και καλά θέλει fullhd οθόνη... με αφορμή τα αποτελέσματα των πανελλαδικών πιστεύω πως θα σκάσει καμιά καλή προσφορά, οπότε ας κάνει 2 βδομάδες υπομονή.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μισό, νόμιζα το ίδιο είναι, δεν το πρόσεξα, μην έχουν κάνει μλκ στα specs στο eshop αλλιώς την έκανα εγώ :whistling::huh:

 

edit

δίκιο έχεις, ευχαριστώ.

 

το μπέρδεψα μ'αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/10014489/HP-15-ba023nv-A6-7310-4GB-256GB-FHD-W10.html

έχει κια 256gb ssd :p

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.