Jump to content



Σόμπα υγραερίου για χώρο 20τμ


georgeps

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα,και καλό μήνα!  ο χειμώνας μπήκε σιγά σιγά (όχι οκ μη βαράτε?)  και άρχισαν οι σκέψεις για το πως θα τη βγάλουμε με τα κρύα που θα έρθουν. 

 

Είμαι φοιτητής στην Αθήνα,  με μικρό εισόδημα, και μια στήριξη από γονείς ? και πριν λίγο καιρό μετακόμισα στο πατρικό του πατέρα μου, ένα σπίτι του 60-70 με ανακατασκευή το 80 νομίζω, υπερυψωμένο ισόγειο,με άλλα 2 διαμερίσματα από πάνω, στο Γαλάτσι. 

 

Το κτήριο έχει κεντρική θέρμανση, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω πετρέλαιο,οπότε ψάχνω μια εναλλακτική λύση για το σπίτι. Στο παλιό μου σπίτι είχα σαν έξτρα λύση ένα αερόθερμο το οποίο το έχω μαζί μου, και ένα θερμαινόμενο υπόστρωμα για το κρεβάτι. 

 

Δεδομένου ότι στο κρεβάτι με το υπόστρωμα, και ένα καλό παλωμα θεωρώ θα είμαι οκ, (και αν κρυώσω έχω το αερόθερμο) σκεφτόμουν να πάρω μια σόμπα υγραερίου για το σαλόνι - χώρο του υπολογιστή. Αυτός ο χώρος είναι γύρω στα 20 τμ και η μια πλευρά - η Βόρεια - βρίσκεται από τη μεριά του δρόμου. Έχω 2 παράθυρα σε αυτή τη πλευρά με μόνο τζάμι δυστυχώς, και η μόνωση του σπιτιού δεν νομίζω να είναι τιποτα αξιολόγο. 

 

Ένας φίλος μου έχει μια rohnson primavera, η οποία ενώ διαβάζω μέτριες κριτικες online φάνηκε μια χαρά. Και σκέφτομαι για κάτι παρόμοιο, αλλά δεν έχω παρόμοια εμπειρία με σόμπες, έχω μπατζετ γύρω στα 100 (+/-) για την σόμπα και σκέφτομαι ότι λογικά σε μέτρια χρήση θα χρειαστώ και 4 5 φυαλες. 

 

 

2 που κοιτούσα :

 

Α) Πρώτη επιλογή

Β) Δεύτερη επιλογή

 

Έχετε κάτι να μου πρότεινε για το που να κοινηθω; έχει κάποιος καμία άλλη εμπειρία με σόμπες; κάποια να μου προτείνει ή τι να προσέξω? 

 

(φυσικά εννοείται ότι το ανοιχτό παράθυρο 3 δάχτυλα ειναι το δεδομένο, βέβαια με όσο μπάζει το σπίτι σίγουρα έχω παραπάνω φυσικά ??, δυστυχώς δεν υπάρχουν χρήματα για βελτιώσεις και αλλαγές σπίτιου.)

Έγινε επεξεργασία από georgeps
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για μία ισπανική που φέρνει η Shell η οποία δουλεύει με την μικρή 5κιλη φιάλη της Coral. Όταν αρχίζουν τα κρύα βγάζουν διάφορες προσφορές με αυτήν. Στη μικρή σκάλα υπολόγισε κόστος κάπου 0,50 ευρώ την ώρα. Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή ο αερισμός του χώρου, γιατί πέραν των γνωστών, οι σόμπες αυτές παράγουν υδρατμούς, οι οποίοι θα υγροποιούνται στα αμόνωτα παγωμένα δοκάρια και σύντομα θα αρχίσουν οι μούχλες και οι μαυρίλες.

 

 

15327252_603706293147481_8684323636731562278_n.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Isidorosis έγραψε:

1 φιάλη πόσο βγαίνει?
έχεις δει καθόλου θερμοπομπούς-convector, μπορεί στο ρεύμα να σου βγαίνουν τα ίδια λεφτά χωρίς τα αρνητικά του υγραερίου

κοντα στα 35-40 η αγορά της , και περιπου 18-20 το ξαναγέμισμα  ανάλογα το κατάστημα.

 

έχω κοιτάξει λίγα πράγματα -απλα γνωρίζω την ύπαρξη τους σαν συσκευές- αλλά λόγω ότι δεν θέλω να φορτώνω το δίκτυο του σπιτιού, δεν ήθελα να πάω σε κάτι ηλεκτρικό.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για μία ισπανική που φέρνει η Shell η οποία δουλεύει με την μικρή 5κιλη φιάλη της Coral. Όταν αρχίζουν τα κρύα βγάζουν διάφορες προσφορές με αυτήν. Στη μικρή σκάλα υπολόγισε κόστος κάπου 0,50 ευρώ την ώρα. Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή ο αερισμός του χώρου, γιατί πέραν των γνωστών, οι σόμπες αυτές παράγουν υδρατμούς, οι οποίοι θα υγροποιούνται στα αμόνωτα παγωμένα δοκάρια και σύντομα θα αρχίσουν οι μούχλες και οι μαυρίλες.

 

 

15327252_603706293147481_8684323636731562278_n.png

χμμ , δεν την είχα ξαναδεί τη παραπάνω σόμπα, για τις coral έχω ακούσει καλά λόγια (οτι δεν μυρίζουν τόσο και οτι είναι πιο ασφαλείς ) βέβαι έχουν διπλάσια τιμή :p 

 

τώρα αυτό με τα δοκάρια δεν το έχω ξαναακούσει,η λύση είναι αφυγραντήρας? 

Link to comment
Share on other sites

Οι υδρατμοι πάνε και συμπυκνωνονται όπου βρουν κρύα επιφάνεια. Σε ένα βορεινό τοίχο τα αμονωτα δοκάρια είναι πιο κρύα από τον αμονωτο τοίχο. Το μόνο τζάμι είναι βέβαια ακόμα πιο κρύο οπότε από εκεί θα έχεις το πρώτο δείγμα ότι χρειάζεται αερισμό το δωμάτιο. Με καλό αερισμό νομίζω πως δε θα έχεις πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  Η αναζήτηση σόμπας συνεχίζεται...

 

η smart thermo Που μου εστειλες, με χαλάει το οτι μένεις "παντρεμενος" με τις  coral gas Μονο, συν οτι σε κατανάλωση πρέπει να είναι λίγο πιο ακριβές από τις κανονικές.

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία/εμπειρία είναι χρήσιμη :)

Link to comment
Share on other sites

Exoυμε μια παρομοια(οχι κοραλ , σαν τις αλλες που εδειξες ) και ενα δωματιο +/- 20τμ στο κανει μπαρουτι αρκετα γρηγορα , η φιαλη κοστιζει γυρο στα 15-20ε και την γεμιζεις ας πουμε μια φορα την βδομαδα . Συνεπως στην τελικη θα πληρωσεις πανω κατω τα ιδια με το αν εβαζες πετρελαιο , απλα θα γινει σε "δοσεις" .... 

 

Για εμενα χτυπα ενα AC και τελειωσε η υποθεση 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, georgeps said:

κοντα στα 35-40 η αγορά της , και περιπου 18-20 το ξαναγέμισμα  ανάλογα το κατάστημα.

 

έχω κοιτάξει λίγα πράγματα -απλα γνωρίζω την ύπαρξη τους σαν συσκευές- αλλά λόγω ότι δεν θέλω να φορτώνω το δίκτυο του σπιτιού, δεν ήθελα να πάω σε κάτι ηλεκτρικό.

παίζει να βγαίνει πιο φθηνά αν δεν ξεπερνάς τις 1600KW/h το 4μηνο
και αν τις ξεπερνάς για λίγο μπορείς να κάνεις αίτηση για νυχτερινό ρολόι (είναι 30-40ε νομίζω)

όταν είχα θερμοπομπό στο δωμάτιο μου, περίπου 12τμ, το είχα δίπλα μου

και το άναβα σχετικά συντηρητικά στην 1η σκάλα(800watt) και έκαιγα το 4μηνο 200-400KW/h

 

αυτά από εμένα.. από σόμπες δεν ξέρω τίποτα :p

 

εδιτ

Για εμενα χτυπα ενα AC και τελειωσε η υποθεση 

α ναι και το AC που έβαλα φέτος έκαιγε 130w/h στους 18-20C.. άρα ας πούμε χοντρικά 3.5KW/μέρα τεράστια διαφορά.. απλά 4πλασια αρχική τιμή

Έγινε επεξεργασία από Isidorosis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλές οι προτάσεις και των δυο σας , απλά το να μή φορτώσω το δίκτυο είναι αρκετά βασικό για μένα, γιατί είναι πολύ μπλεγμένα ακόμη τα πράγματα.

 

τώρα για το ότι θα μου βγεί το ίδιο με το πετρελαιο δεν το νομίζω, είμαι της οικονομίας γενικά ,οπότε δεν νομίζω να χρειαστώ πάνω από 4 φυάλες... βέβαια εδώ θα είμαστε να βγούμε ψεύτες :p:p

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Isidorosis said:

παίζει να βγαίνει πιο φθηνά αν δεν ξεπερνάς τις 1600KW/h το 4μηνο
και αν τις ξεπερνάς για λίγο μπορείς να κάνεις αίτηση για νυχτερινό ρολόι (είναι 30-40ε νομίζω)

Στο οποίο θα χρειαστεί το ρολόι στο όνομά του, που για να το πάρει θα χρειαστεί πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.

Για να βγάλει δε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου θα πρέπει να έχει τουλάχιστον καινούριο πίνακα και γείωση, που σε ένα σπίτι του 60-70 δεν είναι απαραίτητο ότι υπάρχουν.

Χωρίς την αίτηση για νυχτερινό και με "γνωστό" ηλεκτρολόγο, σύνολο χρειάστηκα περί τα 250 ευρώ για να αλλάξω πίνακα και να βγάλω το πιστοποιητικό.

Οπότε σίγουρα δεν είναι 30-40 ευρώ για παλιές κατασκευές.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Στο οποίο θα χρειαστεί το ρολόι στο όνομά του, που για να το πάρει θα χρειαστεί πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.

Για να βγάλει δε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου θα πρέπει να έχει τουλάχιστον καινούριο πίνακα και γείωση, που σε ένα σπίτι του 60-70 δεν είναι απαραίτητο ότι υπάρχουν.

Χωρίς την αίτηση για νυχτερινό και με "γνωστό" ηλεκτρολόγο, σύνολο χρειάστηκα περί τα 250 ευρώ για να αλλάξω πίνακα και να βγάλω το πιστοποιητικό.

Οπότε σίγουρα δεν είναι 30-40 ευρώ για παλιές κατασκευές.

Δυστυχώς το ρολόι δεν είναι στο όνομα μου, και η γείωση είναι δυστυχώς μέσω των σωλήνων :/

Πολλά λεφτά για νέο πίνακα τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.