Jump to content



Πρόβλημα update σε windows 10


Recommended Posts

Εχω windows 10 αγορασμενα κανονικα. Εως τωρα εκανε ολες τις αναβαθμισεις χωρις προβλημα. Στην τελευταια ομως την βλεπει , ζηταει να την κανει, κατεβαζει την αναβαθμιση την εφαρμοζει και οταν ξανακανει restart κανει μονο του restore to previous version και την ξαναφαιρει.

 

Δοκιμασα να κλεισω το windows defender μιας και δεν χρησιμοποιω αλλο προγραμμα προστασιας και ουτε ετσι δουλεψε.

 

Μια λουπα εχει καταντησει δηλαδη....βλεπει το update το ζηταει , το κανει και μετα το αφαιρει μονο του....

 

Υπαρχει λυση ? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δηλαδη λαθος(προβληματικο) το αρχειο που κατεβαζω ? 

 

Πως μπορω να δω ποιο αρχειο ειναι για να βεβαιωθω και να μην ψαχνω περισσοτερο ? 

 

Υπαρχει αλλο να κατεβασω manual ή να περιμενω την μεγαλη αναβαθμιση που θα ερθει συντομα ?

 

Ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στα Windows Update Settings (μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην έναρξη) και έπειτα Update History, σου δείχνει ακριβώς την κατάσταση. Αυτό που μένει να κάνεις είναι να περιμένεις απλά το επόμενο update και βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω αυτο που περιμενει να μπει (γιατι δεν το αφηνω πλεον μετα απο καμια 20αρια προσπαθειες...) ειναι το update 1703.

 

H τελευταια επιτυχημενη αναβαθμιση ηταν  η version 1607 (KB4033637)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το update που λες, έχει 3-4 μήνες και δε μπαίνει μέσω windows update. Κατέβασε ένα iso από την MS 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

και μέσα από αυτό πάτησε να κάνεις update.

 

Αν οποιαδήποτε στιγμή έχεις προβλήματα με κολλημένα updates, κλείσε το Windows  Update Service (μπαίνεις πληκτρολογώντας απλά services στην αναζήτηση), και δοκίμαζε χειροκίνητα το κάθε update από το Windows Update Catalog. Πχ το τελευταίο το βρίσκεις εδώ: 

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb4034674

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To update που λες είναι "major" update και καλό είναι να το κάνεις. Έχω την αίσθηση ότι ναι μεν γίνεται μέσω windows update αλλά με μία επιπλέον διαδικασία (σου βγάζει κάποια παράθυρα για επιλογές κτλ). Αν δεν πετυχαίνει όπως λες, θα πρέπει να κάνεις αυτό που λέει ο φίλτατος tommy. Να έχεις υπόψιν σου ότι θέλεις να κάνεις update και όχι εγκατάσταση από την αρχή για να μη χάσεις τίποτα δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε στέλνει μέσω της ιστοσελίδας κάτι να κατεβάσεις. Καλύτερα με το iso, πιο σίγουρα :) 

Θα τον ρωτήσει αν θέλει να κρατήσει τα δεδομένα του , θα πάρει καμία 30-45 λεπτά (γιατί είναι και σταθερότατη στα update η MS :p ) και θα είναι οκ θέλω να πιστεύω :) 

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και με το update services κλειστο παλι το ιδιο μυνημα βγαζει αφου κανει restoration στο 1607.

 

Καπου εχει σκαλωσει δεν μπορω να καταλαβω ομως που. 17 Οκτωβριου δεν ερχεται το νεο μεγαλο update ? Ισως να περιμενω μεχρι τοτε. Το μονο θετικο οταν εκλεισα τα update services ειναι οτι σταματησε να με ζαλισει και να μου ζηταει το update.

 

Οποιαδηποτε αλλη λυση ευπροσδεκτη , σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nathanail έγραψε:

Οποιαδηποτε αλλη λυση ευπροσδεκτη , σας ευχαριστω πολυ.

Αφού δεις το link του @tragikos και εφόσον δεν βγάλεις κάποια άκρη... 

... η άλλη λύση πάω στοίχημα ότι δεν θα σου αρέσει :p 

 

Ναι, αλλά είναι η καθαρή εγκατάσταση. Backup όσα χρειάζεσαι και καθαρή εγκατάσταση της 1703. Ή αναμονή μέχρι Οκτώβριο να βγει το τελευταίο build, και το κάνεις τότε. 

Link to comment
Share on other sites

To εχω διαβασει και τα εχω κανει ολα οπως ειπα εκλεισα και το windows defender αλλα εβγαλα και οτι usb ειχα επανω. Το ιδιο ακριβως εκανε.

 

Αφου δεν με πρηζει πλεον καθημερινα για το update θα περιμενω μεχρι Οκτωβριο να βγει το επομενο build και θα σας πω τοτε τι γινεται.

 

 

Έγινε επεξεργασία από nathanail
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nathanail said:

To εχω διαβασει και τα εχω κανει ολα οπως ειπα εκλεισα και το windows defender αλλα εβγαλα και οτι usb ειχα επανω. Το ιδιο ακριβως εκανε.

 

Αφου δεν με πρηζει πλεον καθημερινα για το update θα περιμενω μεχρι Οκτωβριο να βγει το επομενο build και θα σας πω τοτε τι γινεται.

 

 

Ετοιμασου για μια καθαρη εγκατασταση τον οκτωβριο...θα ειναι καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.