Jump to content



Αναζήτηση Ψηφιακής........


Recommended Posts

απο www.katerelos.gr , την Α95 την πήρα πριν 3 μέρες 299 τελική

(δεν λεω το ονομα για διαφήμιση, δεν παιρνω ποσοστα, αλλα ήταν ταχύτατος, δευτέρα έφυγε απο κεί , τρίτη 12 η ώρα την είχα στα χέρια μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Εχω να σου προτεινω αυτες.....αν και αργησα λιγακι!!!!

Panasonic Lumix DMC-FZ5 Black σατ 415 ευρα!

Panasonic Lumix DMC-LZ2 μαύρη στα 318 ευρα!

Panasonic Lumix DMC-FX2 Silver στα 319 ευρα!!

Η πρωτη ειναι λιγο γαιδουρακι αλλα τα κανει ολα σχετικα με φωτογραφια εχει και φακο leica εχει 12χ οπτικο κλπ κλπ!!Οι αλλες δυο ειναι μικρες ισως και αρκετα μικρες η τριτη εχει leica και αυτη αλλα νορμαλ οπτικο 3χ και ειναι στα 4 Μπχ (δες αν εχει βγει νεοτερο μοντελο στα 5)και η δευτερη ειναι στα 5 Μπχ με 6 οπτικο αλλα δεν ξερω αν εχει φακο leica(ψαξτο αν σε ενδιαφερει)!Ολες εχουν σταθεροποιητη εικονας για πιο ακουνητες(η δυσκολες-δυστροπες) φωτο!!

Εναλλακτικα προτεινω την μινολτα Ζ5 (Αντιστοιχη της πρωτης panasonic αλλα με μεγαλυτερς δυνατοτητες σε video mode )και τη Ζ20 (δεν εχει σταθεροποιητη-δεν ξερω αν της λειπει και κατι αλλο!!

Εχω την Ζ3 και το μονο μειονεκτημα που εχω-ειχα βρει ηταν η 1,5" οθονη (οι καινουργιες εχουν 2") συν οτι μετα απο καιρο -αν τελικα αγορασεις μια μεγαλουτσικη- ισως να θελησεις μια πιο μικρη σε διαστασεις!!!

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

και κατι που ξεχασα !!

Ισως σε ενδιαφερει και η olympus 770!!Ειναι πιο μικρη σε διαστασεις απο panasonic-minolta (για ultra zoom μιλαμε παντα) και εχει και αυτη αυξημενες δυνατοτητες σε video mode!(οχι οσο η μινολτα η οποια ειναι κορυφη)

Link to comment
Share on other sites

SONY Cybers-shot DSC-P150

Η απόλυτη επιλογή όταν μιλάμε για μικρό μέγεθος,μικρό βάρος, πολλά πιξελς, άριστη ποιότητα και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας περίπου 2 ώρες διάρκεια. Η προηγούμενη που είχα ήταν Nikon, δε λέω καλή αλλά σαν την SONY.......:worship:

Link to comment
Share on other sites

επειδή μπήκε το ερώτημα τι σημαίνει απόλυτη ερασιτεχνική ψηφιακή μηχανή , να το εξηγήσω :

η G6 δεν φτάνει από άποψη ποιότητας φωτογραφίας (αν και ειδικά στην ποιότητα δεν απέχει και πολύ) , zoom , σκόπευτρα , φακούς κλπ τα επίπεδα των επαγγελματικών μηχανών , και το "απόλυτη" σημαίνει ότι έχει τόσες πολλές δυνατότητες ρύθμισης ,που δεν θα βρείτε σε καμία άλλη ερασιτεχνική μηχανή αυτής της κατηγορίας .

Link to comment
Share on other sites

τις χειροκίνητες ρυθμίσεις ,που λές , τις έχουν και άλλες ,ακριβώς ίδιες , π.χ. η Α95 που έχω(με τα μισα σχεδον λεφτα), το θέμα ποιότητας και φακού αλλάζει βεβαια.Με τι λογική σου παντως, απόλυτη ερασιτεχνική μηχανή ανεξξαρτήτως κόστους, θα μπορούσε να είναι και powershot 1 pro, παρόλο βεβαια που κοστίζει όσο η 350D σχεδόν, δεν μπορεί να την ανταγωνιστεί πουθενά

Link to comment
Share on other sites

καλή φαίνεται και η 5900, αν και δεν μου άρεσαν :

-έλειψη ελέγχου διαφράγματος

-έλειψη χειροκίνητης εστίασης

-μικρότερη ταχύτητα 4" -θα ήθελα να ειχε μεχρι 15" (ή 30 " που έχουν κάποιες ,βεβαια μπορεί να μην ενοχλεί αυτό..)

μου άρεσαν :

-Auto Exposure Bracketing (πολύ θα θελα να το είχε η Α95 .. :( )

-WB Bracketing

Edit : Ένα ακόμη ψήφο παίρνει -για μενα- η Α95 με τις ΑΑ μπαταρίες που παίρνει , σε αντίθεση με την 5900 που έχει lithium pack.Βέβαια , θα πρέπει να υπολογίσεις επιπλέον κόστος για τις μπαταρίες και το φορτιστή , ο οποίος δεν παρέχεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikos [Σήμερα, στις 01:47]

"απόλυτη" σημαίνει ότι έχει τόσες πολλές δυνατότητες ρύθμισης ,που δεν θα βρείτε σε καμία άλλη ερασιτεχνική μηχανή αυτής της κατηγορίας .

σωπα βρε, και οι nikon τις ιδιες ρυθμισεις εχουνε μπορει και περισσοτερες....

αντε οι sony να μενουν λιγο πισω σε αυτον το τομεα....

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις κανεις κατα ποσο καλη ειναι η Canon Ixus 700 (ή SD500) ? Την ειδα σε σε κατι φωτογραφιες και μπορω να πω η εμφανιση της με εντυπωσιασε, απο τεχνικα χαρακτηριστικα ομως? Καποιος που ασχολειται μπορει να μου πει αν ειναι καλη και αξιζει τα λεφτα της ......

θενκς ... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε αλλαξε παλι το budjet?Ειναι αρκετα πιο ακριβη απο τις προηγουμενες που ειχες πει!Σε γενικες γραμμες ειναι μηχανη τσεπης χωρις manual επιλογες,δηλ την παιρνεις για καθημερινη χρηση και μονο λογω ευκολιας μετακινησης και αυτοματων ρυθμισεων..τπτ αλλο!Πρεπει να εχει καλη ποιοτητα οπως καποιες παλιοτρες που εχω δει..αλλα 7ΜΡ?Τι να την κανεις?Τοσο μεγαλες εκτυπωσεις θα κανεις?Αν τη θες για μεχρι Α3 με 4ΜΡ εισαι οκ!

EDIT:Κοιτα κι εδω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για απαντηση . Το εχω ηδη δει το review...... Το budget αλλαζει με την ημερα ρε γαμωτο...lol! Σαν να εχεις δικιο ομως, τα 7 ειναι υπερβολη για μενα.Απλα με εντυπωσιασε το design της για αυτο και ειπα να ρωτησω αν ειναι καλη...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν σε ενδιαφερει τετοιο στυλ(ultra compact) μπορεις να κοιταξεις και τις Sony(T1,T3).Αν ενδιαφερεσαι και γι'αλλα πραγματα περα της καθημερινης χρησεως κοιτα για compact η ακομα καλυτερα slr-like :T: στα 3-5ΜΡ(δεν λεω slr γιατι δεν εισαι επαγγελματιας) που προσφερουν μεγαλο zoom και ελαχιστο macro(θα δεις οτι αξιζουν πολυ...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM

Σε ευχαριστω για απαντηση . Το εχω ηδη δει το review...... Το budget αλλαζει με την ημερα ρε γαμωτο...lol! Σαν να εχεις δικιο ομως, τα 7 ειναι υπερβολη για μενα.Απλα με εντυπωσιασε το design της για αυτο και ειπα να ρωτησω αν ειναι καλη...

οι ixus εχουνε οσες χειροκινητες ρυθμισεις εχουνε και και οι α95-δεν το διαβασα σε review την πηρα σρα χερια μου,οχι βεβαια τα 7μβ αλλα τα 3.2....,εγω αν επαιρνα ψηφιακη τωρα δεν θα μου ξεφευγε,

Link to comment
Share on other sites

η ΙΧUS 500 (και λογικα ολες της σειρας της) ΔΕΝ έχουν οσες ρυθμισεις εχει και η Α95.Ολα τα χριστουγεννα με την ΙΧυΣ 500 του αδερφου μου επαιζα , και τωρα που εχω την Α95 μπορώ να πω ότι έχει αρκετες (για αλλους φαινονται σαν περισοτερες ή λιγοτερες ,πάντως έχει) επιλογες που δεν εχει η ΙΧυς, 1)ρυθμιση κλειστρου/διαφράγματος , 2) "χειροκινητη" εστιαση , που πιστεψε με βολεύει πολυ αν θές να βγάλεις κάτι σε γρήγορη κίνηση (εχεις εστιάσει απο πριν , και έχεις κλειδωσει την εστίαση -σο δείχνει σε μεγένθυνση (δεν ειναι η και η καλυτερη απεικονιση βεβαια) το κεντρο , εκει που εχεις πει να εστιασει , και κανοντασ διορθώσεις , βλέπεις ποτε ειναι εστιασμενο σωστά..

Αυτη π.χ. την φωτο , δυσκολα θα την τραβουσα με την ΙΧυΣ 500

post-172-1416071857,0372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.