Jump to content



Που βρισκω φθηνα Ryzen απο εξωτερικο


therock

Recommended Posts

Θελω τον 1600x προηγουμενη βδομαδα ειχε πεσει στα 229. Λεω καλη τιμη, κατσε να κανω κρατηση να τον κλεισω. Παιρνω τηλ δε το σηκωνουν, παιρνω μετα απο λιγο ξανα, μου λενε ειχαν μεινει τελευταια κομματια και τελειωσε. Και οντως οταν εκανα ρεφρες σελιδα εδειχνει κατοπιν παραγγελιας πλεον.

 

Εν πασει περιπτωση εκτοτε απο τα 229 εκτοξευτηκε πισω στα 248 και πανω, που θεωρω ισως ακριβο.

 

Απο Ευρωπη μπορω να το βρω καπου φθηνοτερα μπας και γλιτωσω κανα φραγκο

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου, είναι δώρο - άδωρο. Θα κερδίσεις τι; 4-5€; Αξίζει λες; Δε ξέρω.

 

Ότι κερδίσεις απ'έξω, θα τα δώσεις σε μεταφορικά.

My 2 cents :) 

Αν κάποιος έχει σούπερ προσφορά που θα σου εξασφαλίσει και ένα 20ρικο συνολικά, go for it :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ψαχνω μηπως τη βρω καπου 20+ φθηνοτερα συμπ. και μεταφορικων

 

Caseking την ειχε νομιζω 237 τη προηγουμενη βδομαδα και ελγα να τη παρω απο κει αφου προειται να παρω και μια καρτα γραφικων ουτως η αλλως απο αυτους και μπαινει τωρα και τον βλεπω 280. Πολυ πιο ακριβα και απο ελλαδα

 

https://www.caseking.de/en/amd-ryzen-5-1600x-3-6-ghz-summit-ridge-sockel-am4-tray-hpam-126.html

 

Τι εγινε ανεβασε τιμη ξαφνικα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος therock έγραψε:

Caseking την ειχε νομιζω 237 τη προηγουμενη βδομαδα και ελγα να τη παρω απο κει αφου προειται να παρω και μια καρτα γραφικων ουτως η αλλως απο αυτους και μπαινει τωρα και τον βλεπω 280. Πολυ πιο ακριβα και απο ελλαδα

https://www.caseking.de/en/amd-ryzen-5-1600x-3-6-ghz-summit-ridge-sockel-am4-tray-hpam-126.html

Τι εγινε ανεβασε τιμη ξαφνικα

έχεις βάλει τον tray (χύμα χωρίς κουτί κτλ.), με συσκευασία κομπλέ αυτόν που είχες δει είναι στο παρακάτω link

https://www.caseking.de/en/amd-ryzen-5-1600x-3-6-ghz-summit-ridge-sockel-am4-boxed-hpam-122.html

 

238€ +10€ μεταφορικά (αν τα μοιράσεις με την κάρτα γραφικών) 248 ίδια τιμή με Ελλάδα.

Για 20€ διαφορά παράδειγμα αν είχε από Ελλάδα θα ψώνιζα πάλι

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Καλα εχουν 40 ευρω πιο ακριβα τον χυμα

 

Δεν παει με μοιρασια, τα 19 τα πληρωνω ουτως η αλλως, οποτε το 237 ερχονται χωρις εξτρα χρεωση αρα γλιτωνω ενα 10αρικο

 

Τωρα το οτι παιρνεις 2 προιοντα και αυξανουν οι πιθανοτητες κατι στο ενα να παει στραβα και να μπλεκεις στο εξωτρικο ναι με τρομαζει καπως, αν το λες για αυτο

 

(Προπερσυ ειχα παρει απο computer universe ενα λαπτοπ μαζι με m2 ssd και 2 ram. Μου στειλαν ολα εκτος απο την 1 ραμ. Και του κυνηγαγα να στειλουν και την αλλη. Λες τωρα να μη στειλουν τον επεξεργαστη)

Link to comment
Share on other sites

Φέρνεις 2 προϊόντα απ'έξω με μεταφορικά  19€ και τα 2 (αν θα είναι από το ίδιο κατάστημα) τα μεταφορικά "σπάνε" στα 2.

Εσύ το βλέπεις από άλλη οπτική γωνία, εγώ απ'άλλη ;)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το βλεπει ο ενας καπως και ο αλλος αλλιως, ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα. Πληρωνω μια τιμη στην οποια εχει ηδη μεσα το μεταφορικα και χωρις εξτρα χρεωση προσθετω και αλλα προιοντα. Αφου ουτως η αλλως θα τα δινα τα 19

 

Με το δικο σου σκεπτικο μπορεις να πεις οτι τα μεταφορικα ειναι 19ε αγορασα 19 τεμαχια οποτε μου εκατσε 1 ευρω μεταφορικα τσαμπα πραμα. Και επειδη κοιταξες να μοιρασεις τα μετφορικα με αυτο το περιεργο σκεπτικο, να πηρες πο ακριβα προιοντα και να εβγαλες μεγαλυτερο συνολο.

 

Στην πρωτη περιπτωση του να παρω ξεχωριστα δινω προιον + μετφορικα + 248 να παρω επεξεργαστη  απο Ελλαδα στην δευτερη περιπτωση γλιτωνω 10 ευρω γιατι εχω ηδη πληρωσει τα μεταφορικα απο το πρωτο προιον. Απλα πραματα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος therock έγραψε:

Μα δεν το βλεπει ο ενας καπως και ο αλλος αλλιως, ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα. Πληρωνω μια τιμη στην οποια εχει ηδη μεσα το μεταφορικα και χωρις εξτρα χρεωση προσθετω και αλλα προιοντα. Αφου ουτως η αλλως θα τα δινα τα 19

 

Με το δικο σου σκεπτικο μπορεις να πεις οτι τα μεταφορικα ειναι 19ε αγορασα 19 τεμαχια οποτε μου εκατσε 1 ευρω μεταφορικα τσαμπα πραμα. Και επειδη κοιταξες να μοιρασεις τα μετφορικα με αυτο το περιεργο σκεπτικο, να πηρες πο ακριβα προιοντα και να εβγαλες μεγαλυτερο συνολο.

 

Στην πρωτη περιπτωση του να παρω ξεχωριστα δινω προιον + μετφορικα + 248 να παρω επεξεργαστη  απο Ελλαδα στην δευτερη περιπτωση γλιτωνω 10 ευρω γιατι εχω ηδη πληρωσει τα μεταφορικα απο το πρωτο προιον. Απλα πραματα

 

 

Η τιμη θα ειναι ιδια με της ελλαδας;

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη συζήτηση για 10 ή 20 ευρω γίνεται;; ή περίμενε να πέσει η τιμή γενικά ή πάρτο από εδώ να τελειώνεις. Πρόκειται να δόσεις 250€ και κολλάς στα 10 και στα 20 ευρώ... Ή εγώ είμαι πολύ άπλας ή εσύ κάπου μπερδεύτηκες..

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος therock έγραψε:

Μα δεν το βλεπει ο ενας καπως και ο αλλος αλλιως, ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα. Πληρωνω μια τιμη στην οποια εχει ηδη μεσα το μεταφορικα και χωρις εξτρα χρεωση προσθετω και αλλα προιοντα. Αφου ουτως η αλλως θα τα δινα τα 19

 

Με το δικο σου σκεπτικο μπορεις να πεις οτι τα μεταφορικα ειναι 19ε αγορασα 19 τεμαχια οποτε μου εκατσε 1 ευρω μεταφορικα τσαμπα πραμα. Και επειδη κοιταξες να μοιρασεις τα μετφορικα με αυτο το περιεργο σκεπτικο, να πηρες πο ακριβα προιοντα και να εβγαλες μεγαλυτερο συνολο.

 

Στην πρωτη περιπτωση του να παρω ξεχωριστα δινω προιον + μετφορικα + 248 να παρω επεξεργαστη  απο Ελλαδα** στην δευτερη περιπτωση γλιτωνω 10 ευρω γιατι εχω ηδη πληρωσει τα μεταφορικα απο το πρωτο προιον. Απλα πραματα

 

Επειδή είναι περίεργο το σκεπτικό μου (κατά τα λεγόμενα σου) και για να νομίζεις ότι το έφερες 10€ λιγότερα το cpu, δικά σου τα λεφτά τα κάνεις ότι θέλεις :).

Καλές αγορές

 

*το digitalmaster δωρεάν μεταφορικά έχει από Ελλάδα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το συζηταω για τα 10 ευρω. Απλα ενα σκεπτικο εκφραζω. Αυριο φορτωνω τη πιστωτικη και αγοραζω και τελιωνει ο προβληματισμος

 

Προσωπικα οταν ειναι να παρω κατι ακριβο (τη καρτα γραφικων εν προκειμενω που αναφερω σε αλλο τοπικ) κοιταζω και τιμες εξωτερικου. Στη προκειμενη περιπτωση το συνολο μαζι με μεταφορικα μου βγαινει 80 ευρω φθηνοτερα απο το πιο φθηνο ελληνικο σκρουτζομαγαζο. Οποτε προχωραω. Υστερα οτι προιον παρεις απο το ιδιο μαγαζι και βγαινει φθηνοτερο το παιρνεις και αυτο.

 

Ο επεξεργαστης βγαινει 10 ευρω φθηνοτερα προσωπικα δε με χαλαει να κοψω και απο κει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Δε το συζηταω για τα 10 ευρω. Απλα ενα σκεπτικο εκφραζω. Αυριο φορτωνω τη πιστωτικη και αγοραζω και τελιωνει ο προβληματισμος

 

Προσωπικα οταν ειναι να παρω κατι ακριβο (τη καρτα γραφικων εν προκειμενω που αναφερω σε αλλο τοπικ) κοιταζω και τιμες εξωτερικου. Στη προκειμενη περιπτωση το συνολο μαζι με μεταφορικα μου βγαινει 80 ευρω φθηνοτερα απο το πιο φθηνο ελληνικο σκρουτζομαγαζο. Οποτε προχωραω. Υστερα οτι προιον παρεις απο το ιδιο μαγαζι και βγαινει φθηνοτερο το παιρνεις και αυτο.

 

Ο επεξεργαστης βγαινει 10 ευρω φθηνοτερα προσωπικα δε με χαλαει να κοψω και απο κει

Να ξερεις οτι θες 30 ευρω να στειλεις κατι στην γερμανια και αυξανεται η τιμη με το βαρος.

Αυτο σε περιπτωση που χρειαστει εγγυηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ματιασατε ρε. Βγηκε παραγγελια 1017ε με καρτα και επεξεργαστη και δε τραβαγε το ποσο (Μαλλον εχουμε 1000ε οριο), και αναγκαστικα παραγγειλα μονο τη καρτα γραφ, οποτε με βλεπω Ελλαδα να παιρνω επεξεργαστη. Ηταν μαλλον γραφτω να τον παρω εκ των εσω

Link to comment
Share on other sites

To mindfactory την εχει 224 (τσαμπα) αλλα πρεπει να πληρωσω ξανα μεταφορικα οποτε ερχεται παλι μια η αλλη. Οπως ειπα πριν η μονη λυση ηταν να την επαιρνα απο το ιδιο καταστημα. Αλλα ισως για το καλυτερο να εγιναν ολα αφου αν γινοταν κατι ειναι ρισκο για 10 και 20 ευρω κερδος να πληρωσεις αλλο τοσο να τη στειλεις πισω

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

To mindfactory την εχει 224....

 

ρίξτε μια ματιά για το mindfactory αν δεν έχετε δει το θέμα

On 4/9/2017 at 7:34 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

 

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Με ματιασατε ρε. Βγηκε παραγγελια 1017ε με καρτα και επεξεργαστη και δε τραβαγε το ποσο (Μαλλον εχουμε 1000ε οριο), και αναγκαστικα παραγγειλα μονο τη καρτα γραφ, οποτε με βλεπω Ελλαδα να παιρνω επεξεργαστη. Ηταν μαλλον γραφτω να τον παρω εκ των εσω

τι τρόπο αποστολής έβαλες dhl, ups...?? (caseking η παραγγελία?)

 

 

Spoiler
πριν 3 ώρες, το μέλος b1gboss έγραψε:

Δες idealo.de . Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους πάνω.

για την οθόνη που έβαλες από mindfactory σε άλλο thread διάβασε το από πάνω link που έβαλα στον therock

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, idonthave said:

 

 

ρίξτε μια ματιά για το mindfactory αν δεν έχετε δει το θέμα

 

 

τι τρόπο αποστολής έβαλες dhl, ups...?? (caseking η παραγγελία?)

 

 

 

 

DHL caseking το κλασσικο 19αρι μεαταφορικα. Γλιτωσα πολλα ομως στην καρτα σε σχεση με ελλαδα

 

Ε δεν αξιζει Mindfactory +30ε μεταφορικα τωρα για ενα επεξεργαστη. Τωρα αναγκαστικα θα των παρω απο ελλαδα με σχεδον 250ε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.