Jump to content



USB On-off Switch.Ηλεκτρονικοί του φόρουμ κοπιάστε..


GeorgeVasil

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα,

 

Θελω σε μια πλακετα τυπου Intel Edison η οποια τρεχει καποιο λογισμικο και την τροφοδοτω μεσω powerbank με microusb...να κοτσαρω ενα on-off button για να κοβω/ανοιγω ρευμα πιο safely.

 

Θελω να αποφyγω να καταστρεψω το USB port βαλλε-βγαλλε.

 

Υπαρχει καμια πλακετουλα or something εκει εξω που να κανει αυτη την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω πιασει τι θες να κανεις μαλλον ψαχνεις κατι τετοιο;

 

61O9VVKbtIL._SY550_.jpg

 

Επισης μπορεις να το κανεις και με ενα διακοπτακι αυτο απλα βαζοντας το στο κοκκινο καλωδιο του micro usb του power bank (αν θυμαμαι καλα το χρωμα τωρα) και αυτο δεν ειναι καμια επεμβαση στη πλακετα.

Αν δεν εχω πιασει σωστα τον προβληματισμο σορρυ αλλα το 13ωρο μου επεσε βαρυ σημερα :p

 

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κ εγω αυτο.... μπορω να το κανω αυτο που λες...αλλα θα ηθελα κατι πιο andvanced, τυπου μηπως υπαρχει κατι ετοιμο που να δινει κ signal μεσω GPIO για power up/shutdown.

 

εχω φαει τον τοπο ολο..

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GriGaS said:

αν η edison δεν έχει ρεύμα, πώς θα δίνει signal για power up?

 

Απο την στιγμη που θα ειναι μονιμα συνδεμενο με μπαταρια/powebank, οταν παρει 5V ανοιγει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

εννοείς λοιπόν να δίνει το σήμα η gpio κάποιας άλλης συσκευής;

 

μάλλον είμαι πολύ άσχετος με αυτά και δεν μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε..:/

 

Το edison με το που συνδέσεις ρεύμα στο micro usb του ή σε μια 6pin DF13 port.. boot-αρει μόνο του.

 

Για να αποφύγω τα πολλαπλά βάλλε-βγάλε όταν το χρησιμοποιώ (θα χαλασουν τα ports/corruption στα data log), θελω ένα power button που όταν θα το πατάς θα δίνει τροφοδοσία αρα θα ξεκιναει το board, και οταν θα το ξανα πατας θα δινει σημα για shutdown. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

μάλλον είμαι πολύ άσχετος με αυτά

εγώ είμαι ακόμα περισσότερο άσχετος.

 

Άρα δε θες απλώς να κόβει το ρεύμα, αλλά να δίνει εντολή για shutdown και στη συνέχεια να κόβει το ρεύμα.

 

Για να το συνοψίσουμε, θες ένα button που όταν το πατάς ενώ είναι κλειστο το edison (χωρίς καθόλου τροφοδοσία) θα δίνει ρεύμα και αυτομάτως θα bootάρει, ενώ όταν το πατάς με το edison σε λειτουργία, αυτό θα στέλνει σήμα για shutdown και μετά θα κόβει και το ρεύμα.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω να σε βοηθήσω, αλλά νομίζω πως ο @unseen είναι ο άνθρωπός σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει εάν σε κάποιο από τα GPIO είναι ήδη προγραμματισμένο κάτι τέτοιο?

Πχ. στο RPi υπάρχει ένα ζεύγος GPIO που όταν το βραχυκυκλώσεις όσο είναι σβηστό δίνει σήμα για boot. Όταν είναι αναμμένο, το προγραμματίζεις σε software να κάνει ότι θέλεις (πχ shutdown).

 

Το να γράψεις ένα script για να κάνει shutdown με σήμα από GPIO δεν είναι δύσκολο... Το δύσκολο είναι να το κάνεις να ξεκινήσει όταν είναι σβηστό. Γι' αυτό θα έβαζα στοίχημα ότι προβλέπεται ήδη εκ κατασκευής με κάποιο τρόπο που δεν απαιτεί βάλε/βγάλε καλωδίου τροφοδοσίας.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, minast said:

Έχεις κοιτάξει εάν σε κάποιο από τα GPIO είναι ήδη προγραμματισμένο κάτι τέτοιο?

Πχ. στο RPi υπάρχει ένα ζεύγος GPIO που όταν το βραχυκυκλώσεις όσο είναι σβηστό δίνει σήμα για boot. Όταν είναι αναμμένο, το προγραμματίζεις σε software να κάνει ότι θέλεις (πχ shutdown).

 

Το να γράψεις ένα script για να κάνει shutdown με σήμα από GPIO δεν είναι δύσκολο... Το δύσκολο είναι να το κάνεις να ξεκινήσει όταν είναι σβηστό. Γι' αυτό θα έβαζα στοίχημα ότι προβλέπεται ήδη εκ κατασκευής με κάποιο τρόπο που δεν απαιτεί βάλε/βγάλε καλωδίου τροφοδοσίας.

 Θα το κοιταξω και θα ξανα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

  • GPIO46, GPIO77, PWM, SCL, SDA, TX, RX are connected to Intel Edison via buffers and are 3.3 V logic level, 5 V tolerant.
  • TX and RX belong to UART1 on Intel Edison
  • SCL and SDA belong to I2C1 on Intel Edison, I2C1 also could be used to communicate with internal magnetometer in MPU9250.
  • PWM belongs to PWM3 GPIO183 on Intel Edison
  • Time Mark input is connected directly to U-blox chip for low latency, it includes an over-voltage clamp, pull up and current limiting resistor.
  • reach-connectors.thumb.png.1eb2540ebc2beac750fa7483e46e16da.png

Εμενα το συνολο του board ειναι αυτο που δειχνει στην εικονα. Απο micro usb παιρνει ρευμα και τα GND/TX/RX/5V του πανω pin τα χρησιμοποιώ για Ραδιοεπικοινωνια.

 

Και το Hardware Guide του intel Edison.

https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/edison/sb/edison-module_HG_331189.pdf

 

Βρηκα ονλινε αυτα που ειναι πανω κατω οτι ψαχνω αλλα δεν βγαζω ακρη με τα GPIO. @unseen ??

 

http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-Smart-Soft-Power-and-Shutdown-Switch-Board-For-Pi-Zero-2-or-3-/122649543865?hash=item1c8e7b84b9:g:j2IAAOSwTY9ZZC01

 

http://www.averagemanvsraspberrypi.com/2014/06/illuminated-raspberry-pi-power-switch.html

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, unseen said:

δε το ξερω το εντισον φιλος, με αυτο το παπαρακι απο το εμπαι αν κανεις match τα pin με τα αντιστοιχα του raspberry ή αλλαξεις το python script ισως δουλεψει

 

 

Το ονειρο χαθηκε :p :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.