Jump to content



Αγορα αθορυβου ανεμιστηρα


Seek & Find

Recommended Posts

Τελικά αγόρασα το 100αρη silent wings. Θα μεταφερω εντυπωσεις μόλις τον εγκαταστήσω. Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι είναι ο non pwm και συνοδεύεται από τον αντάπτορα της φωτογραφίας ο οποίος παίρνει ρεύμα από sata και βγάζει 12v, 7 και 5. Αρκετά πρακτικό αξεσουάρ νομίζω και δεν υπήρχε στον high speed silent wings 3 pwm που έχω παρει κάποιο καιρό τώρα.

IMG_20171024_225028.jpg

IMG_20171024_225031.jpg

IMG_20171024_225035.jpg

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω: κάνει ο silent wings 3 για intake σε κουτί όπως το phanteks evolv atx που έχει πρόσοψη χωρίς οπές ή θα χρειαστεί να μπει static pressure fan εκει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω: κάνει ο silent wings 3 για intake σε κουτί όπως το phanteks evolv atx που έχει πρόσοψη χωρίς οπές ή θα χρειαστεί να μπει static pressure fan εκει;

 

Παράθεση

2) το είχα τόσο καιρό έτσι δεν είχα θέμα με θερμοκρασίες, η είσοδος του αέρα γίνεται περιμετρικά είχα αφήσει 1cm περιθώριο

σύμφωνα με τα βελάκια. Εχω αγοράσει τον silent wings 3 high speed 140 και έκανα κάποιες δοκιμές (και μετρήσεις κάποια στιγμή θα τις ανεβάσω).

Στην δεύτερη εικόνα με το plexi ενώ χωρίς εμπόδιο έσπρωχνε αρκετό αέρα (σήκωνες και αετό :hehe:) με το plexi μπροστά ήταν τζούφιος!

Από'δω οδηγήθηκα στην 3η εικόνα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα Fan headers της μητρικής μπορούν να υποστηρίξουν μέχρι 1 Α , αλλά πρώτον δεν είναι κανόνας για όλες της μητρικές και δεύτερον -και εδώ παίζει ρόλο η αξιοπιστία του κατασκευαστή- δεν είναι ανάγκη να πάς να την τσιτώσεις ακριβώς στο μέγιστό της! :)

Αλλά για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος:

Τι είδους fan header εννοείς (Voltage regulation  ή  PWM regulation ?) και δεύτερον τι ανεμιστήρα εννοείς , 3pin ή 4pin ?

Πάντως για PWM fan header, υπάρχει εύκολος τρόπος να οδηγήσεις όσους ανεμιστήρες τραβάει η ψυχή σου ! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα 3 pin , 4pin βγάζουν 1Α στα 12v . Οπότε βλέπεις στα πόσα Α είναι rated ο ανεμηστήρας και υπολογίζεις.Λάβε υπόψιν σου ότι όταν ξεκινάει να περιστρέφεται ο ανεμηστήρας τραβάει περισσότερο ρεύμα για 1-2 sec μέχρι να πιάσει τις σταθερές στροφές του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Jesus και η mother του!!!!!!

Προτείνω όλους τους ενδιαφερόμενους (για να μην πω και μη ενδιαφερόμενους) να καρφιτσώσουν στους σελιδοδείκτες την εν λόγω δημοσίευση για προσωπική (και όχι μόνο) χρήση!!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.