Jump to content



ποιον ssd


Recommended Posts

Καλημέρα,

σε εναν οικιακό υπολογιστη (GIGABYTE P55 UD3- INTEL i5- 4gb ram) πρόκειται να κάνω format και ευκαιρίας δοθείσης ειπα να αλλάξω τον σκληρό με εναν ssd. Κάποια πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το P55 είχε SATA 3.0 αλλά με διαφορετικό controller και όχι τον native του chipset.

Οπότε πάρε κάτι φθηνό σχετικά με καλή εγγύηση. Διαφορές δεν θα δεις από drive σε drive αλλά σίγουρα θα δεις από τον σκληρό δίσκο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες παίζει στο public προσφορά στα 70€ ο Εσωτερικός δίσκος SSD OCZ TL100 240GB - 2.5" - SATA 3 | Public

Δεν είναι ότι καλύτερο σε SSD, αλλά για παλιό σύστημα και αν χρειάζονται τα 240GB, ίσως να είναι μια καλή λύση, δεδομένου ότι είναι και σημαντικά φτηνότερος έναντι των άλλων διαθέσιμων στην αγορά SSD Σκληροί Δίσκοι 240GB και άνω - Skroutz.gr

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Νομίζω το P55 είχε SATA 3.0 αλλά με διαφορετικό controller και όχι τον native του chipset.

Οπότε πάρε κάτι φθηνό σχετικά με καλή εγγύηση. Διαφορές δεν θα δεις από drive σε drive αλλά σίγουρα θα δεις από τον σκληρό δίσκο.

 

η συγκεκριμενη μητρικη δεν εχει SATA 3    59c2d5fa35ea5_.thumb.JPG.8ae5e75fd316996de1f1a59fe7387349.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οι SATA 3 δίσκοι και SSDs δουλεύουν σε SATA 2 μητρικές, απλά οι ταχύτητες μεταφοράς θα είναι μικρότερες (θεωρητικά έως τα 300MB/sec αν θυμάμαι καλά, αντί για 600MB/sec). Η αίσθηση χρήσης πάντως ενός SSD, είτε σε SATA 2, είτε σε SATA 3, θα πρέπει να είναι η ίδια. 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Διαφορές δεν θα δεις από drive σε drive αλλά σίγουρα θα δεις από τον σκληρό δίσκο.

Μην το λες.

Δυο φίλοι που αναβαθμίσανε παλιούς υπολογιστές (socket 775, με 4  GB value RAM, sata II) ο ένας έβαλε έναν UV400 και ο άλλος έναν  OCZ Toshiba TL100.

Ο UV400 ηταν πιο γρήγορος από τον OCZ.

Και στους δυο εγώ έκανα εγκατάσταση λειτουργικού, οδηγούς κτλ.

To θυμάμαι γιατί μου έκανε εντύπωση και έτρεξα HD Tune και όντως ο OCZ ήταν κάπως χαμηλά.

Βέβαια ο  OCZ σε ένα review που βρήκα πάτωσε κανονικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.