Jump to content



κατασκευή ξύλινης βάσης κρεβατιού


Recommended Posts

Γειά σας

Μόλις αγόρασα ένα φοβερό στρώμα (1,60Χ2,00) για το νέο μου σπίτι αλλά με τα λεφτά που κόστισε το έχω βάλει (για τιμωρία του) στο πάτωμα. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει να φτιάξω μια απλή αλλά γερή (δεν μ΄ αρέσουν τα τριξιματα) βάση κρεβατιού ? Θεωρητικά, την έχω στο μυαλό μου, στο πρακτικό κολλάω λίγο. Την έχω σκεφτεί να είναι όσο και το στρώμα (δηλ. να μην πολυφαίνεται), να έχει χώρο από κάτω για το σκούπισμα και με κάποιο τρόπο να την συνδέσω και με την πλάτη που έφτιαξα ήδη με τα ξύλα που περίσσεψαν απ΄ το δρύινο πάτωμα.  Περιμένω τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εχω τριβεία, φαλτσοπρίονο, σέγα, δραπανοκατσάβιδα, πιστόλι βαφής και όρεξη:D... Για ξύλο σκεφτόμουν πεύκο (αφού δεν θα είναι πολύ εμφανές) αλλα δεν ξέρω αν είναι αρκετά σκληρό. Όσο για το πάχος κ πλάτος του ξύλου δεν έχω ιδέα πόσο θα πρέπει νάναι

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση θες το στρωμα να πατάει πάνω σε μία βάση ή θες η βάση να περικλείει το στρώμα λίγο περιμετρικά?

 

Δηλαδή το ένα ή το δύο?

 

oregon_maple_platform_bed_dt3.jpgMattress_on_bed_(smalldbl)-650x478.jpg

 

Το πεύκο είναι καλή και οικονομική λύση. Είναι μαλακό σαν ξύλο, θα χρειαστεί να πάρεις χοντρά κομμάτια, οπότε καλό είναι να το περάσεις ένα καλό βερνίκι να κάνει μία κρούστα (αρα ανάλογα το βερνίκι ίσως χρειαστεί 1-2 μέρες να το έχεις σε χώρο που αερίζεται)

 

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν θες να το δέσεις με βίδες ή με φεράμια. Ενα καλό ποστ για τα φεράμια κρεβατιών έχει γράψει ο Στελιος εδώ

 

Κάνε έστω ένα πρόχειρο σχέδιο με αυτό που έχεις στο μυαλό σου και πως θες να μοιάζει. Το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι πως θα στηρίξεις το κεφαλάρι στη βάση που θα φτιάξεις.

 

Επίσης καλό είναι να youtubiseis λίγο και να πάρεις κάποιες ιδέες

Ενδεικτικά

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επισης το νου σας με τις παλετες. Επειδη θα κοιμαστε εκει δεν ειναι ολες κατάλληλες για να αναπνεετε οσα τους εχουν βαλει για να συντηρήσουν τα ξυλα. Επειδη ειμαι απο κινητο links με κωδικούς αυριο (ελπιζω να το θυμηθω)

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

επισης το στρωμα πρεπει να παταει καλα σε μια επιπεδη επιφανεια για το καλο του!

Δεν θελει εντελως επιπεδη (αν εννοεις επιφανεια ολοκληρη) αλλα να ειναι αλφαδιασμενα μεταξυ τους. Καλο ειναι να εχουν κενο τα απο κατω μεταξυ τους, γι αυτο κ μπαινουν κ ταβλες στα κρεβατια. Τα τελευταιας γενιάς στρωματα βεβαια αναπνεουν κ απο το πλαι οποτε δεν εχουν θεμα με αυτο...

 

Τεσπα παω να ξεραθω γιατι η μερα ηταν που ηταν στραβη ε μη τη φαει κ ο γάιδαρος του ξενυχτιου...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, karmen1983 said:

Επισης το νου σας με τις παλετες. Επειδη θα κοιμαστε εκει δεν ειναι ολες κατάλληλες για να αναπνεετε οσα τους εχουν βαλει για να συντηρήσουν τα ξυλα. Επειδη ειμαι απο κινητο links με κωδικούς αυριο (ελπιζω να το θυμηθω)
 

μια απλη ενδειξη οτι ειναι καταλληλη θα εχουμε αν δουμε τις σημανσεις EUR/ EPAL (europalet) HT (heat treatment) και το συμβολο σταχυ

αυτες οι παλετες ειναι καταλληλες για τροφιμα και δεν εχουν χημικη/ακαταλληλη επεξεργασια

euro%20paleta%20aspri.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.