Jump to content



Γρανιτοπλακάκια - Κόψιμο (Εργαλείο και Δίσκος)


Recommended Posts

On 8/5/2021 at 12:34 ΠΜ, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Εγώ τελικά, έκανα δουλειά με έναν επαγγελματικό SIGMA 3B4 (67 cm ευθεία).  κλικ εδώ

Έχοντας την κλασική λαβή, κόβει παχιά γρανιτοπλακάκια με άνεση.  Και στενές λωρίδες 1-2 cm.

Εάν όμως βάλεις και την ανάποδη λαβή, τότε αυξάνει το κόστος, αλλά απογειώνονται οι επιδόσεις.

 

Μόνο που πήρα 2 (έναν για το εξοχικό) και κάποιος έμεινε αχρησιμοποιήτος. Δεν τον έβγαλα από την κούτα.

Μπορώ να τον βάλω κάπου εδώ αγγελία ; 

Ή προτείνετε κάποιο site ;     

 

Έχουμε κι εδώ αγγελίες αλλά μπορείς να τη βάλεις και σε car.gr marketplace κ.α.

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Πρέπει να μπορείς να κόβεις και λοξά ή διαγώνια τα πλακάκια. Οπότε αυτό που λες δεν κάνει για πλακάκια 60 εκατοστών.

 

Ναι στο διαγώνιο είναι για μέχρι 445χιλ, μου φτάνει. Τώρα τα πλακάκια είναι 315χιλ και 330χιλ και δεν θέλω να πάρω μεγαλύτερα γιατί φοβάμαι ότι θα είναι πιο δύσκολη η τοποθέτηση από αρχάριο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας φίλοι. Έχω κάνει ανακαίνιση κουζίνας και έβαλα γρανιτοπλακάκι 60x60 και έκανα τις κοπές με γωνικακό τροχό boss. Βέβαια γέμισα σκόνη παντού και χαλασα 3 πλακάκια μέχρι να εξοικειωθώ με το κόψιμο. 

spacer.pngspacer.png

 

Τώρα κάνω ανακαίνιση το μπάνιο και αφού ξύλωσα μπανιέρα, λεκάνη κλπ, πέρασα καινούρια υδραυλικά και πατοσίφωνο και τελείωσα με το λάσπωμα θέλω να περάσω πλακάκι το οποίο είναι και αυτό γρανιτοπλακάκι 60x30. Σκέφτομαι λοιπόν να μην κάνω όλες τις κοπές με τον γωνιακό τροχό αλλά να πάρω έναν κόφτη πλακιδίων τύπου sigma. Τι διαστάσεων κόφτη προτείνετε να πάρω; Ο Bulle 630/445 θα μου κάνει;

Έγινε επεξεργασία από Pyrovolimeno
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2021 at 10:11 ΠΜ, το μέλος Pyrovolimeno έγραψε:

γεια σας φίλοι. Έχω κάνει ανακαίνιση κουζίνας και έβαλα γρανιτοπλακάκι 60x60 και έκανα τις κοπές με γωνικακό τροχό boss. Βέβαια γέμισα σκόνη παντού και χαλασα 3 πλακάκια μέχρι να εξοικειωθώ με το κόψιμο. 

spacer.pngspacer.png

 

Τώρα κάνω ανακαίνιση το μπάνιο και αφού ξύλωσα μπανιέρα, λεκάνη κλπ, πέρασα καινούρια υδραυλικά και πατοσίφωνο και τελείωσα με το λάσπωμα θέλω να περάσω πλακάκι το οποίο είναι και αυτό γρανιτοπλακάκι 60x30. Σκέφτομαι λοιπόν να μην κάνω όλες τις κοπές με τον γωνιακό τροχό αλλά να πάρω έναν κόφτη πλακιδίων τύπου sigma. Τι διαστάσεων κόφτη προτείνετε να πάρω; Ο Bulle 630/445 θα μου κάνει;

Αν θαβτα βαλεις σε ευθεια ναι σου κανει. Ολα εξαρτώνται απο την τοποθετηση. Προσωπικα πηγα στον πιο μεγαλο για να εχω ενα ευρος.

 

Ειναι εξαιρετικη επιλογη κοφτη παντως. Δεν με εχει απογοητεύσει και εχει κανει πολλα χιλιόμετρα :)

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, karmen1983 said:

https://www.skroutz.gr/s/18880487/Bosch-Διαμαντόδισκος-Best-for-Ceramic-125mm-2608615077-1τμχ.html

Νομιζω με αυτον εχω αλλα σε ενα χοντρο πλακάκι πεταγε οτι και να δοκιμασα ενω ο πλακας δε ξερω πως το εκανε και ειχε πολυ φτηνο μηχανημα practyl εκανε παπαδες φαλτσογνωνιες 45 στον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι μετατρέπουν φτηνά τον απλό γωνιακό τροχό κοπής, σε τροχό κοπής με νερό.

Γλυτώνεις την σκόνη, κόβει καλύτερα και με μικρότερη φθορά του δίσκου.

Το θέμα είναι πόσο επικίνδυνο είναι να πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία. ?

 

3_68f2c708-4ae7-45e5-affb-1615c4232473_480x480.gif?v=1621829362

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.