Jump to content



Γρανιτοπλακάκια - Κόψιμο (Εργαλείο και Δίσκος)


Recommended Posts

Χαιρετώ και πάλι τους αγαπητούς.

Θέλω να κόψω μεγάλα γρανιτο-πλακάκια σε λωρίδες 8 x 80, αλλά και σε τρίγωνα με πλευρά 15 cm.

Έχω 1 πριόνι πάγκου Einhell TC-TS 2025 Eco στα 1800 Watt

http://products.einhell.com/com_en/stationary-tools/bench-top-saws/tc-ts-2025-1-eco.html

 

Ερωτήματα για το Einhell TC-TS 2025

Είναι δυνατό να βάλω διαμαντόδισκο και να κάνω δουλειά ;

Αν «ναι», τότε ποιός είναι ο καταλληλότερος ;

 

Ερωτήματα για Ειδικά Πριόνια

Μήπως είναι προτιμότερο να πάρω ένα δισκοπρίονο χειρός μάρκας INGCO 1400 Watt με 60 € για μάρμαρα

https://www.skroutz.gr/s/11170059/INGCO-MC14008.html

ή

ένα παγκοπρίονο Υγρής Κοπής 600 Watt μάρκας Einhell, Ferm, Verto, Bulle κ.λ.π ;

 

Σημείωση

Κάπου είδα να λέει η Κάρμεν ότι τα Evolution κόβουν τα πάντα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου πω, τότε θα με δικαιολογήσεις.

Κατ' αρχήν το επιδιωκόμενο σχήμα : Είναι παζλ και είναι ελεύθερο.

Πρόκειται για αυλή γκαρσονιέρας, στην οποία θα αντικατασταθούν οι πλάκες πεζοδρομίου, από γρανίτες με νερά.

Δηλαδή θα μιμηθώ το ύφος «Παλαιά Κοπή».  Ανόμοια παραλληλόγραμμα με λωρίδες και με τρέσες από τρίγωνα.

 

Τί χρειάζεται επομένως ; Μπόλικος πειραματισμός (στεγνός, χωρίς κόλλημα) και ακόμα περισσότερες διορθώσεις στις διαστάσεις, νέες προσαρμογές, νέα κοψίματα στα ήδη υπάρχοντα...

Για να καταλάβετε, επιθυμώ έναν συνδυασμό από αυτό :  PalaiasKophs.jpg

και από αυτό :a2d776612246d598c744792a62711a11_XL.jpg

 

και επειδή οι γρανίτες ήδη κοστίζουν κάτι παραπάνω, σκέφτηκα ότι ....... ξανά και ξανά στον πλακά..... για να κάνει τα πρώτα τριγωνάκια λίγο μικρότερα ή κάποιο αρχικό παραλληλόγραμμο πιό κοντό, στο τέλος ή θα κοστίσει διπλάσια της αγοράς, ή θα διακόπτεται το παζλ για μέρες, μέχρι να γυρίσει το πλακάκι πίσω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα έβαλες μπελά στο κεφάλι σου... Ελπίζω να έχεις την εμπειρία και να το κάνεις γιατί σε τέτοια ιστορία δεν αρκούν μόνο τα εργαλεία...

Κοίτα τα 80 εκατοστά μήκους ξεφεύγουν και από τα κλασικά φθηνά εργαλεία για κοπή πλακιδίων. Μετά σε sigma Θα πας στα 300+

Με προβληματίζει ότι θες να κόψεις και τρίγωνα άρα αν πάμε στην περίπτωση του δίσκου να τον ταίσεις ανεξάρτητα από τον φράκτη του. Θα πρέπει να δώσεις το πλακάκι να το κόψει υπο γωνία άρα κάτι πρέπει να σκεφτείς εκεί. κανένα jig? Κάτι τέλος πάντων.

 

Δε ξέρω να σε βοηθήσω παραπάνω μιας και ξεφεύγει αυτό που θες με τα όσα γνωρίζω σε χαμηλό εύρος τιμών. Ειναι και πολλά να πεις ότι κάποια θα τα βολέψεις με συμβατικούς τρόπους... Πχ γωνιακό τροχό με τον κατάλληλο δίσκο. Περίμενε κάποιον άλλον καλύτερα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου έβαλες ιδέα με τον γωνιακό τροχό : Αυτό κοστίζει 4 € https://www.banggood.com/Angle-Grinder-Cutting-Machine-Holder-Base-with-Coverwithout-Cover-p-1187314.html?rmmds=category

Το οποίο, φαίνεται ότι  με μικρές πατέντες γίνεται και οδηγός.

 

Από την άλλη, αυτά τα 2 πρώτα Einhell υγρής κοπής, κοστίζουν μόνο  57-59 €  https://www.skroutz.gr/c/2783/domika-ergaleia-michanimata/m/1781/Einhell.html?keyphrase=κοφτης+πλακιδιων  

Αν με τέτοιο κόστος κάνει για γρανίτες, τότε σιγά-σιγά  γίνονται όλα.  Τρίγωνα, λωρίδες, διορθώσεις.

 

Και ναι, αν κάποιο μέλος έχει ήδη εμπειρία, τότε ακόμα καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Τζιμη μου ηρθε μια ιδεα.

Ειμαι απο κινητο κ δε φαινεται η περιοχη σου αλλα αν εισαι Αθήνα δε κανεις ενα περασμα απο το hire store/shop στην χαμοστερνας να νοικιασεις κανα εργαλειο αυτης της δουλειας να εχεις το κεφαλι σου ησυχο κ να αφησεις τις πατεντες;

Στο λεω γιατι ειδικα αυτο απο banggood δε μου φαινεται καθολου good :p

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος μπελάς τα πλακάκια με τον διαμαντόδισκο. Χρησιμοποίησα έναν για να κόψω μερικά περίεργα σχήματα (γύρω από σωλήνες, πρίζες κτλ) και γινόταν μύλος από την σκόνη. Βάζω μια φωτό από τον δίσκο που χρησιμοποίησα, εάν βοηθάει σε τίποτα. Stanley πρέπει να έγραφε η συσκευασία του.

20170927_235644 (Small).jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάρμεν, το ευκολότερο που γίνεται, είναι να περάσω από το Hire Shop,  200 μέτρα από το σπίτι είναι.

Από τροχό 250άρη που είχα ρωτήσει (για πλάτεμα τοίχου σε πόρτα) , ξέρω ότι τέτοιες ενοικιάσεις (χωρίς την ηλεκτρική σκούπα και το φίλτρο)  πάνε κάπου 50 € η πρώτη  μέρα και γύρω στα 20€ οι επόμενες.

Κι επειδή όλα αυτά τα ανόμοια σχήματα θέλουν μπόλικο καιρό, μάλλον πρέπει να τους ρωτήσω για καλύτερη τιμή.

Πώς ;   Να στήνουν το μηχάνημα στην πίσω αυλή (όποτε είναι ξενοίκιαστο)  και να περνάω κάθε λίγο, να κόβω !!   :p

 

Kfer, ευχαριστώ βρε συ.  Τα εμπιστεύομαι άλλωστε τα Stanley.  Πήρα το Multi Tool .

Η σκόνη είναι σχεδόν ίδια και με την υγρή κοπή.  Εκεί μάλιστα θέλεις και αδιάβροχο.  Έτσι τουλάχιστον  ανακάλυψα σε όλη αυτήν  την τιτάνια αναζήτηση που κάνω, πότε σε βίντεο, πότε σε συζητήσεις και πότε σε άρθρα ειδικών.  

Θα βγαίνω στην αυλή και θα κόβω. 

 

Τελικά καταλήγω να σκέφτομαι αν θα γίνεται δουλειά σιγά-σιγά, χωρίς ζόρι, 1-2 κομμάτια κάθε φορά, με  πριόνια υγρής κοπής 60-100 €.  

Να για παράδειγμα.  Από Leroy Merlin με 84 € ο DEXTER στα 750 Watt https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/koftes-plakidion-axesouar/koftis-plakidion-ilektrikos-ugras-kopis-dexter-62126771/

Έχει και οδηγό για γωνίες.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο αγνωστο λογο (μαλλον οχι κ τοσο) δεν ειδα την απαντηση σου...

 

50ευρω η μερα;;;;; Εχω γερασει.... Μαλλον εχω καιρο να νοικιασω.... πφφφφφφ

 

Τελικα τι εκανες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 50 € αλλά επειδή οι επόμενες είναι 20 €, βγαίνει κάτι σαν  50 η μία,  70 οι δύο, 90 € οι τρεις μέρες  (κατεβαίνει στα 30 € η μέρα) 

Κοίτα όμως :  90 € ενοίκιο για 3 μέρες, ισοδυναμούν με αγορά για ένα παγκάτο υγρής κοπής, οπότε, προς τα εκεί θα κατευθυνθώ.

Έχω χρόνο πάντως.   Και 5 μήνες εργασία να κάνω (δηλαδή τμηματικά), γίνεται κι αυτό.    

 

Είχα ξηλώσει πλάκες για να περάσω από κάτω την υδρορροή και να κατευθύνω στον υπόνομο, πριν πλακώσουν οι βροχές.

Φαντάσου ότι εκεί, οι αρχιτέκτονες έβαλαν σε 5 σπίτια,  4  υδρορροές να βγαίνουν  μπροστά στα σκαλοπάτια (!!) προκειμένου  να γλυτώσουν μερικές δραχμούλες.    

59d8e20260412_P1020701__3-2.thumb.jpg.563868e354ebd72e57d3f3f61ceac724.jpgP1020709_revinex_3-2.thumb.jpg.7482af264bc589a0aa44c9e873ad2427.jpg

Το πέρασα και Revinex Flex (δεξιά : μαύρο χρώμα) με 70 € τα 35 κιλά, οπότε έγινε αδιάβροχο σαν πισίνα, εκεί που βγαίνουνε τα νερά. 

 

Μιλάμε κατέβαιναν  νερά το χειμώνα από την ταράτσα, κατέβαιναν και το καλοκαίρι από τα Air Condition.  

Τον Ιούνιο, ξήλωσα το πρώτο πλακάκι και έβαλα μέσα 1 κομμένο μπιτόνι, προκειμένου να στεγνώσουν επιτέλους οι τοίχοι  (κάτω αριστερά) :

59d8e51b642ac_P1020539__1_3-2.thumb.jpg.f45cdef801cdf574d99ad84a807e5062.jpg59d8e66a89566_P1020612__3-2.thumb.jpg.7cff08c2b4266ed33e1180b29bf61ff9.jpg

Τώρα έβαλα πάλι κάτι  50άρες για να μην φωνάζουν οι διπλανοί ή όσοι απλώνουν ρούχα, πίσω στο βάθος.

Αλλά λέω, μιάς και συνήθισα το ξήλωμα, δεν το γεμίζω με σχέδιο "Παλαιάς Κοπής" ;  

Τουλάχιστον εκεί που είχα σημαδέψει με τις ταινίες (δεξιά φωτό).  Μπορεί όμως και όλη την δική μου πρόσοψη.  

 

   

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θες να κάνεις όλο αυτό με το παραπάνω σχέδιο που έδειξες; Λουλάθηκες άνθρωπε μου; :p 

 

Τι να πω καλό κουράγιο και καλά τελειώματα. Βρέχει κιόλας οπότε θα κάνεις και τα τσεκαρισματα σου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μιας και έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα και από τότε έχω κάνει αρκετά καλή δουλειά με αυτόν

https://www.pavlatos-tools.gr/Koftis-plakidion-xeiros-Bulle-95cm-typoy-sigma-BTC-ML638SN-626111

 

Αξίζει να αφήσω και την εμπειρία μου.

 

Ο κόφτης στην αρχή νόμιζα ότι ήταν αποτυχία. Χάραζα πλακάκια και σπάγανε οπότε νόμιζα ότι πέταξα τα λεφτά μου. Όμως αυτό που ήθελε ήτνα λίγο καλύτερη ρύθμιση και λίγο παραπάνω δύναμη στην λαβή κατά την διαδικασία της χάραξης. Δουλεύει σαν καλοκουρντισμένο ρολόι και πραγματικά έχει κόψει αρκετά πλακάκια. Κάποια από αυτά μάλιστα ήταν και ανάγλυφα, αλλά και εκεί τα πήγε πολύ καλά.

Πέρασα πλακάκι 60χ60 σε κουζίνα.

20190520_005528.jpg

 

Πέρασα κάπου 80 μέτρα σοβατεπί από ανάγλυφο πλακάκι

20181221_151850.jpg

 

και πλακάκι δαπέδου 90cm μήκος με όψη ξύλου (ο λόγος αγοράς)

20180822_200922.jpg20180822_200942.jpg

 

Σε όλα τα πήγε πάρα μα πάρα πολύ καλά. Το Post Πέρα από μεγάλο φτυάρι είναι για μελλοντική αναζήτηση για κάποιον που ψάχνεται :) 

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Με την σειρά μου έπεσα κι εγώ στο θέμα...

Ξεκινήσαμε κάποιες επισκευές στο wc που ήταν χάλια εξ αρχής και μας μπήκε η ιδέα για πλακάκι στον εξωτερικό χώρο που τώρα είναι απλό τσιμέντο... Μέχρι στιγμής κόβουμε με τον τροχό αλλά βγαίνει "ολόισιο" ?...  

 

Είδα ότι η Κάρμεν τα πήγε καλά με τον Bulle BTC-ML638SN 626111, υπάρχει άλλη επιλογή σε κόφτη (υπάρχει εμπειρία από άλλο); Οικονομικότερη θα προτιμούσα... 

 

Με τον δίσκο σε πάγκο λογικά θα μας βγει η πίστη για 30τμ, υπολογίζω γύρω στα 12 μέτρα κοψίματα (επί 4 πλακάκια το μέτρο ας πούμε 50 )... Βέβαια αν παίξει καλά μετά σκέφτομαι και αλλαγή στο μεγάλο μπάνιο..

 

Τι λέτε;

 

Υ.Γ. Λόγω covid όλοι έχουν ξεκινήσει εργασίες και πέσαμε στην παγίδα κι εμείς...

Έγινε επεξεργασία από filarhos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, filarhos said:

Με την σειρά μου έπεσα κι εγώ στο θέμα...

Ξεκινήσαμε κάποιες επισκευές στο wc που ήταν χάλια εξ αρχής και μας μπήκε η ιδέα για πλακάκι στον εξωτερικό χώρο που τώρα είναι απλό τσιμέντο... Μέχρι στιγμής κόβουμε με τον τροχό αλλά βγαίνει "ολόισιο" ?...  

 

Είδα ότι η Κάρμεν τα πήγε καλά με τον Bulle BTC-ML638SN 626111, υπάρχει άλλη επιλογή σε κόφτη (υπάρχει εμπειρία από άλλο); Οικονομικότερη θα προτιμούσα... 

 

Με τον δίσκο σε πάγκο λογικά θα μας βγει η πίστη για 30τμ, υπολογίζω γύρω στα 12 μέτρα κοψίματα (επί 4 πλακάκια το μέτρο ας πούμε 50 )... Βέβαια αν παίξει καλά μετά σκέφτομαι και αλλαγή στο μεγάλο μπάνιο..

 

Τι λέτε;

 

Υ.Γ. Λόγω covid όλοι έχουν ξεκινήσει εργασίες και πέσαμε στην παγίδα κι εμείς...

Παιζει ρολο και ποσο μεγάλο πλακάκι έχεις. Αν βαλεις τιποτα πανω απο μετρο πρεπει να ειναι πολυ δυσκολα πραγματα. Τι δισκο εβαλες; 

Οταν εκοβα με δισκο δε μπορουσα να πετυχω καθαρη κοπη παροτι ειχα καλο δισκο. Ο πλακας δε ξερω πως το εκανε στον αέρα με τροχο χωρις πάγκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Παιζει ρολο και ποσο μεγάλο πλακάκι έχεις. Αν βαλεις τιποτα πανω απο μετρο πρεπει να ειναι πολυ δυσκολα πραγματα. Τι δισκο εβαλες; 

Οταν εκοβα με δισκο δε μπορουσα να πετυχω καθαρη κοπη παροτι ειχα καλο δισκο. Ο πλακας δε ξερω πως το εκανε στον αέρα με τροχο χωρις πάγκο.

 

Δεν νομίζω ότι θα επιλέξουμε μεγαλύτερο από 40 εκ πλακάκια... Υπάρχει και η σκέψη για 60 εκ αν πάμε σε απομίμιση ξύλου αλλά θα προσπαθήσω να το αποφύγω... 

Είδα κι αυτό που δεν έχει κλίσεις φαίνεται πιο απλό,  αλλά θα κόβει το ίδιο καλά;

Έγινε επεξεργασία από filarhos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, filarhos said:

 

Δεν νομίζω ότι θα επιλέξουμε μεγαλύτερο από 40 εκ πλακάκια... Υπάρχει και η σκέψη για 60 εκ αν πάμε σε απομίμιση ξύλου αλλά θα προσπαθήσω να το αποφύγω... 

Είδα κι αυτό που δεν έχει κλίσεις φαίνεται πιο απλό,  αλλά θα κόβει το ίδιο καλά;

Ολα το ιδιο κοβουν απο οσο ξέρω το θέμα ειναι στο σπάσιμο ποσο στιβαρη ειναι η κατασκευη. Μπορει μετα το χαραγμα να ειναι πολυ δυσκολο με φτηνους να το "σπασεις" απο οσο ξέρω αναλογα και το πλακάκι δεν ειναι ολα ιδια.. μερικα ειναι μαλακα αλλα πολυ σκληρα. Πάντως τωρα που έχω πάγκο θα δοκιμασω με τροχο. Καποιοι κανουν χαραγμα και μετα κοπη με τροχο αλλα δε ξερω πως το πετυχαινεις για να βγει καθαρο.

Θελω και εγω αλλα νομιζω πως θα παω σε κλασικο μεγεθος 45..

Υπάρχει και η λυση της ενοικίασης αλλα αν δεν εχεις χρονο δε ξερω αν θα συμφερει αν το πας χαλαρά.

 

ΥΓ: Απο οτι βλεπω αυτο γραφει και ενας στο review.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Τι δισκο εβαλες; 

Οταν εκοβα με δισκο δε μπορουσα να πετυχω καθαρη κοπη παροτι ειχα καλο δισκο. Ο πλακας δε ξερω πως το εκανε στον αέρα με τροχο χωρις πάγκο.

 

Ξέχασα να απαντήσω...

Είχα πάρει ένα που πούλαγε το praktiker νομίζω με τη μάρκα του. Φτηνός ήταν. Βέβαια υπάρχει ένα θέμα, τα ίδια εργαλεία χρησιμοποεί κι άλλος ένας που δεν κοιτάει για τι υλικό είναι... Α δίσκος θέλω, πάρε έναν... Οπότε δεν ξέρω αν ήδη έχει φθαρεί από λάθος χρήση...

 

Πάντως ίσια δεν μπορώ να κόψω είναι γεγονός...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η απόφαση πάρθηκε πάμε για τον Bulle 630/445 το μικρό αδερφάκι από αυτόν της Κάρμεν (τσιγκουνεύομαι τα +40€ αφού δεν πρόκειται να πάρω πάνω από 60εκ πλακάκια). Ελπίζω να είναι καλός γιατί βγήκαν κι άλλα πλακάκια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά, έκανα δουλειά με έναν επαγγελματικό SIGMA 3B4 (67 cm ευθεία).  κλικ εδώ

Έχοντας την κλασική λαβή, κόβει παχιά γρανιτοπλακάκια με άνεση.  Και στενές λωρίδες 1-2 cm.

Εάν όμως βάλεις και την ανάποδη λαβή, τότε αυξάνει το κόστος, αλλά απογειώνονται οι επιδόσεις.

 

Μόνο που πήρα 2 (έναν για το εξοχικό) και κάποιος έμεινε αχρησιμοποιήτος. Δεν τον έβγαλα από την κούτα.

Μπορώ να τον βάλω κάπου εδώ αγγελία ; 

Ή προτείνετε κάποιο site ;     

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

Η απόφαση πάρθηκε πάμε για τον Bulle 630/445 το μικρό αδερφάκι από αυτόν της Κάρμεν (τσιγκουνεύομαι τα +40€ αφού δεν πρόκειται να πάρω πάνω από 60εκ πλακάκια). Ελπίζω να είναι καλός γιατί βγήκαν κι άλλα πλακάκια...

 

Πρέπει να μπορείς να κόβεις και λοξά ή διαγώνια τα πλακάκια. Οπότε αυτό που λες δεν κάνει για πλακάκια 60 εκατοστών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.