Jump to content



Λάρισα ... ?


TASOS

Recommended Posts

Εχουμε κάποιον εδώ στο φόρουμ , που να έχει σχέση με Λάρισα ?

 

Θέλω κάποιες γενικές πληροφορίες , σε σχέση με φοιτητές , περιοχές που βολεύουν για σπίτι , συγκοινωνίες , κλπ κλπ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά άλλαξε τον τίτλο σε "LA....?" (ή Λάρσα) :-P Δεν ήμουν φοιτητής εκεί αλλά είμαι γεννημα θρεμα.

 

Περιοχές

Με πόδια: Άγιος Θωμάς, φιλιππουπολη, λειβαδακι

Με λεωφορείο : σχεδόν παντού.

 

Λεωφορεία :9,12 

 

(Είμαι afk. Ότι άλλο θες ρώτησε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Αρχικά άλλαξε τον τίτλο σε "LA....?" (ή Λάρσα) :-P Δεν ήμουν φοιτητής εκεί αλλά είμαι γεννημα θρεμα.

 

Περιοχές

Με πόδια: Άγιος Θωμάς, φιλιππουπολη, λειβαδακι

Με λεωφορείο : σχεδόν παντού.

 

Λεωφορεία :9,12 

 

(Είμαι afk. Ότι άλλο θες ρώτησε)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Προσπαθώ να βρώ κάποιο γράφημα που να δείχνει τη διαδρομή των παραπάνω δρομολογίων λεωφορείου ... αλλά δέν τα έχω καταφέρει.

Θέλω να δώ , άν εκτός των κοντινών περιοχών , μπορώ να κοιτάξω για σπίτι και πιό μακρυά.

Π.Χ.

Αγ.Γεώργιος

Α.Τ.Α. = ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν φοιτητής στην Λάρισα.

Για το 9, το δρομολόγιο είναι αυτό

Για το 12, αυτό

Για σπίτι, στο κέντρο, γλιτώνεις τα πήγαινε έλα όταν θες να βγεις έξω, και τα ταξί το βράδυ όταν δεν υπάρχει λεωφορείο. Από την άλλη, μένοντας στον Άγιο Θωμά ή στην Φιλιππούπολη, γλιτώνεις το λεωφορείο, αλλά όταν θες να πας κέντρο, θα πάρεις λεωφορείο ή ταξί. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις. Από άποψη σπιτιών, από ότι θυμάμαι, στις περιοχές κοντά στο ΤΕΙ τα σπίτια ήταν πιο καινούρια, και σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτά του κέντρου.

 

Για ότι άλλο θες, ρώτησε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε Αγ. Θωμά απευθείας είναι "βίλες" τα σπίτια σε σχέση με το κέντρο, πρωτίστως σε νοιάζει να μένεις κάπου ανθρώπινα και σε αυτό που μένεις να θυμίζει σπίτι και οχι αχυρώνα που βάζανε τα άλογα και τα βόδια στον πόλεμο. Μετά σκέφτεσαι το πως θα πηγαίνεις στο κέντρο για καφέ και για ποτό. Δεν είναι Αθήνα η Λάρισα, και με τα πόδια ή με ποδήλατο αν γουστάρεις πας κέντρο απο τον Αγ. Θώμα εύκολα.

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο στόλος των φοιτητικών ενοικιαζόμενων είναι πεπαλαιωμένος στο κέντρο, και μιας και τα χρήματα δεν είναι εύκολα, τα αφήνουν στη μοίρα τους και όσο πάει μέχρι να είναι απαραίτητη μια ανακαίνιση. Γενικώς δε θα έχεις πρόβλημα αποστάσεων, ιδίως αν έχεις ποδήλατο, αλλά όντως, σαν το κέντρο δεν έχει... Καλές και οι περιφερειακές γειτονιές αλλά η άμεση πρόσβαση στο κέντρο είναι πολύ ευκολία. Μια μέση λύση είναι και η συνοικία Αγ.Αντωνίου, άντε και Νεάπολη, που βρίσκεται κάπου ανάμεσα αποστασιακά. Αν έχεις μια οικονομική άνεση ψάξου για κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.