Jump to content



Windows 10 Pro


Recommended Posts

πιθανό πρόβλημα με το λειτουργικό (corrupted files) ή με τον σκληρό δίσκο (bad sectors)

 

για αρχή τσέκαρε τον δίσκο με κάποιο διαγνωστικό εργαλείο και αν ειναι οκ τοτε η καλύτερη λύση ειναι το format :p

αν έχει θέματα ο δίσκος τότε πας για αλλαγή.

 

για καλού και για κακού τρέξε και ένα memtest

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darap21 said:

Και πιο ειναι το πρόγραμμα που θα κάνω την διάγνωση π λες???

 

1) Βεβαιώσου ότι έχεις original windows και όχι "σπασμένα" με κάποιο crack της κακιάς ώρας. Τέτοια crack πολλές φορές προκαλούν προβλήματα με κρασαρίσματα και κολλήματα σαν αυτά που αντιμετωπίζεις, όταν το λειτουργικό "phones home"....

 

2) Σε περίπτωση που έχεις original windows, βεβαίώσου ότι έχεις εγκαταστήσει τους τελευταίους drivers για τα υποσυστήματά σου.

 

3) Εφόσον εξακολουθείς και έχεις προβλήματα τότε πρέπει να τρέξεις ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ windows (συνήθως με bootable προγραμματάκια/usb/iso) τα εξής διαγνωστικά:

 

α) memtest για έλεγχο μνημών, άστο να τρέξει ένα βράδυ και αν περάσει χωρίς errors

β) burn in test για ένα βράδυ, όποιο βρεις 

γ) διαγνωστικά των δίσκων σου.

 

Αν κανένα από τα παραπάνω δεν βγάλει error, τότε κανε επανεγκατάσταση λειτουργικού.

 

Αν δεν ξέρεις πώς να κάνεις τα παραπάνω, παρακάλεσε κάποιον φίλο που ξέρει και κέρνα τον 2 μπίρες, ή πήγαινε στο support κάποιου καταστήματος, δώσε 20-50€ και πες τους να σου βρουν τι προκαλεί τα errors.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά αποφάσισα να κάνω φορμάτ γτι μου την βίδωσε..Το απόγευμα εγινε το φορματ κ μέχρι στιγμής δεν μου το εχει ξανα βγάλει αυτο...

Τώρα όμως έκατσα κ έκανα απο το bios έλεγχο τις ραμ και βλέπω πως το 40 slot δεν λειτουργεί..Δεν διαβάζει καμία απο της 2 ραμ..

Αυτό σημαίνει βγάλσιμο την ΜΒ και πίσω???(Εχω εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά αποφάσισα να κάνω φορμάτ γτι μου την βίδωσε..Το απόγευμα εγινε το φορματ κ μέχρι στιγμής δεν μου το εχει ξανα βγάλει αυτο...
Τώρα όμως έκατσα κ έκανα απο το bios έλεγχο τις ραμ και βλέπω πως το 40 slot δεν λειτουργεί..Δεν διαβάζει καμία απο της 2 ραμ..
Αυτό σημαίνει βγάλσιμο την ΜΒ και πίσω???(Εχω εγγύηση)
Μπορεί να είναι και πρόβλημα μνημών δεν ξέρω....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.