Jump to content



Σοβατεπί laminate & καλώδια


Recommended Posts

Καλησπερίζω,

 

Ο πεθερός μου (μαραγκός), ο πατέρας μου (οικοδομικά) και εγώ (βοηθός των προηγούμενων δύο) κάνουμε στο σπίτι ένα φρεσκάρισμα. Πατώματα, γυψοσανίδες, μπετά, αυλές. Κάναμε το λάθος και τα πιάσαμε όλα μαζί και μάς έφυγε ο ... μπιπ.

 

Anyway, έχουμε περάσει laminate πατώματα στα περισσότερα δωμάτια του σπιτιού (δλδ ο πεθερός μου που γνωρίζει) και έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά και το internet να καταλάβω τι είναι αυτές οι μικρές βιδωτές βάσεις που τοποθετούν τα σοβατεπί. Πως τις λένε, δεν ξέρω.

 

Θέλω να περάσω τα καλώδια πίσω από τα σοβατεπί γιατί έχουν ειδικές υποδοχές ΑΛΛΑ αν τα βάλω κολλητά (με κόλλα δλδ στον τοίχο), το καλώδιο μετά σε περίπτωση αλλαγής, δεν θα μπορώ να το βγάλω αλλά να ξυλώσω τα σημεία σοβατεπί που απαιτούνται. 

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις, αν κάποιος μάστορας μπορεί να με βοηθήσει.

 

1) Για να είμαστε σίγουροι, οι υποδοχές πίσω από το σοβατεπί είναι για καλώδια σωστά;

2) Πως λέγονται οι βιδωτές βάσεις που τοποθετείς τα σοβατεπί;

3) Το καλώδιο υπάρχει τρόπος να το αλλάζω, τοποθετώντας το, πίσω από το σοβατεπί; Επί της ευκαιρίας, μιλάμε για laminate σοβατεπί.

4) Ας πούμε ότι πέρασες το καλώδιο και σε κάποιο σημείο πρέπει να το κατευθύνεις προς τα επάνω, στην τηλεόραση. Εκεί τι πρέπει να κάνω; Να κάνω ένα μικρό κόψιμο ίσα ίσα να βγει το καλώδιο ή υπάρχει κάτι άλλο;

 

Αυτά και σας ευχαριστώ πολύ!

 

Edit: Φωτογραφία από τις βάσεις που λέω.

Αποτέλεσμα εικόνας για βασεις σοβατεπι

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρη αυτή τη στιγμή,  αυτά που δείχνεις είναι κλιπ για σκέτα σοβατεπί. Θα τα βρεις με τους κωδικούς SKL 20, SKL 50, SKL 60 κλπ

Είναι για τέτοια δουλειά

 

1c571ce8c0.jpg

 

Εσυ θες να περάσεις καλώδια και να έχεις και πρόσβαση χωρίς αν ξεκολλάς οπότε θες κουμπωτά Για παράδειγμα κάτι τέτοιο

 

kanali-sovatepi-pliris-70mmx20mm-huge.jp

 

Για τις γωνίες, είτε τρως φάλτσο τις δύο μεριές και ενώνεις σαν να έκανες κορζίζα είτε παίζεις με τα απαραίτητα αξεσουάρ

 

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/kanalia-schares-exartimata/kanalia-plastika/kanalia-dielefseos-exartimata-typou-dlp/eksartimata-kanalion-dieleuseon/hager-gonia-esotepikh-kanali-sl-m5561bu_98226/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, rastafari said:

Γκουγκλιζοντας είναι το πρώτο αποτελεσμα. . .

Την χρησιμοτήτα αλλα και οτι δεν μπορείς να περάσεις καλώδια νομίζω τα καταλαβαίνεις . . . :)

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τη δεύτερη πρόταση. Ότι, δεν μπορω να περάσω καλώδια πίσω από το σοβατεπί; Αυτό που έχω δεν είναι flat, από πίσω έχει οπές όπου δοκιμάζοντας χωράει 3 καλώδια (σε κάθε σειρά όχι όλα μαζί). Εσύ εννοείς ότι δεν είναι για καλώδια αυτό;

22 minutes ago, karmen1983 said:

Χωρίς να είμαι σίγουρη αυτή τη στιγμή,  αυτά που δείχνεις είναι κλιπ για σκέτα σοβατεπί. Θα τα βρεις με τους κωδικούς SKL 20, SKL 50, SKL 60 κλπ

Είναι για τέτοια δουλειά

 

Εσυ θες να περάσεις καλώδια και να έχεις και πρόσβαση χωρίς αν ξεκολλάς οπότε θες κουμπωτά Για παράδειγμα κάτι τέτοιο

 

Για τις γωνίες, είτε τρως φάλτσο τις δύο μεριές και ενώνεις σαν να έκανες κορζίζα είτε παίζεις με τα απαραίτητα αξεσουάρ

 

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/kanalia-schares-exartimata/kanalia-plastika/kanalia-dielefseos-exartimata-typou-dlp/eksartimata-kanalion-dieleuseon/hager-gonia-esotepikh-kanali-sl-m5561bu_98226/

 

Άρα, βάζοντας τα κλιπ, πρέπει όπως και δήποτε να βάλω και κόλλα ε; Είχα στο μυαλό μου μήπως μπορείς να βαζο-βγάζεις το σοβατεπί.

 

Τώρα, για να βάλω κουμπωτά λίγο αργά γιατί έχω αφήσει χωρίς σοβατεπί μόνο τους τοίχους που θα περάσω το καλώδιο και θα είναι άσχημο να βάλω άλλο σοβατεπί στους άλλους.

 

Αυτό που λες για τις γωνίες το κατάλαβα, απλά τι γίνεται όταν το καλώδιο θέλω να το βγάλω προς τα έξω πριν φτάσω στη γωνία; Πατέντα και κόψιμο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Άρα, βάζοντας τα κλιπ, πρέπει όπως και δήποτε να βάλω και κόλλα ε;

Δεν εχω καταλάβει ή κάτι δεν ξέρω που ξέεις :) 

 

Αυτά που δείχνεις είναι για σοβατεπί χωρίς κανάλι από μέσα. Εχεις σοβατεπί στα χέρια σου που έχει τέτοιο προφιλ ώστε να δέχεται τέτοια κλιπς και απο μέσα να έχει και κανάλι; 

 

πριν 22 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Αυτό που λες για τις γωνίες το κατάλαβα, απλά τι γίνεται όταν το καλώδιο θέλω να το βγάλω προς τα έξω πριν φτάσω στη γωνία; Πατέντα και κόψιμο;

Υπάρχουν αξεσουάρ διακλαδώσεων ανάλογα το "σοβατεπί" κανάλι που έχεις επιλέξει. Υπάρχουν γωνιακά, υπάρχουν Τ για να περάσεις αλλού καλώδιο πχ από την ευθεία που ορίζει το σοβατεπί/κανάλι να ανέβεις προς τα πάνω κλπ

 

Επειδή όμως ΑΝ έχω καταλάβει καλά έχεις κάνει την αγορά δώσε και μία φωτογραφία από το σοβατεπί που έχεις για να καταλάβουμε τον προβληματισμό σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, karmen1983 said:

Δεν εχω καταλάβει ή κάτι δεν ξέρω που ξέεις :) 

 

Αυτά που δείχνεις είναι για σοβατεπί χωρίς κανάλι από μέσα. Εχεις σοβατεπί στα χέρια σου που έχει τέτοιο προφιλ ώστε να δέχεται τέτοια κλιπς και απο μέσα να έχει και κανάλι; 

 

Υπάρχουν αξεσουάρ διακλαδώσεων ανάλογα το σοβατεπί που έχεις επιλέξει. Υπάρχουν γωνιακά, υπάρχουν Τ για να περάσεις αλλού καλώδιο πχ από την ευθεία που ορίζει το σοβατεπί να ανέβεις προς τα πάνω κλπ

 

Επειδή όμως ΑΝ έχω καταλάβει καλά έχεις κάνει την αγορά δώσε και μία φωτογραφία από το σοβατεπί που έχεις για να καταλάβουμε τον προβληματισμό σου

 

Ναι, έχεις δίκιο. Θα βγάλω μία-δύο φωτογραφίες μόλις επιστρέψω σπίτι.

 

Επειδή και εγώ πρώτη φορά καταπιάνομαι με τέτοιες δουλειές, ίσως τα γράφω μπερδεμένα. Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις! 

 

To be continued...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Τα μαύρα στηρίγματα υποτίθεται είναι για να κουμπώνει τω σοβατεπί πάνω τους. 1 καλώδιο μπορείς να το περάσεις (εφ' οσον αφήνει κενό το σοβατεπί απο πίσω) Ωστόσο:

1. Αν είναι να χρησιμοποιήσεις μόνο τα στηρίγματα μην χρησιμοποιήσεις τις βίδες που δίνονται μαζί (35 χιλ. μήκος) αλλά χρησιμοποίησε μακρύτερες, και βάλε πιο κοντά απο την προτινόμενη απόσταση (λέει νομίζω ανα 80 εκ, εσύ βάλε ανα 50 εκ.) 

2. ιδιαίτερος λόγος να το αφαιρέσεις (το σοβατεπί) δεν παίζει, γιαυτό και σου προτείνω να προσθέσεις και κόλλα μονταζ (πχ της bison  ) για να αποφύγεις μελλοντικά ανοίγματα / σκεβρώματα.

Για τις γωνίες (εσωτερικές - εξωτερικές) υπάρχουν πλαστικά καπάκια που γεφυρώνουν τα 2 κομμάτια του σοβατεπί, και γλιτώνεις τις φαλτοκοπές.

Τέλος, αν είναι να περάσεις καλώδια, τα οποία θες οπωσδήποτε να είναι επισκέψιμα ανα πάσα στιγμή, τότε η λύση που προτείνει η Αγάπη (τα κανάλια) είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τη δεύτερη πρόταση. Ότι, δεν μπορω να περάσω καλώδια πίσω από το σοβατεπί; Αυτό που έχω δεν είναι flat, από πίσω έχει οπές όπου δοκιμάζοντας χωράει 3 καλώδια (σε κάθε σειρά όχι όλα μαζί). Εσύ εννοείς ότι δεν είναι για καλώδια αυτό;

 

Αυτό που λες για τις γωνίες το κατάλαβα, απλά τι γίνεται όταν το καλώδιο θέλω να το βγάλω προς τα έξω πριν φτάσω στη γωνία; Πατέντα και κόψιμο;

 

Ευχαριστώ!

 

Αν έχεις (δεν έχεις  τελικά αν καταλαβα καλά και εν αναμονή φώτο) σοβατεπί που μπαίνουν με τα συγκεκριμένα στηρίγματα δεν χωράνε να περάσουν καλώδια από

πίσω.

 

Εκεί που θέλεις να βγάζεις το καλώδιο προς τα έξω είναι προτιμότερο να κάνεις ένα μικρό σκαψιματάκι στον τοίχο παρά να κόβεις το σοβατεπί

το οποίο δεν διορθώνεται κιολας.

 

Πάντως όσες φορές έχει τύχει να τοποθετήσω τέτοιου είδους σοβατεπί έχουν μπει με κόλλα και καρφιά ψιλα με μπιστόλι άερος. . .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις γωνίες ομολογώ δεν το ήξερα, ώστε να μην κόβεις φάλτσα. Και επίσης, ναι, μου φαίνεται πιο λογικό να σκάψω λίγο τον τοίχο αντί για το σοβατεπί. 

 

Το σοβατεπί που έχω είναι το εξής

sovatepi.thumb.jpg.4215461182d23d9688686f031571da2b.jpg

 

Τα βέλη υποδεικνύουν τα "κανάλια". Αν είναι κανάλια. Έβαλα καλώδιο Ethernet και κεραίας (όπου με ενδιαφέρουν περισσότερο) και δεν προεξέχουν. Μάλιστα αυτό της κεραίας σφηνώνει ικανοποιητικά.

 

Αυτά τα "κανάλια" είναι για καλώδια ή είναι το σχέδιο του ξύλου; Ή εξυπηρετούν σε κάτι άλλο; Δεν έχω καταλάβει! Τα φώτα σας!

 

Ευχαριστώ!

 

Edit: Και για να καταλάβετε επιπλέον τον προβληματισμό μου, εγώ θεωρούσα πως αν βάλω αυτά τα clips θα μπορούσα να βγάζω τα σοβατεπί, αφού με κάποιο τρόπο θα κούμπωναν, χωρίς τη χρήση κόλλας. Οπότε αυτό άκυρο!

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Το ότι χώρεσε το καλώδιο δε το κάνει κανάλι καλωδίων.

Δεν ειναι κανάλια είναι διαμόρφωση του mdf στη πλάτη του σοβατεπί και τίποτα παραπάνω. 

Κλασικό σοβατεπί κρατάς στα χέρια σου που μπαίνει είτε κολλητό, είτε καρφωτό, είτε και τα δύο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.