Jump to content



INTEL 7700K ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΣΤΕΣ


alexcrx

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα του lab

Ειπα να μοιραστω μαζι σας την ιστορια του intel cpu μου.............

Ενα ειναι το σιγουρο........Εκει μεσα στην ιντελ τον ......... καταλαβατε τι θελω να πω.............:hehe:

Ξεκινησα με επεξεργαστη που ηταν ηδη delid οποτε δεν ξερω τι θα εκανε με την παστα της intel(φανταζομαι ομως οπως ειπα πριν εκει στην ιντελ τον .........)

Στην αρχη ειχα βαλει μεσα την thermal grizzly kryonaut και το καλοκαιρι στα 4,7 με 1,21 ρευμα και θερμοκρασια 31 βαθμους στο δωματιο ειχα αυτα τα αποτελεσματα

 

image.thumb.png.1a5e29fe610482f4a0fad2e62cc8f77f.png

 

Σημερα μετα απο καιρο αλλαξα την εσωτερικη παστα σε thermal grizzly conductonaut και τρελαθηκα

Θερμοκρασια δωματιου 23,8

Στα 4,5 με ρευματα φτιαγμενα και prime95 28.10 που βαραει πολυ το avx και σκαει απο το κακο του :lol:

 

nKLzfCKuQRy89nE1De4zXA.thumb.png.c114b617135cafe3ac00b6a7579e6d0a.png

 

θα βαλω και με το παλιο prime95(26.6) και σε αλλα ρολογια.......................

 

Link to comment
Share on other sites

τα νούμερα σου στο prime είναι παρανοϊκά. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η Intel είχε τέτοιο περιθώριο να προσφέρει τόσο πιο πολύ ποιοτικό προϊόν και δεν το έκανε.... με μπριζώνεις να πεταξω την εγγύηση στα σκουπίδια έτσι.... θέλω να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι φταις εσύ!

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

στα 5.2 δεν βγαζει prime 28.10 με τιποτα......οσο ρευμα και να δωσω............

ακομα και 1,54 εδωσα αλλα τπτ...........

λογικα βρηκα το ταβανι του chip σε avx γιατι το prime  26.6 το βγαζω και στα 5,3

η cache ειναι στα 5.0 και το ρευμα που λεει το cpu-z ειναι ακυρο.......

το xmp δουλευει κανονικα στα 3200

 

Screenshot_4.thumb.png.1cdec74b0aab11c1b3a2c237fc142324.png

 

πρεπει να διορθωσω και τα ρευματα λιγακι............

θα πεσουν κι'αλλο οι θερμοκρασιες

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

τελικα στα 5,3 δεν ειναι stable στο prime95 26.6

στα παιχνιδια δεν ξερω τι θα κανει(λογικα θα τα παιζει αλλα οχι ολα.......)

ταβανι λοιπον σωστο και σταθερο εινα τα 5.2 με 4,8 την cache.........

και με axv -1 για να βγαζει prime95 28.10 στα 5,1

Link to comment
Share on other sites

σε παρομοιες καταστασεις τοτε με τον 3550Κ μου, ενω τερματιζε στα 4700-4800 καταφερα με αλλη παστα ή delid να ανεβω στο 5.1. παντως ειτε με delid ειτε με παστα και καπακι δεν ειδα διαφορα (και εκανα καλο delid με προσθηκες δεξια αριστερα το μπλοκ παταγε στο μικρο ακριβεια)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ifganas said:

5.2ghz sta 1,440v

52.jpg

 

cinebench?????????????

εγω προσπαθω με κατι πιο βαρυ να στρεσαρω

cinebench βγαινει χαλαρα...........

το cinebench ειναι πιο χαλαρο

 

Screenshot_7.thumb.png.da5d788ccf1e6a5cd4671f4c4cce18ae.png

 

βαλε prime95 26.6 για αρχη και μετα αν το λεει η ψυχη σου βαλε και prime95 28.10 και καλα..............

....................:amen:

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω και απο 4790Κ του κολλητου που "αρρωστησε" απο τις θερμοκρασιες μου και θελει delid :hehe::hehe:

βεβαια ο 4790Κ θελει λιγακι μονωση μεσα αλλα οκ βγαλαμε ακρη.........

φωτογραφιες πιο μετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση το IHS μετά για να κολλήσει κάποια απ'τις παρακάτω? Απ'όσο κοίταξα λίγο σε videaki χρησιμοποίησαν αυτή 

Permatex® Ultra Black®Maximum Oil Resistance RTV Silicone Gasket Maker

 

Ελλάδα βρίσκω τις παρακάτω

κάνουν αυτές?

Link to comment
Share on other sites

απ'την στιγμή που θα έχω το εργαλείο γιατί να μην το κάνω?

θα είναι "εργοστασιακό" το κόλλημα :p και θα είναι και σταθερό.

 

*δεν θα ξεκαπακώνω συχνά για να αλλάζω εσωτερικά την πάστα για benchs κτλ. μια θα την αλλάξω

και μια που θα το κλείσω τελείως. Θέλω να κάνω πρώτα κάτι δοκιμές σε κάτι pentium που έχω

και μετά βλέπω για τον μεγάλο.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

απ'την στιγμή που θα έχω το εργαλείο γιατί να μην το κάνω?

 

Γιατί θα παρεμβάλλεις μια επιπλέον στρώση θερμοαγώγιμης πάστας!

Και η θερμοαγώγιμη πάστα, πρακτικά μόνο κατ' όνομα -και λόγω έλλειψης καλύτερης λύσης- θεωρείται  καλός αγωγός της θερμότητας!

Αν το block σου έχει συμπαγή επιφάνεια επαφής με το HIS  με μάζα αρκετή για να παραλάβει τη θερμότητα της CPU και να την διανείμει σε όλο το εμβαδόν της επιφάνειας του cold plate, δεν χρειάζεται (κάνει κακό δηλαδή!) να επαναφέρεις το HIS  της CPU!

Βεβαίως δημιουργούνται άλλα ζητήματα που αφορούν στην σταθερότητα της επαφής CPU DIE - Cold plate, όπως είναι η σωστή παραλληλία, η σταθερότητα συναρμογής κλπ, αλλά είναι πιο αποδοτικό να ασχοληθείς με την λύση αυτών των προβλημάτων παρά με την επαναφορά του CPU heat spreader! :)

 

Link to comment
Share on other sites

στη θεωρια στεκει αλλα πρακτικα εγω προσωπικα δεν ειδα καμια διαφορα.

 

για ψυχαναγκαστικους και μονο λογους το αφησα σκετο το τσιπ. αν καποις δεν καιγεται, δεν αξιζει τη λεπτοδουλεια και το ρισκο

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σφήνα στο θέμα @alexcrx αν χρειαστεί μου λες να τα μεταφέρω αλλού.

 

@Seafalco μηπως δεν κατάλαβα κάτι καλά ή σας μπέρδεψα,  παρακάτω είναι βίντεο με την διαδικασία και τι θέλω να κάνω.

Spoiler
Παράθεση

απ'την στιγμή που θα έχω το εργαλείο γιατί να μην το κάνω? εννοώ να κολλήσω πάλι το καπάκι 

 

Στο παρακάτω βιντέακι είναι τα σημεία που αναφέρω.

Στο 4:50 θα αφαιρέσω τελείως την παλιά κολλά που είναι περιμετρικά που κρατάει το "καπάκι".

Στο 13:10 είναι η τοποθέτηση της κόλας (είναι λίγο τσαπατσούλης αυτός στο βιντεο) περιμετρικά.

Στο 15:10 η τοποθέτηση του IHS.

 

 

Η παραπάνω κόλλα θα μπει σε μικρότερη ποσότητα περιμετρικά πάνω στο pcb (απ'ότι στο βίντεο),

εσωτερικά θα βάλω την kryonaut ή conductonaut liquid όπου η συγκεκριμένη θέλει και προσοχή.

SchematicofCPUpackagecross-section.png~o

 

Αεροψύκτρες είναι και οι δυο, alpenfoenh himalaya 2 και be quiet shadow rock slim

Αν δεν μπει το καπάκι υπάρχει κίνδυνος να σπάσει ο επεξεργαστής αν μπει κατευθείαν η ψύκτρα μιας και δεν θα γνωρίζω πόσο θα χρειάζεται να σφίξω.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Αεροψύκτρες είναι και οι δυο, alpenfoenh himalaya 2 και be quiet shadow rock slim

Αν δεν μπει το καπάκι υπάρχει κίνδυνος να σπάσει ο επεξεργαστής αν μπει κατευθείαν η ψύκτρα μιας και δεν θα γνωρίζω πόσο θα χρειάζεται να σφίξω.

 

Και οι δύο σου κάνουν!

Κατάλαβα τι εννοείς, δες το παρακάτω για το ποιό είναι το πρόβλημα:

 

DELID-vs-LID_02_comwm.jpg

 

Όσο για τα προβλήματα που λες , αυτά είναι που εμποδίζουν τον καθένα να κάνει εγκατάσταση χωρίς το καπάκι της CPU! :)

Θέλει δουλειά αρκετή να φτιάξεις περιμετρικά πάτημα για την ψύκτρα που να αποτελεί οδηγό για την τοποθέτησή της.

Πρέπει να μετρηθεί το πάχος του die και να μπει περιμετρικά στη θέση που ακούμπαγε το IHS, πλαίσιο με τις διαστάσεις του IHS από ασυμπίεστο υλικό (αλουμίνιο π.χ.),  με ύψος ελαφρά (ίσως 0,5 - 1  δέκατο του χιλιοστού) μεγαλύτερο από το die.

Έτσι η ψύκτρα θα πατήσει πρώτα στον περιμετρικό οδηγό και μετά σφίγγοντάς την -λόγω της ελαστικότητας της πλακέτας- θα τον πιέσει αδιόρατα προς τα κάτω και θα πατήσει στο die.

Αλλά εδώ μιλάμε για προσεκτικά πειράματα και κάποιο ρίσκο αν δεν είσαι προσεκτικός ! :) 

Προσωπικά δεν το έχω κάνει, αλλά το βλέπω σαν τον μόνο τρόπο για να κάνεις με ασφάλεια την δουλειά, διαφορετικά παίρνεις αχρείαστο ρίσκο !

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.