Jump to content



Asus 17'' Ryzen 1700 - GL702ZC


Recommended Posts

2 minutes ago, adpanos said:

 

 

Λοιπόν μου ήρθε μια απάντηση από την ASUS για την οθόνη και τον NVME .

 

Η απάντηση αναφέρει πως το φορητό βγαίνει σε πολλές εκδόσεις.

 

Με NVME αλλά και με απλό M2 SSD 

Με 120Ηz οθόνη αλλά και με 60Hz .

 

ευχαριστώ.

 

Πάντως δεν το διευκρινίζει σωστά ούτε η asus στο site ούτε τα μαγαζιά που το πουλάνε. Ειδικά για την οθόνη.

 

τι λες για το MSI Apache Pro GE72VR 7RF

Link to comment
Share on other sites

είμαι μεταξύ:

 

MSI GP72MVR Leopard Pro £1090 και ASUS GL702VM-GC143T £1395

 

Τα προτερήματα του ASUS:

  1. 1060 6GB αντί για 3GB
  2. 16GB RAM αντί για 8GB
  3. 256GB SSD αντί για 128GB
  4. 75hz Panel, IPS, G-sync αντί για 60HZ απλό, ίσως IPS

Τα προτερήματα του MSI: 

  1. Καλύτερο πληκτρολόγιο και RGB
  2. £300 πιο φτηνό

 

Η αλήθεια είναι ότι σκληρός και ραμ δεν με ενδιαφέρουν τόσο μιας και αναβαθμίζονται και στο μέλλον. Κάρτα γραφικών δεν έχει μεγάλες διαφορές. Το panel όμως του Asus με βάζει σε σκέψεις αλλά δε ξέρω αν δικαιολογούνται τα 300 παραπάνω.

 

 

*Αν μπορεί κάποιος admin να αλλάξει τον τίτλο σε επιλογή 17" Gaming Laptop mid - high   

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λιγο αργα αλλα....

 

τελικα ποιο αγορασες? Θα εδινα 300 λιρες για το asus. +8 μνημη +128 δισκο + καλυτερη οθονη. Νομιζω τα δικαιολογει τα επιπλεον 300.

 

Στα του λαπτοπ με τον ryzen, επισης μεγαλο μειονεκτημα η απουσια thunderbolt. Θα το αγοραζα χθες αν ειχε καθως θα μπορουσα να το συνδυασω με μια gigabyte 1080 itx εξωτερικη ή οτιδηποτε νεοτερο βγει. Ο επεξεργαστης τις σηκωνει ολες τις καρτες για τα επομενα 5-6 χρόνια.

Αν πεσει η τιμη του αρκετα, ωστε να δικαιολογησει την τραγικη 580 και την απουσια thunderbolt, θα το σκεφτώ. Με εξιταρει ο 1700. Ως heavy multitasking user που ειμαι, είναι τραγικά ελκυστικό το γεγονός οτι αποδίδει 50+% απο το desktop μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ψηθεί πολύ αλλά τα μείον σε αυτή την τιμή με κράτησαν (οθόνη και πληκτρολόγιο).

 

Έπεσε και δουλειά και δεν θα είχα χρόνο να το χαρώ. Θα το ξαναδώ απο Χριστούγεννα. Η αλήθεια όμως είναι οτι κοιτάω μήπως φτίαξω γραφείο στο διαμέρισμα και πάρω ενα πολύ μαζεμένο desktop.

 

Για την ώρα έβαλα ενα intel compute stick (m3 cpu, 4gb  ram , 64gb ssd, 250 λίρες..)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.