Jump to content



Asus 17'' Ryzen 1700 - GL702ZC


Recommended Posts

Σκέφτομαι να αλλάξω το 15-αρι μου με 6700hq 960m 2gb

 

με αυτό εδώ: ROG Strix GL702ZC  , link μαγαζιού

 

ποιά η γνώμη σας γενικά; στο site της asus λέει 120hz και στο notebookcheck 60hz

Link to comment
Share on other sites

Τα μειονεκτηματα είναι η μπαταρία και η μη υποστήριξη m.2 σε ταχύτητα pcie X4.

Αν το δουλεύεις ως desktop και συμβιβάζεσαι με την ταχύτητα των απλών SSDs, οκ. Επίσης είναι καλό αν χρειάζεσαι ΤΕΤΟΙΑ επεξεργαστική ισχύ. Δλδ αν δε σου φτάνει ο i7 6700/7700HQ τότε αυτό είναι μονόδρομος.

 

Αλλά είναι τραγικά ακριβό για καινούριο. Έχει μεταχειρισμένα, αλλά και κανούρια κάποια, πολύ φθηνότερα και ισάξια σε επιδόσεις overall. (πχ με i5/i7 HQ εκδοσεις και 1060GTX)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

Τα μειονεκτηματα είναι η μπαταρία και η μη υποστήριξη m.2 σε ταχύτητα pcie X4.

Αν το δουλεύεις ως desktop και συμβιβάζεσαι με την ταχύτητα των απλών SSDs, οκ. Επίσης είναι καλό αν χρειάζεσαι ΤΕΤΟΙΑ επεξεργαστική ισχύ. Δλδ αν δε σου φτάνει ο i7 6700/7700HQ τότε αυτό είναι μονόδρομος.

 

Αλλά είναι τραγικά ακριβό για καινούριο. Έχει μεταχειρισμένα, αλλά και κανούρια κάποια, πολύ φθηνότερα και ισάξια σε επιδόσεις overall. (πχ με i5/i7 HQ εκδοσεις και 1060GTX)

 

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι το panel αν είναι 120hz.  Στείλε μου αν μπορείς τις εναλλακτικές. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_st_price-desc-rank?keywords=laptop+1070&rh=n%3A340831031%2Ck%3Alaptop+1070%2Cp_36%3A-165000&qid=1507924289&sort=price-desc-rank

 

Δε γνωρίζω τις απαιτήσεις σου, αλλά για να αναφέρεσαι σε 120Hz σημαίνει οτι παίζεις παιχνίδια. Άρα ξεχνάς τις 580 και 1060, και κοιτάς από 1070 και πάνω.

Βασικά μόνο με 1070, καθώς με 1080 (ακόμα και Max Q) είναι δυσανάλογα υπερτιμημένα.

Τέλος, δε θα πρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο το 120hz εφόσον υπάρχουν λαπτοπς (με 1070) με GSync οθόνη.

πχ.https://www.amazon.co.uk/ASUS-GL502VS-FY385T-15-6-inch-Gaming-Titanium/dp/B073XPHNCT/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1507924300&sr=1-3&keywords=laptop+1070&refinements=p_36%3A-165000

Ομοίως και το λαπτοπ με τον 1700/580, έχει οθόνη με Freesync.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τα μειονεκτηματα είναι η μπαταρία και η μη υποστήριξη m.2 σε ταχύτητα pcie X4.

Αν το δουλεύεις ως desktop και συμβιβάζεσαι με την ταχύτητα των απλών SSDs, οκ. Επίσης είναι καλό αν χρειάζεσαι ΤΕΤΟΙΑ επεξεργαστική ισχύ. Δλδ αν δε σου φτάνει ο i7 6700/7700HQ τότε αυτό είναι μονόδρομος.

 

Αλλά είναι τραγικά ακριβό για καινούριο. Έχει μεταχειρισμένα, αλλά και κανούρια κάποια, πολύ φθηνότερα και ισάξια σε επιδόσεις overall. (πχ με i5/i7 HQ εκδοσεις και 1060GTX)

 

 

 

Απο που προκύπτει αυτό ?

 

Ο R7 1700 (SOC) δίνει ξεχωριστά 4X PCI-E V3.0 για NVME .  Δεν είναι θέμα B350 chipset, γιατι ο M2 NVME δεν συνδέεται στο chipset.

Απλά η ASUS πρέπει να έχει κάνει τσιγκουνιές και να έχει βάλει απλό M2 SSD.

 

Επίσης η ίδια η ASUS αναφέρει 

 

Παράθεση

SSD FOR SUPERFAST LOAD SPEEDS

An NVMe PCIe 3x4 SSD gives you superfast data access speeds so you spend less time waiting. ROG Strix GL702 boots up faster, loads apps quicker, and gives you shorter in-game loading times so you stay immersed and focused on the game. Don't stop at a blazing fast SSD, equip your ROG STRIXROG Strix GL702ZC with up to a SATA 2TB 2.5' 5-inch HDD for an abundance of storage space. 

 

Η βλακεία που έχει κάνει η ASUS σε αυτό το φορητό, είναι πως δουλεύει με SINGLE CHANNEL μνήμη στα 2400Mhz ...  Η βλακεία στο μεγαλείο της, μιας και οι διαφορές SINGLE VS DUAL και 2400 VS 3000/3200 είναι τραγικές σε ορισμένα σενάρια. 

 

Παράθεση

DDR4 2400MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket for expansion, up to 32 GB SDRAM

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Although most users will not notice a difference between a SATA-III SSD and a PCIe/NVMe model in practice, we still do not quite understand why Asus did not implement the latter technology in the 1800-Euro (~$2150) test model. Alike all of its kind, the 256 GB SanDisk Drive of the GL702ZC limits the sequential rates to about 500 MB/s. Modern SSDs can often exceed 1000 or even 2000 MB/s.

 

https://www.notebookcheck.net/Asus-ROG-Strix-GL702ZC-Ryzen-7-1700-Radeon-RX-580-Laptop-Review.247548.0.html#toc-performance

Link to comment
Share on other sites

 

Μαζί σου σε αυτό. 

Απλά νόμιζα πως έλεγες ότι η πλατφόρμα δεν υποστηρίζει, όχι πως η ASUS έχει βάλει επάνω ότι της έρθει.

 

Γενικά το φορτητό αυτό θέλει dual channel μνήμη υψηλών χρονισμών  και έναν καλό Nvme για να ολοκληρωθεί σαν πακέτο  , μαζί σου σε όλα αυτά. :)

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Απλά έκανε φάουλ η Asus. Λογικό να μη το ξέρεις, ούτε να το φανταστείς δε θα μπορούσες!! :D

 

Ήταν ιστορική ευκαιρία να σβήσει όλα τα αξιολύπητα λάπτοπ με τους πετσοκομμένους Intel της κατηγορίας HQ και τις 1060.

Ο συνδυασμός 1700+RX580 κινείται στα όρια του desktop replacement. Μόνο η κάρτα γραφικών το κρατά πίσω, για τα δικά μου δεδομένα και απαιτήσεις.

 

Αν είχε πάνω μία κάρτα επιπέδου 1070 και πάνω (desktop performance), θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Προσωπικά δε με ενοχλεί τόσο το γεγονός ότι οι SSD's τρέχουν σε SATA 3 ταχύτητα. Μου φτάνει η ταχύτητα τους και με διευκολύνει απίστευτα ότι παίρνει δυο δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2017 at 8:57 PM, GFFermari said:

https://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_st_price-desc-rank?keywords=laptop+1070&rh=n%3A340831031%2Ck%3Alaptop+1070%2Cp_36%3A-165000&qid=1507924289&sort=price-desc-rank

 

Δε γνωρίζω τις απαιτήσεις σου, αλλά για να αναφέρεσαι σε 120Hz σημαίνει οτι παίζεις παιχνίδια. Άρα ξεχνάς τις 580 και 1060, και κοιτάς από 1070 και πάνω.

Βασικά μόνο με 1070, καθώς με 1080 (ακόμα και Max Q) είναι δυσανάλογα υπερτιμημένα.

Τέλος, δε θα πρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο το 120hz εφόσον υπάρχουν λαπτοπς (με 1070) με GSync οθόνη.

πχ.https://www.amazon.co.uk/ASUS-GL502VS-FY385T-15-6-inch-Gaming-Titanium/dp/B073XPHNCT/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1507924300&sr=1-3&keywords=laptop+1070&refinements=p_36%3A-165000

Ομοίως και το λαπτοπ με τον 1700/580, έχει οθόνη με Freesync.

 

Οι απαιτήσεις μου διαμορφώνονται ανάλογα με της δυνατότητες που έχω. Δεν θέλω αναγκαστικά να ξοδέψω λεφτά αλλά μου φάνηκε ότι για 17-αρη με 120hz και 8 πύρινο αξίζει τα λεφτά. Θα ήθελα εκτός απο g-sync/free sync να έχει και πάνω απο 60hz.

 

On 14/10/2017 at 10:35 AM, adpanos said:

 

 

Απο που προκύπτει αυτό ?

 

Ο R7 1700 (SOC) δίνει ξεχωριστά 4X PCI-E V3.0 για NVME .  Δεν είναι θέμα B350 chipset, γιατι ο M2 NVME δεν συνδέεται στο chipset.

Απλά η ASUS πρέπει να έχει κάνει τσιγκουνιές και να έχει βάλει απλό M2 SSD.

 

Επίσης η ίδια η ASUS αναφέρει 

 

 

Η βλακεία που έχει κάνει η ASUS σε αυτό το φορητό, είναι πως δουλεύει με SINGLE CHANNEL μνήμη στα 2400Mhz ...  Η βλακεία στο μεγαλείο της, μιας και οι διαφορές SINGLE VS DUAL και 2400 VS 3000/3200 είναι τραγικές σε ορισμένα σενάρια. 

 

 

 

Καλές πληροφορίες δεν της ήξερα. 

 

Νομίζω τα λάπτοπ με 1070 ξεφεύγουν πολύ, ειδικά για 17-άρη. Τι θα προτείνατε σε :

 

  • 17-αρη
  • Καλή οθόνη / 60hz+
  • Καλό πληκτρολόγιο
  • Χωρίς πολλά χρώματα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα για καινούριο αναφέρεσαι, σωστά?

 

1500-1700 λίρες κοστίζουν τα φθηνά 1070άρια me 17άρα. Δλδ HP Omen & Acer Predator.

Την ίδια στιγμή το πιο φθηνό 1060άρι, με i5, είναι στις 1260 λίρες(HP Omen παλι). Νομίζω πως είναι πολύ ακριβά τα ''φθηνά'' λάπτοπ με 1060.

Ενώ τα αντίστοιχα με 1070, είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά θεωρώ πως αντέχουν στο χρόνο πολύ περισσότερο από τα προηγούμενα.

 

Για καλύτερες μάρκες και χαρακτηριστικά, μόνο σε μεταχειρισμένα. Μόνο τα 1080άρια είναι ανεξήγητα στο θεό η τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GFFermari said:

Πάντα για καινούριο αναφέρεσαι, σωστά?

 

1500-1700 λίρες κοστίζουν τα φθηνά 1070άρια me 17άρα. Δλδ HP Omen & Acer Predator.

Την ίδια στιγμή το πιο φθηνό 1060άρι, με i5, είναι στις 1260 λίρες(HP Omen παλι). Νομίζω πως είναι πολύ ακριβά τα ''φθηνά'' λάπτοπ με 1060.

Ενώ τα αντίστοιχα με 1070, είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά θεωρώ πως αντέχουν στο χρόνο πολύ περισσότερο από τα προηγούμενα.

 

Για καλύτερες μάρκες και χαρακτηριστικά, μόνο σε μεταχειρισμένα. Μόνο τα 1080άρια είναι ανεξήγητα στο θεό η τιμή τους.

 

δεν έχω πρόβλημα με μεταχειρισμένο.

 

Τα hp νομίζω έχουν απαράδεκτο πληκτρολόγιο. Νομίζω η 1060 με καλύπτει και σε βάθος χρόνου. Δεν κάνω βαρύ gaming (βολεύομαι και με μέτρια settings). Προτιμάω fps.

 

edit: τώρα είδα το hp που έστειλες. έχει και 120hz οθόνη wled (wled είναι διαφορετική απο tn,ips ε?)

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν το θες για productivity το λάπτοπ αυτό είναι πολύ καλό. 

Ασχετα με το αν φοράει SSD ή NVME ή αν φοράει χαμηλά χρονισμένες μνήμες.  

Και αυτό γιατί μνήμη μπορείς να βάλεις, NVME μπορείς να βάλεις, αλλα φορητό με DESKTOP  8-πύρηνο ΔΕΝ μπορείς εύκολα να έχεις !

 

Μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο, το φορητό είναι μοναδικό. 

Ελπίζω να βγάλουν και μια έκδοση με VEGA  .. αλλά τι τιμή θα έχει είναι το θέμα.

 

 

Αν θες πάντως μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στην ASUS για την συχνότητα του μονιτορ που φοράει, να σου λυθούν οι απορίες .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ΗΡ το κοιτούσα για μένα, μεταχειρισμένο από γερμανία στα 1100-1200€.

 

Δε γνωρίζω αν έχει κακό πληκτρολόγιο. Αν κρίνω από το δικό μου Pavilion g7, είναι αδιάφορο. Δε μ'ενοχλεί, γράφω γρήγορα, είναι μαλακό....κανένα πρόβλημα.

Απλά δεν έχει ποιοτικά πλαστικά, δεν είναι όμορφο εμφανισιακά (σε σχέση με Alienware, Asus etc.) και έχει λίγο χειρότερη θερμική συμπεριφορά ως γνήσιο HP.

 

https://www.notebookcheck.net/HP-Omen-17-7700HQ-GTX-1070-Full-HD-Laptop-Review.240856.0.html#toc-emissions

1 minute ago, adpanos said:

 

 

Αν το θες για productivity το λάπτοπ αυτό είναι πολύ καλό. 

Ασχετα με το αν φοράει SSD ή NVME ή αν φοράει χαμηλά χρονισμένες μνήμες.  

Και αυτό γιατί μνήμη μπορείς να βάλεις, NVME μπορείς να βάλεις, αλλα φορητό σε DESKTOP  8-πύρηνο ΔΕΝ μπορείς εύκολα να έχεις !

 

Δεν το συζητάμε....περνάει 45+% τον desktop 7700K. Αν η δουλειά του θέλει επεξεργαστική ισχύ, είναι μονόδρομος.

Ούτε η μνήμη ούτε οι δίσκοι επηρεάζουν το productivity τόσο. Μόνο η 580 είναι λίγη για μένα. Είναι και 4GB.

 

https://www.notebookcheck.net/Asus-ROG-Strix-GL702ZC-Ryzen-7-1700-Radeon-RX-580-Laptop-Review.247548.0.html

 

Τα βάζεις κάτω και βλέπεις τι χρειάζεσαι περισσότερο. 6700/7700HQ+1070 που πάει σφαίρα στα παιχνίδια αλλά οι HQ είναι για κλάματα ή 1700+580 που παίζει με παραχωρήσεις ακόμα και σε 1080p (δες review) αλλά σε οποιαδήποτε δουλειά δεν έχει αντίπαλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι τώρα διάβαζα για το asus ryzen 1700  ότι παρόλο που ή asus λέει 120hz το πάνελ είναι 60-αρι και έχει μέτριο πληκτρολόγιο. Οπότε το ξεχνάω για την ώρα.

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα gigabyte p16g   και έχει τρομερό πληκτρολόγιο και λευκό φωτισμό (προτιμάω απο χρώματα). Η αλήθεια είναι ότι είμαι 960m και ίσως μια 1060 να μου είναι υπεραρκετή. Απλά θέλω να έχει στιβαρό πληκτρολόγιο και να μην είναι λατέρνα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το θέμα είναι πως η ίδια η ASUS επίσημα λέει πως φοράει 120hz μόνιτορ, πράγμα που είναι περίεργο.  

Δεν πετάς τέτοιες μπαρούφες στην επίσημη σελίδα σου.

 

Αν η 1060 σε ικανοποιεί, τότε εγώ θα το κοιτούσα το ASUS σε σχεση με οποιοδήποτε με GTX1060 ανάλογης τιμής .

Νομίζω πως εξήγησα και τους λόγους παραπάνω.

Το πληκτρολόγιο για εμένα είναι υποκειμενική υποθεση. Εχω περάσει από φορητά που τα διαφήμιζαν σαν τα καλύτερα σε αυτό τον τομέα και δεν μου άρεσαν και από φορητά που δεν αλλά εμένα με εξυπηρετούσαν .

Κάπου να το δεις από κοντά δεν παίζει ?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, adpanos said:

 

 

Το θέμα είναι πως η ίδια η ASUS επίσημα λέει πως φοράει 120hz μόνιτορ, πράγμα που είναι περίεργο.  

Δεν πετάς τέτοιες μπαρούφες στην επίσημη σελίδα σου.

 

Αν η 1060 σε ικανοποιεί, τότε εγώ θα το κοιτούσα το ASUS σε σχεση με οποιοδήποτε με GTX1060 ανάλογης τιμής .

Νομίζω πως εξήγησα και τους λόγους παραπάνω.

Το πληκτρολόγιο για εμένα είναι υποκειμενική υποθεση. Εχω περάσει από φορητά που τα διαφήμιζαν σαν τα καλύτερα σε αυτό τον τομέα και δεν μου άρεσαν και από φορητά που δεν αλλά εμένα με εξυπηρετούσαν .

Κάπου να το δεις από κοντά δεν παίζει ?

Είναι υποκειμενικό αλλά νομίζω είναι βασικό να μην βουλιάζει.

 

Κοιτάω το MSI Apache Pro GE72VR 7RF £1169

 

πιό Asus είναι ανταγωνιστικό ;

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν μου ήρθε μια απάντηση από την ASUS για την οθόνη και τον NVME .

 

Η απάντηση αναφέρει πως το φορητό βγαίνει σε πολλές εκδόσεις.

 

Με NVME αλλά και με απλό M2 SSD 

Με 120Ηz οθόνη αλλά και με 60Hz .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.