Jump to content



Ερωτηση για αναβαθμιση


Recommended Posts

Οι micro ATX μπαίνουν σε κουτί για ATX. Δεν χρειάζεσαι αλλαγή κουτιού. Από τροφοδοτικό (+κουτί) και SSD είσαι κομπλέ. Αν οι ανάγκες σου δεν είναι ιδιαίτερες, θα σε καλύψει και η φτηνή micro ATX μητρική.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Karibu said:

ASROCK X370 killer sli/ac  (στα 135€ ο κωδικός στο σκρουτζ δεν εχει το ac δίπλα)

Εφόσον δεν έχει το ac, είναι η έκδοση χωρίς την ασύρματη κάρτα δικτύου.

ASRock > X370 Killer SLI/ac

ASRock > X370 Killer SLI

 

Προσωπικά, όταν θα έβρισκα δύο παρόμοιες μητρικές, μία ASUS και μία ASRock θα ψηνόμουν περισσότερο για την ASUS. Αλλά οι δύο M.2 έναντι μίας και η ύπαρξη Type C υποδοχής, αντί για μόνο Type A, USB 3.1, συν τα 15€ διαφορά, θα με έστελναν στην ASRock.

 

Αυτά ως μια προσωπική γνώμη κάποιου που ΔΕΝ έχει Ryzen σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Το e-shop έχει σε προσφορά στα

 

109€ την ASROCK X370 KILLER SLI

 

και στα 119€ την ASROCK X370 FATALITY GAMING X

 

Είναι πολύ καλές τιμές. Πάρε μια από τις δυο

 

Edit: Ακυρο , η τιμή πήγε στα παλαιά επίπεδα.

 

Αν θες υπάρχει κράτηση μέχρι σήμερα από εμένα στο e-shop Μενιδίου για την

 

ASROCK X370 FATALITY GAMING X στα 119€ ...

 

Δεν σκοπεύω να παραλάβω , γιατί δεν έχω διώξει ακόμα το παλαιό σύστημα.

 

Αν θες πές μου να την πάρεις εσύ ...:D

 

Αυτή είναι, τώρα την δίνουν 170€ ...

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-x370-gaming-x-retail-p-PER.529007

 

https://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty X370 Gaming X/index.asp

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

για το wifi γραφει αυτο στο site tis asrock τι εννοει ?

 

M.2 (KEY E) For WiFi

Besides the onboard LAN port, users may also choose 802.11ac wireless connections by M.2 (Key E) slot.

*Wi-Fi module is not included.

 

 

Ένα τέτοιο είναι

https://www.skroutz.gr/s/7646384/Intel-Dual-Band-Wireless-AC-7265-2x2-AC-BT-M-2.html

 

που το προσθέτεις αν θες στην m2 key θύρα που έχει η μητρική.

 

Δίνει ένα τέτοιο η ASROCK , αλλά μπορείς να βάλεις όποια pci-e κάρτα θες αν θες wifi/bleutooth με κόστος 10€

 

πχ

https://www.skroutz.gr/s/402607/TP-LINK-TL-WN781ND-150Mbps-Wireless-PCI-Express-Adapter.html

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 

Όπως θες φίλε μου.

 

Απλά στα 120€ τέτοια μητρική δεν πρόκειται να βρεις μελλοντικά. 

Εγώ σου το πρότεινα επειδή αξίζει.

 

Και εγώ ο ίδιος με βάση αυτή την προσφορά και τις χαμηλές τιμές του R7 1700 είχα πει να αναβαθμίσω.

 

Απλά δεν έχει φύγει το παλαιό σύστημα ακόμα που θέλω να το διωξελω σαν σετ οπότε καθυστερεί και η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Karibu έγραψε:

ναι και σευχαριστω

το σκεπτομαι

ποιο ειναι το παλαιό σου σύστημα ?

καπου ανεφερες οτι εχεις τον Asus N2M sli deluxe?

 

 

To σύστημα που θα αλλάξω είναι το βασικό μου, κρατώντας ορισμένα parts ( κουτί , ssd έχω τρεις, τροφοδοτικό και 8gb ram για να τα βάλω σε έναν phenom, και μερικούς σκληρούς που έχω.)

 

και δίνοντάς σαν σύνολο το παρακάτω.

 

AMD FX 8350

SCYTHE MUGEN 2100 REV B.

GIGABYTE 990FXA-UD7

8GB DDR3 2133 ( από τα 16gb)

HD 6950 UNLOCKED  σε 6970

SAMSUNG 840 EVO 120GB (SSD)

W.D. 640 CAVIAR BLACK HDD SATA III

THERMALTAKE HAMBURG 530WATT

SHARKOON VAYA VALUE WINDOWED.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

εισαι μονιμος με AMD κaι παραμενεις

παντος κιεγω ελεγα να παω σε Intel

εσυ με εκανες να ψηνομαι για Ryzen

πολλοι μου λενε οτι πλεον η intel ειναι πιο αξιοπιστη

α και ενα μηχανημα με προδιαγραφες για gaming ειναι παντα πιο μπροστα απο ενα απλο

 

Έγινε επεξεργασία από Karibu
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το "πιο αξιόπιστη" ως επιχείρημα, παίζει κάτι δεκαετίες, ακόμα και την περίοδο που ο Athlon64 έκανε πλάκα στον Pentium4 και βέβαια ήταν όχι απλά εξίσου αξιόπιστος, αλλά μάλλον ΠΙΟ αξιόπιστος, δεδομένης της υποστήριξης 64bit, τα οποία υιοθετήθηκαν αργότερα από την Intel. Όποιος εκείνη την περίοδο, πίστεψε τα περί "πιο αξιόπιστοι οι Intel", αν αργότερα έμαθε ένα δύο πράγματα τεχνικής φύσεως, σίγουρα μετάνιωσε για την επιλογή του. Εγώ είχα ακούσει από πωλητή στο Πλαίσιο - και δεν θα το ξεχάσω - ότι οι AMD είναι πολύ ζεστοί επειδή είναι 64bit. Σαν να λέμε, διπλάσια bits, διπλάσιες θερμοκρασίες.

Η πραγματικότητα είναι ότι και οι δύο εταιρίες είναι εξίσου αξιόπιστες και οι μόνες τους διαφορές είναι πάνω κάτω στις επιδόσεις που προσφέρουν. Απλά εδώ και εκεί θα τους τύχει η στραβή. Η intel για παράδειγμα είχε προβλήματα με το P67 chipset και αναγκάστηκε να κυκλοφορήσει το διορθωμένο P68, η AMD πριν δέκα χρόνια είχε να αντιμετωπίσει το TLB bug στους πρώτους τετραπύρηνους, αυτές τις μέρες αποδείχτηκε ότι οι τελευταίες εκδόσεις της Intel management Engine, είναι ολίγον για τα μπάζα.

 

Ένα μηχάνημα με προδιαγραφές για gaming είναι συνήθως ολίγον overkill για τις τυπικές εργασίες ενός σπιτιού/γραφείου. Εκτός και αν είναι κάποια κουκουρούκου σύνθεση με GTX 1080 και Celeron. Εκεί θα χάνει από ένα μηχάνημα με τετραπύρηνο Ryzen ή i3 Intel και μια μέτρια καρτούλα όπως η GTX 1050, μια σύνθεση  που μπορεί να μην έχει φτιαχτεί ειδικά για gaming.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Karibu said:

ποιος ειναι ο αντιστοιχος AMD R7 1700 8cores/ 16 threads σε  intel?

Δεν θα έλεγα ότι υπάρχει. Καθαρά σε gaming ακόμα και ο i5 8400 παίζει να είναι πιο γρήγορος σε πολλές περιπτώσεις, τουλάχιστον στα σημερινά παιχνίδια. Σε 2-3 χρόνια μπορεί να έχει γυρίσει τούμπα αυτό, αν τα παιχνίδια αρχίσουν να φορτώνουν τον επεξεργαστή. Αν όμως πάμε σε πιο επαγγελματική χρήση, πιο λίγο από όλα, όχι μόνο gaming, θα πρέπει πιθανόν να ανέβουμε σε i7 8700 τουλάχιστον για αντίστοιχες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

@adpanos

μπορεις να τους πεις να το κρατησουν ακομα?

ειμαι αναποφασιστος

αλλα ετσι κι αλλιως που να προλάβω να παω εκει...!!
στο site τους δεν υπαρχει η προσφορα αυτη, πως τη βρικες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Karibu έγραψε:

εισαι μονιμος με AMD κaι παραμενεις

παντος κιεγω ελεγα να παω σε Intel

εσυ με εκανες να ψηνομαι για Ryzen

πολλοι μου λενε οτι πλεον η intel ειναι πιο αξιοπιστη

α και ενα μηχανημα με προδιαγραφες για gaming ειναι παντα πιο μπροστα απο ενα απλο

 

 

 

Έχω περάσει από Intel και από AMD με πολλά συστήματα.

 

Αρχικά πληρώνοντας μεγάλα ποσά στην Intel από εποχές Pentium III και μετά και αργότερα δοκίμασα AMD , μετά πήγα σε Intel με κάτι 3000€ μηχανήματα, μετά ξανά AMD με αρκετές αλλαγές, αργότερα ξαναγύρισα σε Intel και τέλος αγόρασα AMD.

 

Με την πάροδο του χρόνου κατάλαβα αρκετά πράγματα.

 

1) Οι επεξεργαστές ΔΕΝ χαλάνε. Δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας στα CPU  είτε είναι Intel είτε AMD.

2) Στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει είναι στις μητρικές . Μια καλή μητρική σου δίνει ένα καλό σύστημα.

3) Με την πάροδο του χρόνου κατάλαβα πως το καλύτερο προϊόν είναι αυτό που σου δίνει τον μέγιστο συντελεστή απόδοσης / κόστους.

4) Πως καλύτερο προϊόν είναι αυτό που σου δίνει την μέγιστη αναβαθμισιμότητα και την μέγιστη πληρότητα πλατφόρμας .

5) Πως υπάρχουν 2 τρόποι να καταλάβεις ποιον επεξεργαστή να επιλέξεις .

    α) Με βάση την επεξεργαστική ισχύ, η οποία φαίνεται από σύνθετα benches

    β) Με βάση την προσαρμοστικότητα μιας εφαρμογής που σε ενδιαφέρει σε μια αρχιτεκτονικη - chip .

Αν δεν ψάχνεις ένα σύστημα για συγκεκριμένη εφαρμογή κοιτάς το (α), αν κοιτάς συγκεκριμένη εφαρμογή κοιτάς το (β) .

 

 

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

@adpanos

μπορεις να τους πεις να το κρατησουν ακομα?

ειμαι αναποφασιστος

αλλα ετσι κι αλλιως που να προλάβω να παω εκει...!!
στο site τους δεν υπαρχει η προσφορα αυτη, πως τη βρικες?

 

 

Μισό να πάρω ένα τηλέφωνο.

Λοιπόν μόλις πήρα το κατάστημα και τους είπα να κρατήσουν την παραγγελία ανοικτή έως αύριο το απόγευμα .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 

 

Οι λόγοι που σου προτείνω να αγοράσεις AMD είναι :

 

α) Εχουν καλύτερο λόγο απόδοσης / κόστους . Ενα σύστημα ανάλογο του R7 1700 σε Intel  πέρυσι τέτοια εποχή είχε για CPU και Μητρική μόνο 1400€ .....  (Ι7 6900Κ + Ζ99  μητρική + ψύκτρα)

β) Η πλατφορμα τους είναι πιο σύγχρονη .

    -  pci-e x4 για NVME από τον επεξεργαστή και όχι από το promontory.

    -  Native USB 3.1 G2 υποστήριξη από τον επεξεργαστή.

γ) Η πλατφόρμα τους είναι αναβαθμίσιμη σε μελλοντικά CPU . Θα μπορείς δηλαδή στην ίδια μητρική να βάλεις RYZΕN 2000 / RYZEN 3000 κ.λ.π. ότι βγει μέχρι το 2020.

δ) Η αναβαθμίσιμη πλατφόρμα σημαίνει πως αν σου χαλάσει κάτι μελλοντικά θα βρίσκεις καινούριες μητρικές στην αγορά για να αντικαταστήσεις την μητρική σου. Λογικά τέτοιες μητρικές θα βρίσκεις ακόμα και το 2021-2022 στην αγορά . Αρα δεν πετάς το σύστημά σου.

ε) Έχουν πολύ καλή ενεργειακή και θερμική συμπεριφορά ενώ αρκετοί από τους μεγάλους έρχονται και με πολύ καλές ψύκτρες.

Οπότε δεν χρειάζεται εξτρά κόστος για μεγάλα τροφοδοτικά, ακριβά κουτιά με πολλά ανεμιστήρια  και περισσότερο για εξτρά ψύκτρες που θέλουν αρκετά Intel chips.

 

Από τους AMD επεξεργαστές για την περίπτωσή σου αξίζουν

 

O R7 1700 που με κόστος 278€ είναι αχτύπητος .

Ο R5 1600 που είναι το απόλυτο best seller στα custom pc από την ημέρα που βγήκε με κόστος 195€.

Ο R5 1400 που είναι στα 145€ και που δίνει 4 πυρήνες με SMT (8 νήματα) σε χαμηλή τιμή.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ολοι φοράνε ψύκτρα καλή από μαμά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

@adpanos

μπορεις να τους πεις να το κρατησουν ακομα?

ειμαι αναποφασιστος

αλλα ετσι κι αλλιως που να προλάβω να παω εκει...!!
στο site τους δεν υπαρχει η προσφορα αυτη, πως τη βρικες?

 

 

Η προσφορά υπήρχε μέχρι εχθές για τις μητρικές. Πλέον δεν υπάρχει .

 

Εγώ πρόλαβα και έκλεισα μια μητρική στο όνομά μου και πριν λίγο πήρα τηλέφωνο και παρέτεινα την κράτηση έως και αύριο το απόγευμα.

Αν θες τα στοιχεία της κράτησης για να πας να παραλάβεις στείλε μου pm.

 

Ορίστε η κράτηση.

1.PNG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.