Jump to content



Ερωτηση για αναβαθμιση


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Η φτηνότερη από τις καινούριες που είναι αξιοπρεπής για τα λεφτά της, είναι αυτή εδώ

 

Gigabyte GT710 N710D5-2GL 2GB DDR5, HDMI, DVI, VGA, 1S, LP (GV-N710D5-2GL)

 

 

Ας βάλει μια GTX 1030 2GB DDR5  ή μια RX 550 2gb ddr5 και αν μπορεί Silent.

 

Αν θέλει και λίγο  Gaming παίζει στα 114€ η RX 560 2GB DDR5 .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

εχει μονο hdmi DV-I ομως?

 

 

Βάζεις αντάπτορα d-sub αν θες .

 

Δες αυτές τις κάρτες ανά κόστος αξιζουν

 

gt710

https://www.skroutz.gr/s/8332781/Gainward-GeForce-GT710-2GB-SilentFX-3576.html

gtx 1030

https://www.skroutz.gr/s/11999928/Gainward-GeForce-GT-1030-2GB-3927.html

https://www.skroutz.gr/s/11994298/MSI-GeForce-GT-1030-2GB-GT-1030-2GH-OC.html

 

RX 560

https://www.mgmanager.gr/pci-express/64932-sapphire-radeon-rx-560-pulse-2gb-gddr5-hdmi-dvi-d-displayport-14-11267-19-20g.html#/chipset-amd_rx_560-radeon_rx_560

 

RX 460 SILENT (Λίγο πιο αργή από την 560 αλλά χωρίς ανεμιστήρι)

https://www.skroutz.gr/s/10123324/XFX-Radeon-RX-460-2GB-RX-460P2HFG5.html

 

Αν θες λίγο gaming, κοίτα τις 2 τελευταίες .

 

 

 

EDIT: Τον επεξεργαστή έπρεπε να τον έχεις βάλει ήδη επάνω .... :p

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

@adpanos

Πήρες λίγο φόρα νομίζω...

Οι RX 460, 560 διαθέτουν DVI-D (= μόνο ψηφιακό σήμα) και όχι DVI-I (= ψηφιακό και αναλογικό σήμα) για να μπορεί να πάρει εικόνα με αντάπτορα DVI to VGA.

Αν δεν έχει (που δεν έχει) οθόνη με ψηφιακή είσοδο (DVI, HDMI, Dispayport) και πάρει κάποια RX 460 ή 560 θα την καμαρώνει στο κουτί της μέχρι να πάρει καινούρια οθόνη (όπως δήλωσε).

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

@adpanos

Πήρες λίγο φόρα νομίζω...

Οι RX 460, 560 διαθέτουν DVI-D (= μόνο ψηφιακό σήμα) και όχι DVI-I (= ψηφιακό και αναλογικό σήμα) για να μπορεί να πάρει εικόνα με αντάπτορα DVI to VGA.

Αν δεν έχει (που δεν έχει) οθόνη με ψηφιακή είσοδο (DVI, HDMI, Dispayport) και πάρει κάποια RX 460 ή 560 θα την καμαρώνει στο κουτί της μέχρι να πάρει καινούρια οθόνη (όπως δήλωσε).

 

Εγώ έχω αυτή

Δεν νομίζω να υπάρχει πιο παλιά οθόνη,το 2004 την αγόρασα και παίζει μια χαρά με την RX 460.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος edward έγραψε:

 

Εγώ έχω αυτή

Δεν νομίζω να υπάρχει πιο παλιά οθόνη,το 2004 την αγόρασα και παίζει μια χαρά με την RX 460.

Παράθεση

Interface DVI
VGA (HD-15)

Από το link που έβαλες γράφει το παραπάνω (DVI, VGA). Αν την έχεις συνδέσει με DVI.. no problem. Αν μπορείς να την συνδέσεις με VGA το δοκίμασες;

Ο Karibu ανέφερε τηλεόραση και την παλιά του οθόνη που απ' ότι κατάλαβα έχει μόνο VGA είσοδο. Άντε την τηλεόραση θα την συνδέσει με HDMI (υπάρχει σε τηλεοράσεις πολλά χρόνια τώρα), με την οθόνη του δεν θα μπορεί να πάρει εικόνα (VGA).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε υπάρχουν και παλιότερα monitor τελικά.Ευτυχώς τότε την πήρα ακριβή αλλά τα έβγαλε τα λεφτά της.Τώρα αυτές οι οθόνες κοστίζουν 20-30 ευρώ μεταχειρισμένες το πολύ να πάρει μια τέτοια και καθάρισε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και μικρές οθόνες (20-22") σε αναλογία 16/9.

Απλά όταν θα το αποφασίσεις καλό είναι να έχει DVI (τουλάχιστον) είσοδο, IPS πάνελ (όχι TN) για καλύτερη εικόνα και να είναι FullHD (1920x1080) για περισσότερη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος edward έγραψε:

Πω ρε φίλε υπάρχουν και παλιότερα monitor τελικά.Ευτυχώς τότε την πήρα ακριβή αλλά τα έβγαλε τα λεφτά της.Τώρα αυτές οι οθόνες κοστίζουν 20-30 ευρώ μεταχειρισμένες το πολύ να πάρει μια τέτοια και καθάρισε.

Δεν παίζει ρόλο τόσο η παλαιότητα όσο η τεχνολογία που κουβαλάει. Βέβαια με τα χρόνια οι οθόνες "χάνουν" στην ποιότητα της εικόνας λόγω χρόνων "υπηρεσίας" (απ' όσο έχω καταλάβει στις δικές μου). Η δική μου παράδειγμα είναι του 2009 ή 2010 (μια φθηνή LG). Ναι μεν 22" FullHD (1920x1080) αλλά με TN πανελ και μόνο VGA είσοδο.

Έχω δει και εικόνα σε (φθηνή σχετικά) IPS και είπα το κλασικό για την δική μου οθόνη.. "που πας ρε Καραμήτρο"!

πριν 6 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

ναι σευχαριστω

θα σου φανει περιεργο να σου πω οτι ακομα και 20" ειναι μεγαλη για μενα?

Όλα είναι μια συνήθεια. Κι εμένα η μετάβαση από 17" 4/3 σε 22" 16/9 μου φανόταν μεγάλη. Τώρα όμως μια οθόνη μέχρι 24" φαίνεται μια χαρά (άποψή μου).

Δεν είπαμε να βάλεις 32" στους 50 πόντους για οθόνη.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adpanos said:

Όχι ρε συ DDR3 και 64bit. Μακριά.

Και η Gainward νομίζω δίνει δύο χρόνια εγγύηση(εντάξει 3 δίνει και αυτή), ενώ η Giga τρία. Χάνεις πολλά απλά για το silent, πολύ περισσότερο όταν το σύστημα έτσι και αλλιώς δεν θα είναι silent με την συγκεκριμένη ψύκτρα της AMD. Επιπλέον επειδή έχω μια 620 της Giga, η οποία έχει και αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση από την 710, ειλικρινά, αυτά τα ανεμιστηράκια στις μικρές καρτούλες, δεν ακούγονται.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

@adpanos

Πήρες λίγο φόρα νομίζω...

Οι RX 460, 560 διαθέτουν DVI-D (= μόνο ψηφιακό σήμα) και όχι DVI-I (= ψηφιακό και αναλογικό σήμα) για να μπορεί να πάρει εικόνα με αντάπτορα DVI to VGA.

Αν δεν έχει (που δεν έχει) οθόνη με ψηφιακή είσοδο (DVI, HDMI, Dispayport) και πάρει κάποια RX 460 ή 560 θα την καμαρώνει στο κουτί της μέχρι να πάρει καινούρια οθόνη (όπως δήλωσε).

 

 

Ναι ? Δεν το γνώριζα πως δεν δίνει αναλογικό από το DVI .

 

Πάω να ψάξω να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, adpanos said:

Πάω να ψάξω να δω τι παίζει.

 

Difference Between DVI-I and DVI-D | NVIDIA

 

EDIT Μάλλον το ξέρεις αυτό. Ναι, υπάρχουν πολλά θέματα στο internet με κόσμο που δεν ξέρει πως να συνδέσει την RX σε VGA monitor.

Στο site της AMD, για την 560 για παράδειγμα, αναφέρει στα specs

 

Quote
Connectivity
DisplayPort
1.4 HDR
 
Dual Link DVI
No
 
HDMI
4K60 Support
 
VGA
No

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

 

Difference Between DVI-I and DVI-D | NVIDIA

 

EDIT Μάλλον το ξέρεις αυτό. Ναι, υπάρχουν πολλά θέματα στο internet με κόσμο που δεν ξέρει πως να συνδέσει την RX σε VGA monitor.

Στο site της AMD, για την 560 για παράδειγμα, αναφέρει στα specs

 

 

 

 

Την διαφορά DVI-D  με DVI-I την γνωρίζω.

Αυτό που δεν γνώριζα είναι πως επίσημα η AMD δεν παρέχει υποστήριξη για αναλογικό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα

Πολυ  συχνα συνδεω τον υπολογιστη στην τηλεοραση.
Εχω μια καινουργια μεγαλη τηλεοραση μου συνδεεται μεσο δικτιου και μια παλια που ειναι HD Ready. Αυτη εχει DVI

η καρτα γραφικων που εχω ειναι αυτη:
GIGABYTE GV-NX73G256D-RH (D33006)
Powered by NVIDIA GeForce 7300 GS GPU
το ερωτημα, προς το παρον και πριν αλλαξω την οθωνη του υπολογιστη,

αν η αναλυση και η αποδοση καλυτερεύει βαζοντας μια πιο καινουργια καρτα?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Karibu said:

Καλη σας μερα

Πολυ  συχνα συνδεω τον υπολογιστη στην τηλεοραση.
Εχω μια καινουργια μεγαλη τηλεοραση μου συνδεεται μεσο δικτιου και μια παλια που ειναι HD Ready. Αυτη εχει DVI

η καρτα γραφικων που εχω ειναι αυτη:
GIGABYTE GV-NX73G256D-RH (D33006)
Powered by NVIDIA GeForce 7300 GS GPU
το ερωτημα, προς το παρον και πριν αλλαξω την οθωνη του υπολογιστη,

αν η αναλυση και η αποδοση καλυτερεύει βαζοντας μια πιο καινουργια καρτα?

Καλυτερεύει έτσι και αλλιώς, όχι μόνο στα παιχνίδια, μιας και η καινούρια κάρτα θα προσφέρει επιτάχυνση γραφικών και σε βίντεο ή Flash που δεν θα προσφέρει μια τόσο παλιά κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.