Jump to content



Κατασκευάζοντας ένα σύστημα στήριξης της Noctua NH-L9a AM4 στη συσκευή δοκιμών των ψυκτρών του TheLab.gr.


Recommended Posts

  • 1 month later...

Πολυ ενδιαφερον. Μου αρεσε η τελευταια εικονα. Θα ηταν ωραια να δοκιμαζατε  την κατασκευη ενος fanless pc ,

με το κουτι να εχει την λειτουργια απαγωγης της θερμοτητας απο επεξεργαστη και καρτα γραφικων μεσω heatpipes

που να συνδεονται στα πλαινα του κουτιου!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@DJman Να ΄σαι καλά !  :)

Χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον, δεν ήταν πραγματικά δύσκολο από τη στιγμή που άναψε το "γλομπάκι" ! :hehe: 

Για την κατασκευή  ενός fanless pc,  η λύση είναι ήδη υπάρχουσα -μια εταιρία που πρόχειρα θυμάμαι είναι η Streacom-  αλλά πιθανά θα αναφέρεσαι  σε scratch build ενός fanless κουτιού!

Αυτό δεν ξέρω αν κάποιος το επιχειρεί, ξέρω όμως κάποιον που ήδη δουλεύει στην αμέσως επόμενη καλύτερη εναλλακτική, κατασκευάζοντας μια επέκταση για την ψύξη μιας κάρτας γραφικών, σε ένα ήδη υπάρχον fanless κουτί.

Αν δεν το έχεις δει, μπορείς να το βρεις εδώ:

Έχει αρκετά πράγματα που μπορεί να τα βρεις ενδιαφέροντα ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ναι  μου αρεσε το αρθρο γιατι και εγω ψαχνομαι γενικα , για να μειωσω τον θόρυβο στο δωματιο.

Και κλασσικα, μολις φτιαχνω κατι καινουργιο,θελω να το μειωσω και αλλο.

 

Η πρωτη πατεντα που ειχα κανει ηταν να αλλαξω τον 8αρι ή 6αρι δεν θυμαμαι, ανεμιστήρα μιας nexus για i7 920 (ο υπολογιστης μου πριν 1 χρονο).

Τεραστια διαφορα.Εβαλα πανω ενα 12αρι artic και ειχα ενθουσιαστει. Βεβαια τον στηριξα με σύρματα(τυλιγμενα γυρο απο την ψήκτρα)

και ειχα βαλει και blue tak (αυτο που κολούσαμε χαρτακια στο τοιχο και δεν αφηνει σημαδια :p ) αναμεσα σε ανεμιστήρα και ψήκτρα ωστε να μην εχει κραδασμούς

 

Δουλεψε τελεία για 3 χρονια, μεχρι που αλλαξα επιτελους μητρικη

 

--------

Οσο αφορα το αλλο θεμα, ναι, μιλαω για scratch built καθως τα κουτια τα ετοιμα ειναι απλησίαστα. Τωρα βλεπω το λινκ. Εχετε κανει doctorα στο tread !!!

Τρομερη αναλυση.Βεβαια πρεπει να εχεις τα μηχανηματα, τις γνωσεις και εμπειρια

 

Ειδα και την σελιδα με τα ετοιμα.Ακριβα !!!χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.