Jump to content



PC δεν ποστάρει


Warlord

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Το pc της υπογραφής απο χθες το βραδυ δεν postαρει ουτε καν κάνει beep κατα το boot. Αναβουν led, fans γυριζουν σαν να παιρνει κανονικα ρευμα.

Αφαιρεσα τα παντα εχω την motherboard σκετη πανω σενα χαρτινο κουτι με το cpu/cpu cooler μονο πανω και το τροφοδοτικο διπλα. Χωρις RAM,HDD,VGA klp. A και φυσικα το internal speaker πανω στο mobo. Πάλι δεν κανει beep στο boot.

Αφαιρεσα την μπαταρια του mobo εβαλα αλλη εκανα CMOS και ακομα το ιδιο.

Παιζει να μην δίνει αρκετο ρευμα το τροφοδοτικο? Η κατα πασα πιθανότητα ταπαιξε η mobo? RAM/MOBO/CPU ειναι overclocked απτο 2009.

Το PSU αλλαχτηκε πριν περιπου 1μιση χρονο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η mobo. Κάτι ανάλογο είχα πάθει πριν κάνα δύο χρόνια με μια AM3 μητρική. Απλά μια ωραία μέρα σταμάτησε να λειτουργεί. Ανεμιστηράκια φωτάκια ναι, μπιπ ξεκίνημα όχι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να παίξει το σενάριο να τα έπαιξε ο επεξεργαστής, αν και οι επεξεργαστές πολύ δύσκολα χαλάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ..κ γω προς τα κει κλινω απλα θαθελα να βεβαιωθω πριν πλεον μετακομισω σε νεα πλατφορμα (cpu/mobo/ram).

Spare parts δεν εχω. Πως αλλιως θα μπορουσα να διαπιστωσω ποιο απο τα 3 αναπαυθηκε;

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο ναι, αλλά επειδή το τροφοδοτικό σου ειναι δεκαετιας, θα σου λεγα να το ανοιξεις (αφου ετσι και αλλιώς εγγύηση δεν εχει) και να δεις αν εχει κανα φουσκωμένο πυκνωτή. Βεβαια και να χει φουσκωμένο πυκνωτή , μπορει ήδη να σου χει κανει ζημια στο motherboard.

 

Aφου βγάλεις το καλωδιο παροχής ρεύματος πατα να ανοιξει ο υπολογιστης για να ξεφορτιστουν οι πυκνωτές πριν το ανοιξεις. Ο μεγάλος πυκνωτής κραταει αρκετο ρευμα για να σε σκοτώσει! Για να νιωθεις πιο ανετα βάλε πλαστικα γαντια, αν και αν το ξεφορτισεις οπως σου πα δεν υπαρχει καποιο θεμα και με γυμνα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Eddie ναι το εχω πατησει με το καλωδιο τροφοδοσιας εκτος.

 

το PSU της υπογραφης εχει αντικατασταθει πριν 1μιση ετος με ενα Corsair RM 750x οποτε ειναι σχετικα καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα με PSU φίλου. Πάλι δεν κανει beep το mobo. Οπότε πλεον πιστεύω ειναι σίγουρο πως τα'φτυσε η mobo.

Κρίμα γιατι την ελεγξα καλα και φαινεται σε καλή κατάσταση, δεν εχει καποιον πυκνωτη φουσκωμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.