Jump to content



Δίκτυο Σπιτιού (Αναβάθμιση+Vlan)


takis20

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτό είναι στο περίπου το σπίτι και οι συνδέσεις που υπάρχουν και χρειαζόμαστε κάποιες αλλαγές. Ο ηλεκτρολόγος που έκανε την καλωδίωση όταν φτιάξαμε το σπίτι έβαλε όλα τα Ethernet cables να καταλήγουν στο Δ1.

 

Το τηλεφωνικό κέντρο και το Modem/Router του ΟΤΕ δεν μπορούν να αλλάξουν θέση.

 

Το παρόν δίκτυο είναι 100ρι. Θέλουμε να γίνει 1000ρι. Θα αγοραστούν 3 switch 1000 μιας και στο Δ3 είναι ήδη 1000ρι και ένα router το οποίο λογικά θα μπει μετά του ΟΤΕ.

 

Tα Wi-Fi θα έχουν συγκεκριμένο range port για τις συσκευές που θα συνδέονται. Γίνεται αυτές οι συσκευές να συνδέονται σε vlan και να έχουν Internet χωρίς πρόσβαση στο Synology; Επίσης μπορεί κάποιο κινητό (πχ το δικό μου) να συνδεθεί με το Synology έστω με συγκεκριμένη IP με κάποια από τα Wi-Fi που θα υπάρχουν;

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται router μέχρι 70-80 ευρώ.

home net.jpg

Έγινε επεξεργασία από takis20
Link to comment
Share on other sites

στο Δ1 μπορείς να είναι και wifi και hub μία συσκευή

όπως και στο Δ3 wifi και hub

κάπως έτσι είναι το δύκτιο στο σπίτι μου

5a0493d849784_DIKTIOSPITIOU.thumb.jpg.845b185dee26beac690173e624b00091.jpg

 

όπου ροζ γραμμές φυσικές lan και καλά που πάνε σε pc - smart tv μπλα μπλα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, takis20 said:

Το θέμα είναι τα WiFi μπορούν να μπουν σε VLAN;

σωστό και αυτό (λογικά το καθένα θα έχει δικό του όνομα και κωδικό) ... εγώ τα έχω ενώσει όλα μεταξύ τους πολύ noobika δεν έχω χρησιμοποιήσει WAN Port , απλή lan port και κάθε wifi έχει διαφορετικό όνομα και κωδικό

 

edit

μιας και είναι μικρό το δικό μου δύκτυο σχετικά plug and play απλά πρώτα έπρεπε να ρυθμίσω το wifi του tplink διότι μόλις αναλάβει το control το κεντρικό router εξαφανίζεται και δεν μπορώ να κάνω ρυθμίσεις ...

 

κάποιος δικτυάς βρε παιδιά !!!

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έτσι θα είναι το κάθε wifi θα είναι ξεχωριστό αλλά θα έχουν συγκεκριμένες ΙP

πχ. Σαλόνι 192.168.1.200-230, το Δ1 231-240 και το Δ3 241-250 δηλαδή όλα τα ασυρματα θα περνουν IP απο 192.168.1.200-250

Τώρα και εγώ ολα Noobika τα έχω συνδεδεμένα όμως σε 1 Lan

Έγινε επεξεργασία από takis20
Link to comment
Share on other sites

βασικά το hub-wifi Δ1 Θα παίρνει στην είσοδο Lan 1 το νετ από το Σαλόνι και το Lan 2 θα χρησιμοποιθεί ως έξοδο που θα πηγαίνει στο Δ2  και η Lan 3 του Δ1 πάλη ως έξοδο για το Δ3 ...

 

Εγώ κάπως έτσι θα πειραματιζόμουν

Link to comment
Share on other sites

Εαν βάλω το router στο Δ1 θα μπορώ να έχω ίντερνετ από το Γκαράζ;

Τα καλώδια υπάρχουν και δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές γιατί είναι ήδη περασμένα στους τοίχους.

Απλά την γκάφα την έκανε ο ηλεκτρολόγος που δεν έβαλε όλα τα ethernet να καταλήγουν στο γκαράζ.

Γιατί χωρίς voip θα μπορούσα να βάλω το modem/router sto Δ1 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν κάνει τις μακακιες οι ηλεκτρολόγοι εδώ που μένω όλα τα έχω εκτός τοίχων τα καλώδια κρέμονται από εδώ και από εκεί !

 

Πάμε σε εσένα όλα τα καλώδια καταλήγουν στο Δ1 αλλά το αρχικό ρούτερ θα είναι στο γκαράζ κατάλαβα σωστά ?

 

Υπάρχει καλώδιο Lan από το γκαράζ στο Δ1?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Άρα βάζεις το βασικό ρούτερ του ΟΤΕ στο σαλόνι και ενώνεις στο Lan1 το καλώδιο που πάει στου Δ1 το Lan1 και το Δ1 βγάζει έξοδο ας πουμε το Lan2 - Lan3 , πανε στο Δ2 και Δ3 αντίστοιχα 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τις συσκευές από τα access points να πηγαίνουν σε Vlan; Δεν θέλω ο κάθε ένας να έχει πρόσβαση στο synology και να το βλέπει στο δίκτυο.

Επειδή μέσω WiFi θέλω να δώσω στο γείτονα. Όλα τα Wifi θα τα βάλω να πηγαίνουν από πχ 192.168.1.200-250. Αυτό είναι το βασικό μου πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, takis20 said:

Εαν βάλω το router στο Δ1 θα μπορώ να έχω ίντερνετ από το Γκαράζ;

Τα καλώδια υπάρχουν και δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές γιατί είναι ήδη περασμένα στους τοίχους.

Απλά την γκάφα την έκανε ο ηλεκτρολόγος που δεν έβαλε όλα τα ethernet να καταλήγουν στο γκαράζ.

Γιατί χωρίς voip θα μπορούσα να βάλω το modem/router sto Δ1 

 

απ'ότι καταλαβαίνω(δεν είμαι επαγγελματίας,απλά μου ψιλο-αρέσουν τα δικτυακά)
το modem στο γκαραζ παραμένει όπως είναι(δεν έχει και λόγο να αλλάξει)

απο το σαλόνι έχεις δεύτερο καλώδιο να πηγαίνει στο δ1?
εαν ναι βάζεις το router σου στο δ1 (αν θέλεις να κάνει δική σου συσκευή το routing με bridge mode στο modem του οτε)

συνδέεις το δεύτερο καλώδιο του σαλόνι-δ1 με το καλώδιο σαλόνι-γκαράζ με κάτι σαν αυτό (για να μην τραβάς έξτρα καλώδια)

 

διαφορετικά μάλλον το πιο εύκολο είναι να βάλεις το router στο σαλόνι (και να το χρησιμοποιείσεις σαν switch/wifi access point σαλονιού)
και να "αντιστρέψει" το καλώδιο σαλόνι-δ1 όπου στο τέλος αυτό να έχεις ένα άλλο switch που θα συνδέει το router με τα switch των άλλων δωματίων

 

τώρα από εδώ και πέρα κάνεις όλες σου τις συνδέσεις(λογικά με τα switch) απο το router που είναι στο δ1 σε δ2-δ3-σαλόνι κλπ
στο router βάζεις μετά τα switches/wifi repeaters (ή όλο το wifi θα παρέχεται απο την συσκευή router που θα αγοράσεις?)

 

ο περιορισμός της πρόσβασης στο synology(και γενικά όλου σου του εσωτερικού δικτύου λογικά θα γίνεται μέσα απο τα router )

αν το router που θα πάρεις υποστηρίζει guest-ssid το πιο πιθανό θα περιορίζει αυτόματα(είμαι 99% σίγουρος πως η σειρα rt της asus υποστηρίζει guest ssid)

διαφορετικά ίσως η πιο σωστή λύση είναι σαν αυτή
 

 

 

ps. @ARMAGEDDON αν δώσεις το tp-link άλλη ip καρφωτά πριν το "εξαφανίσεις" (μάλλον σαν mac bind ή κάτι αντίστοιχο απο το management του άλλου router)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Μιας και βλέπω ότι επιμένεις να θέλεις vlans, πόσο είναι ο προϋπολογισμός για τα gigabit switch που θα βάλεις;

Απλα δεν θέλω τα ασυρματα να συνδεονται με το synology και να υπαρχει πρόσβαση στους αλλους υπολογιστες και ειδικα τωρα που θα δωσω ιντερνετ στο γειτονα. Ελεγα για το ρουτερ 70-80 αλλα μπορώ να ανεβω και παραπανω, δεν υπαρχει προβλημα. Τωρα για τα switch αυτα ειναι φτηνα γιατι εχω ήδη access points αν χρειαστει αλλαζουν και αυτα

 

Δεν υπαρχουν δευτερα καλωδια μεταξυ ορόφων. Και το ρουτερ του οτε δεν μπορει να μεταφερθει, οπως και το τηλεφωνικο κεντρο

Έγινε επεξεργασία από takis20
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάποιος σου είπε ή κάτι διάβασες για vlans και προσπαθείς να τα βάλεις σε ένα σενάριο που δεν ταιριάζει.

Πρώτον, όπως είπε και ο deninho, τα switches που υποστηρίζουν vlans είναι managed και δεν είναι φτηνά. Ενδεικτικά το TP-Link TL-2008 ξεκινάει από τα 60€. Επί τρία 180€.

Δεύτερον θα χρειαστείς access point που να υποστηρίζει vlans, επίσης το κόστος ξεφεύγει.

Τρίτον θα χρειαστείς router που να υποστηρίζει vlans, εδώ ίσως να μπορείς να τη βγάλεις σχετικά φτηνά με κάποιο router που παίρνει openwrt ή με κάποιο mikrotik.

Τέλος ξέρεις ποια vlans θα δώσεις και πώς μοιράζονται οι διευθύνσεις;

 

Αν το πρόβλημά σου είναι να δώσεις internet στον γείτονα χωρίς να εκτίθεται το οικιακό σου δίκτυο, είναι πιο απλό και πιο φτηνό να βάλεις ένα router με μία πόρτα για τον γείτονα που πάει σε ένα access point, όπου συνδέεται ο γείτονας. Δικό του υποδίκτυο, διαφορετικό από το οικιακό σου, κόψιμο στο firewall του router της κίνησης μεταξύ των υποδικτύων και τέλος. Βάζεις και τα φτηνά gigabit switch στο σπίτι και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Μου τα είπαν δεν είμαι γνώστης.

Στα access point από αυτά που έχω μπορείς να ορίσεις το DHCP pool. Οπότε αυτό το pool το ορίζω στο router σαν διαφορετικό υποδίκτυο και καθάρισα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο @trendy, θα βάλεις στην μία θύρα του υπάρχοντος modem/router(Router#1) που παίζει πχ στο δίκτυο 192.168.1.x, ένα δεύτερο router(Router#2), όπου αυτό θα έχει πχ μία ip 192.168.1.y για να είναι μέλος του κύριου δικτύου σου, άλλα το ίδιο θα δίνει ip από τον dhcp του ένα άλλο δίκτυο ξεχωριστό(πχ 192.168.2.x ή ακόμα καλύτερα για να είναι πιο διακριτό το 10.0.0.x ). Τώρα πάνω σε αυτό(αν δεν έχει το ίδιο wifi) θα βάλεις ένα access point που θα μοιράζει αυτό το 2ο δίκτυο στον γείτονα. Μετά στο πρώτο router(Router#1) θα επιλέξεις από το firewall, το router#2 που έχει ip 192.168.1.y να μην επικοινωνεί με άλλες ip(συσκευές εντός του κύριου δικτύου), παρά μόνον με το gateway του πρώτου router(Router#1) για να "βγαίνει" στο internet.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος takis20 έγραψε:

Απλα δεν θέλω τα ασυρματα να συνδεονται με το synology και να υπαρχει πρόσβαση στους αλλους υπολογιστες και ειδικα τωρα που θα δωσω ιντερνετ στο γειτονα. Ελεγα για το ρουτερ 70-80 αλλα μπορώ να ανεβω και παραπανω, δεν υπαρχει προβλημα. Τωρα για τα switch αυτα ειναι φτηνα γιατι εχω ήδη access points αν χρειαστει αλλαζουν και αυτα

 

Δεν υπαρχουν δευτερα καλωδια μεταξυ ορόφων. Και το ρουτερ του οτε δεν μπορει να μεταφερθει, οπως και το τηλεφωνικο κεντρο

Υπαρχει το Netgear Nighthawk AC1900 σε προσφορα  69,90 ,πολυ καλο Router  https://www.germanos.gr/product/router-netgear-dual-band-ac1900-premium/20301674/

 

Έγινε επεξεργασία από Ripper18
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.