Jump to content



Πρόταση για 2.0 ηχειάκια ~~100€


Recommended Posts

Καλησπέρα ότι λεει ο τίτλος. Ενα ζευγαρακι ηχεια να ακουω λιγο ποιοτικο ηχο χωρις μεγαλη ενταση, 2.1 αποκλειεται. Θα μου αρεσε να παιρνουν ακουστικα και να χουν knob αντι για κουμπια αλλα ο ηχος πρωτα.

 

Προς το παρόν χαζοκοιτάω τα:

 

Edifier Exclaim e10

Mackie CR3 (παιζω και λιγο κιθαρα με pod farm και guitar rig...)

Bose Companion 2 Series III

 

Καμια εμπειρία-πρόταση?

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

2.1 γιατί τα έχεις αποκλείσει?

στα 100-110€ http://www.edifier.com/int/en/speakers/c2xd-2.1-optical-input

 

αλλιώς σε 2,0 στα παραπάνω edifier που προτάθηκαν, εκεί γύρω στα 100€ υπάρχουν κι άλλα, θέλει ψάξιμο για τις διαφορές τους.

https://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia/m/5887/Edifier.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολλες και ενδιαφερουσες οι απαντησεις ευχαριστω...

 

πηρα και μια αλλη αποφαση, τα ηχεια θα συνδυαστουν με μια scarlett 2i4 που εχω σταμπαρει εδω και κανα χρονο.

 

δεν εχω και πολυ χωρο για ξεχωριστο ενισχυτη με ηχεια @psyber κατα τα αλλα φανταζομαι θα ειναι καλυτερο απο ηχο... αλλα οκ θα συμβιβαστω

 

νομιζω προς edifier μερια θα καταληξω. για οικονομια ισως τα R1280Τ στα 65-70 αν δεν εχουν τραγικη διαφορα με τα επομενα του κατοσταρικου τα 1600... ειναι πολυ καλη η τιμη

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αυτα τα βιντεο που βαζεις να ακουσεις τα ηχεια απο το youtube μεσω αλλων ηχειων του pc σου τι φαση.... τι συμπερασμα μπορει να βγαλει κανεις ετσι?

 

7 hours ago, psyber said:

ω ρε γαμωτο πας για καλη καρτα ήχου. κριμα ειναι να παρεις κάτι τύπου edifier.

 

κριμα λες ε? ρε συ ξερω γω. τη θελω για το χαμηλο latency, για τη λειτουργικοτητα που εχει με τα κουμπια μπροστα και μ αρεσει εμφανισιακα :p θελω οπωσδηποτε μικρα ηχεια λογω χωρου, δε με ενδιαφερει η ενταση αλλα η ποιοτητα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fuz10n said:

ρε συ αυτα τα βιντεο που βαζεις να ακουσεις τα ηχεια απο το youtube μεσω αλλων ηχειων του pc σου τι φαση.... τι συμπερασμα μπορει να βγαλει κανεις ετσι?

 

όχι τόσο στο να τα ακούσεις… όσο το να διαβάσεις την γνώμη του στα σχόλια του video, κάποιου που τα είχε και τα δυο ταυτόχρονα! όχι άλλη μια τυχαία/υποθετική γνώμη για το τι πιστεύω πως ακούγετε κάτι…

 

Αν θεωρείς ότι με την γνώμη του δεν σε βοηθάω, λάθος μου....

 

Spoiler

Bose Companion 2 Series III vs Edifier R1700BT ||

Quote

A comparison for those thinking about buying Bose Companion 2 Series III. For 50 dollars more You can have Edifier R1700BT that is better than Bose in every way other than space it takes on desk. R1700BT not only sounds much better that Bose, but is also better build than all plasitc Bose and has Bluetooth connectivity and remote control as a bonus. Take that into cosideration before You pull the trigger on Bose.

 

Mackie CR4 v Edifier R1700BT

Quote

As You can see, my video capturing skills still suck, so let's FOCUS on audio, because it is good ;) Today we have sound comparison between Mackie CR4 and Edifier R1700BT. Both of them retail for similar money, and both of them have to face "benchmark" JBL LSR305 in this video. Long story short, I was disappointed with sound and build quality of Mackie CR4 (built quality problems ...). Edifier for me sounds better, looks better (with grills on) and gives You more features for Your money. My full review on both Mackie CR and Edifier R1700BT available at :

 

Edifier R1280T vs Edifier R1700BT ||

Quote

Brother fights brother. Edifier R1280T vs Edifier R1700BT sound comparison. In my opinion R1700BT has a bit of advantage in sound quality, but R1280T is close. Features and build quality is where R1700BT wins easily and that is why it would be my choice here. If You have questions feel free to ask!

 

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

οκ ναι ρε συ δε το πα για σενα εννοειται. και εχεις δικιο απο τα σχολια καταλαβαινεις πολλα, τα διαβασα γενικα. ομως συγκρινει με τα 1700 και νομιζω οτι θα προτιμουσα τα 1600τ3 εμφανισιακα λογω του γκρι

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια βοηθεια οποιος ξερει... εχω καταληξει αναμεσα στα 2.

 

τα 1600τ3 με τα 1700bt εχουν διαφορα στον ηχο η ειναι ολοιδια; το μονο που βλεπω στο σαιτ τους ειναι οτι τα 1600 εχουν χαμηλοτερο distortion, χωρις να εχουν καποιο διαφορετικο χαρακτηριστικο. εκανα μια ερωτηση στο support αλλα δεν μου ειπαν ακομα

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2017 at 7:59 AM, fuz10n said:

ρε συ αυτα τα βιντεο που βαζεις να ακουσεις τα ηχεια απο το youtube μεσω αλλων ηχειων του pc σου τι φαση.... τι συμπερασμα μπορει να βγαλει κανεις ετσι?

 

 

κριμα λες ε? ρε συ ξερω γω. τη θελω για το χαμηλο latency, για τη λειτουργικοτητα που εχει με τα κουμπια μπροστα και μ αρεσει εμφανισιακα :p θελω οπωσδηποτε μικρα ηχεια λογω χωρου, δε με ενδιαφερει η ενταση αλλα η ποιοτητα περισσοτερο.

Μια γεύση μπορείς να παρεις αν εχεις καλουτσικα ηχεία η ακουστικά για τις βασικες διαφορες τους.εφόσον βέβαια έχουν και καλό μικρόφωνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ευχαριστω για τις προτασεις, τελικα χτες αγορασα τα edifier R1600TIII μαζι με το κοσμημα της φωτογραφιας.

 

Εχω μια ερωτηση, η καρτα μου εχει και balanced εξοδους τις οποιες απο οσο διαβασα προχειρα μπορω ειτε να τις βαλω σε balanced εισοδους ηχειων ειτε (επειδη τα edifier δεν εχουν) σε unbalanced rca με καλωδιο διπινο (οχι τριπινο balanced) σε rca.

 

http://www.nakas.gr/prd/granite-ap-403pr-3m-kalodio

 

με κατι τετοιο δηλαδη. να εκμεταλλευτω τη balanced εξοδο η δεν εχει νοημα?

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

Λοιπον ευχαριστω για τις προτασεις, τελικα χτες αγορασα τα edifier R1600TIII μαζι με το κοσμημα της φωτογραφιας.

 

Εχω μια ερωτηση, η καρτα μου εχει και balanced εξοδους τις οποιες απο οσο διαβασα προχειρα μπορω ειτε να τις βαλω σε balanced εισοδους ηχειων ειτε (επειδη τα edifier δεν εχουν) σε unbalanced rca με καλωδιο διπινο (οχι τριπινο balanced) σε rca.

 

GRANITE AP-403PR-3M Καλώδιο Καρφί-RCA 3m - eNakas Music

 

με κατι τετοιο δηλαδη. να εκμεταλλευτω τη balanced εξοδο η δεν εχει νοημα?

 

καλη ερώτηση.... balanced είσοδο νομιζω έχουν κάποια ηχεία monitor. τώρα με τα edifier νομίζω με απλό rca είσαι κομπλέ. Αυτό που ουσιαστικά προσφέρει η balanced σύνδεση είναι καλύτερη αποφυγή παρεμβολών για στούντιο που δυνητικά υπάρχουν πολλές πηγές παρεμβολών και χρησιμοποιούνται πολύμετρα καλώδια. Πάντως μη βάλεις 3 μετρο καλώδιο αν δεν  το χρειάζεσαι. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω. Τη focusrite την πήρες για πηγή ή ασχολείσαι με ηχογράφηση; ρωτάω γιατί θέλω να ξέρω τί λένε τέτοιου τύπου κάρτες ως πηγές για hifi.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

την πηρα γιατι παιζω λιγο ηλεκτρικη στον υπολογιστη με virtual amps κλπ και η συγκεκριμενη σειρα εχει απο τα χαμηλοτερα latency.

 

θα κοντυνω το καλωδιο αλλα να παρω απο τις balanced η δεν εχει νοημα...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.