Jump to content



Βοηθεια με μνημες 3200!!!


vayper

Recommended Posts

Καταρχην να πω οτι ειμαι ασχετος με το πως θα τις κανω να πανε 3200.

Οι μνημες μου δεν πανε πανω απο 2133 με βαση οσα μου βγαζουν τα διαφορα προγραμματα.

Στις 3 πρωτες φωτογραφιες  ειναι 2133 σωστα?

Στην 4 και 5 εχω καταφερει να αλλαξω σε 2933?Διοτι βλεπω maximium bandwidth 2133 kai DRAM frequency 1463Screenshot_1.thumb.jpg.ecfc871a9c723e6f1f750864a83efbc8.jpg

Screenshot_4.jpg

Screenshot_5.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο συγκεκριμένο σημείο είναι οι πληροφορίες για τις μνήμες 8gb ram & SPD Speed 2133Mhz, 

πάνω από τα 2 dimm σου δείχνει την συνολικό μέγεθος της μνήμης και την τρέχουσα συχνότητα.

 

*από κάτω σου έχει και το D.O.C.P που φαίνεται ενεργοποιημένο με τον χρονισμό και τα timings

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με βάση το cpu-z screenshot σου παίζουν 2933, οπότε είσαι κομπλέ. Για παραπανω, με τα μέχρι τώρα ισχύοντα χρειάζεσαι Samsung b-die τσιπακια, οπότε μην το ψάχνεις άλλο. Ούτως ή άλλως πάνω από τα 3000 MHz η διαφορά στις επιδόσεις είναι απειροελάχιστη και μόνο σε μετροπρογραμματα θα την έβλεπες και πουθενά αλλού. Το σημαντικό είναι να φτάνεις 2933. Είσαι κομπλέ trust me...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορέσεις να τις κάνεις να παίξουν στα 3200, αλλά θέλει tweaks και δεν ξέρω αν έχεις την όρεξη και τον χρόνο να το προσπαθήσεις.

 

Είναι αλήθεια πως οι Asrock είναι δυστροπες στον χρονισμό των μνημών πάνω από 2933mhz.

 

Υπαρχει ένας οδηγός για το πώς πρέπει να μπουν οι ρυθμίσεις ανάλογα τον τύπο των chip που εχουν οι μνήμες σου.

Από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσεις.

 

Θα κοιτάξω μήπως τον βρω να σου τον ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

Είναι αλήθεια πως οι Asrock είναι δυστροπες στον χρονισμό των μνημών πάνω από 2933mhz.

 

Αν μιλάμε για ryzen πλατφόρμα, νομίζω όλες οι μητρικές είναι "δύστροπες" πάνω από 2933..... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αν μιλάμε για ryzen πλατφόρμα, νομίζω όλες οι μητρικές είναι "δύστροπες" πάνω από 2933..... 

 

 

Οι ASROCK είναι δυσκολότερες ....

 

Οι GIGA είναι οι καλύτερες και μετά ορισμένες ASUS .

Link to comment
Share on other sites

 
 
Οι ASROCK είναι δυσκολότερες ....
 
Οι GIGA είναι οι καλύτερες και μετά ορισμένες ASUS .
Πάντως αν δεις το memory qvl της Asus είναι τρεις φορές όσο της giga. Τώρα στην πράξη δεν γνωρίζω πέρα από το ότι οι μνήμες της υπογραφής μου παίζουν 2933. (Για ryzen πλατφόρμα πάντα)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.