Jump to content



DIY επιτοιχια βιβλιοθηκη


Recommended Posts

Σκεφτομαι να φτιαξω την βιβλιοθηκη της εικονας. Υλικο κοντρα πλακε θαλασσης. Επειδη θα σηκωνει βαρος, πως προτεινεται να γινει η συνδεση των ξυλων? Με μεταλλικες γωνιες ειναι μια λυση αλλα οχι και τοσο ασφαλης. Πρεπει να κοπουν τα ξυλα αναλογως για να "θηλυκωνουν" μεταξυ τους? Αυτο θα μου το κανουν σε ξυλουργειο η ειναι μπελας και δε θα ασχοληθουν? (δεν εχω την πολυτελεια να εχω μεγαλα εργαλεια ξυλουργικης δυστυχως, οποτε εξαρτωμαι απο ξυλουργειο)

Υπαρχει αλλος τροπος?

64.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν ειναι να σου κανουν τις γκινισιες και ολα τους λες να στην βαλουν κιολας και τελος. Πληρωνεις και μπουμ μπηκε.

 

Αν γεμισει με βιβλια και δεν εχει μερικα σαν διακοσμητικα αλλαζει το πραμα σε πολλα. Αν γεμισει με βιβλια υπαρχουν πολλες ερωτησεις. Ο λογος οτι τα βιλια ειναι 1200 κιλα στο κυβικο επισημα. Αλλα πρακτικά ειναι καπου στα 800 κιλα.

 

Παμε σε ενα ενα

 

1. Θες να μη φαινεται καμια σύνδεση στον τοιχο; Δηλαδη να μην εχουν γωνιες απο κατω που θα τα κρατανε στο τοιχο; Αν ναι τοτε εγω προσωπικα δε θα τα γεμιζα με βιβλια αν μιλαμε για μακριά ραφια.

 

2. Τι παχος κοντρα πλακε σκεφτεσαι και μεχρι τι μηκος ραφιων μιλαμε;

 

3. Απο εργαλεια τι εχεις;

 

4. Καβιλιες έχεις ξαναβαλει;

 

5. Κρυφά στηριγματα ραφιων εχεις ξαναβαλει;

 

Απαντησε στα απο πανω με βαρυτητα στο ποσα βιβλια εχεις σκοπο να βαλεις και βλεπουμε :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κοιτα αν ειναι να σου κανουν τις γκινισιες και ολα τους λες να στην βαλουν κιολας και τελος. Πληρωνεις και μπουμ μπηκε.

Εξηγησε το μου λιγο αυτο. Δηλαδη να τους πω τι θελω και θα τα κανουν ολα στο ξυλουργειο?

 

Το καθε ραφι θα εχει μηκος 80 εκ. Σκεφτομαι για παχος 20 χιλ. το κοντρα πλακε. Απο εργαλεια εχω τα βασικα για τρυπημα, βιδωμα κλπ. Δεν εχω σεγα η δισκοπριονο πχ. Καβιλιες εχω βαλει αλλα με ετοιμες τρυπες, δεν τις εκανα εγω. Τα στηριγματα της βιβλιοθηκης (2,3?) δεν με πειραζει να φαινονται αρκει να μην ειναι γκουμουτσες. Βαρος μεγιστο ολα μαζι εκτος απο το ξυλο, υπολογιζω 50 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Aλλιώς είναι να πας να τους πεις θέλω τόσα κομματια κόντρα πλακέ στις τάδε διαστάσεις και αλλιώς είναι να πιάσουν να σου κάνουν και τα αυλάκια. Το λέω από άποψη τιμής και τι θα πληρώσεις. 

Οι καβίλιες δεν είναι δύσκολες, αλλά ίσως θα σε δυσκολέψουν αφού θα είναι η πρώτη φορά.

Επειδή δεν έχεις εργαλεία που θα σε βοηθήσουν και πολύ ρώτα πόσο θα σου στοιχίσει με αυλάκια και πόσο με καβίλιες. Το δεύτερο θα είναι πιο οικονομικό πάντως.

 

Τι βάθος θα έχουν τα ράφια; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις καποιο ξυλουργειο που δε θα με ξαποστειλουν πες μου μηπως καταλαθος με βολευει η περιοχη :p

Τι τιμη να εχω στο μυαλο μου περιπου? Θα ρωτησω μεσα στη βδομαδα σε δυο που ξερω.

 

(βαθος ραφιου 30 εκ)

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτεί :p

 

Βρε συ θες να στο φτιάξουν ή να το φτιάξεις τελικά; :p

 

Ξυλουργεία ακα μαραγκοι

 

Νίκος Σιώτης

http://siotis.gr/el/epikoinonia

Γιώργος Νίκογλου

https://www.vrisko.gr/details/d3bk5d517fa131434e5j655c5b1c30aj

 

Και οι δύο είναι πρωτοκλασάτοι μάστορες.

 

Τώρα για αγορά ξυλείας, τεμαχισμός και καβίλιες αλλά όχι γκινισιες

Χατζηκυριάκος Βασίλης 

https://www.xo.gr/profile/profile-910964359/el/

 

Οι πρώτοι θα στο φτιάξουν και θα στο εγκαταστησουν. Ο Βασίλης πουλάει ξυλεία, στην τεμαχίζει και μπορεί να σου ανοίξει και υποδοχές για καβίλιες

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πρακτικος ανθρωπος ΑΚΑ με νοιαζει το αποτελεσμα, οχι ποιος θα το φτιαξει :p Αλλα οχι να το πληρωσω χρυσο...

Ρωταω τιμες, αν ειναι too much να μου το φτιαξει μαραγκος θα προσπαθησω εγω. Αλλιως θα δοκιμασω κατι αλλο.

Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα. Ευχαριστω Αγαπη :)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σε εναν επιπλοποιο, εν ολιγοις μπορει να γινει αλλα οχι με την αντοχη βαρους που θελω εγω, οποτε ακυρωνεται το συγκεκριμενο σχεδιο.

Αν θελει καποιος μπορω να γραψω τους τροπους συνδεσμολογιας. Βεβαια μπορει να τα μαθει κι αν ρωτησει ξυλουργο-μαραγκο, δεν ειναι classified.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 10:42 ΜΜ, το μέλος Simon έγραψε:

Ειμαι πρακτικος ανθρωπος ΑΚΑ με νοιαζει το αποτελεσμα, οχι ποιος θα το φτιαξει :p Αλλα οχι να το πληρωσω χρυσο...

Ρωταω τιμες, αν ειναι too much να μου το φτιαξει μαραγκος θα προσπαθησω εγω. Αλλιως θα δοκιμασω κατι αλλο.

Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα. Ευχαριστω Αγαπη :)

 

 

Γινεται  εύκολα σχετικά και αντέχει κιόλας.

 

Θες όλα τα οριζόντια κομμάτια που βλέπεις να τα αγοράσεις Χ2 .

 

Μεταξύ τους θα αγοράσεις ταβλίτσες ίδιου πάχους  αλλά όχι με πλάτος μεγαλύτερο από 7cm  για να σχηματίσεις ένα Π.

Αυτά τα βάζεις ενδιάμεσα στις δυο μεγάλες τάβλες του κάθε ραφιού και τα κολλάς με bison , ενώ από το κάτω μέρος , κάτω επιφάνεια βάζεις και ορισμένες βίδες.

 

Παίρνεις κάτι πίρους αντιστήριξης ραφιών , πουλάνε στα αντίστοιχα καταστήματα, και τους βιδώνεις στον τοίχο.

Συρταρώνεις  τα οριζόντια κομμάτια (ράφια) .

 

Όλα τα κάθετα τα βιδώνεις μετά κάνοντας και για αντιστήριξη μεταξύ των οριζόντιων κομματιών.

 

Εδώ χωρίς κάθετα κάτι παρόμοιο.

 

 

 

IMG_20171208_110854.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τους πίρους στερέωσης καλό είναι την ώρα που τους εγκαθιστάς στον τοίχο,  να τους βάλεις στο μέρος της βίδας λίγη κόλλα πολυουρεθάνης._________________5672ac838d22f-640x640.j

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτη νομιζω ειναι πιο μπακαλικη λυση αλλα το συζηταω.

Ομως αν καποιος εγκαθετος παει και το τραβηξει συρταρωτα, τι συμβαινει? :rolleyes:

 

 

Aπό την στιγμή που θα βάλεις τα κάθετα και θα τα βιδώσεις με τα οριζόντια κομμάτια, αν πας στο πάνω ράφι και βάλεις μια γωνία (εκεί που δεν φαίνεται) και την βιδώσεις με τον τοίχο , δεν θα μπορεί να τα τραβήξει κανείς.

 

Είναι η φτηνότερη λύση  με καλό οπτικό αποτέλεσμα που αντέχει πολλαπλάσιο βάρος από τις σαχλαμάρες που πουλάνε στα έτοιμα τύπου IKEA κ.λ.π.

 

Μην νομίζεις πως οι μαραγκοί κάνουν κάτι διαφορετικό. Απλά πρώτα φτιάχνουν τον σκελετό και μετά πάνε και πρεσάρουν επάνω την αποκοίμιση ξύλου που θες για κάθε ράφι ώστε αυτό να φαίνεται χωρίς εγκοπές.

Εγώ το έκανα πριν καμιά 10ετία αυτό με πατούρα δίχρωμη για σχέδιο .:D

Πήρα την αδυναμία  ομοιογένειας των τριών κομματιών στην πρόσοψη και την έκανα άποψη ...:p

Έτσι ήταν και το κρεβάτι της αδερφής μου βέβαια και έδενε.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.