Jump to content



Assetto Corsa Telemetry session


SupernovaGR

Recommended Posts

Το workbook που χρησιμοποιησα με τιτλο main, το βαζετε στο motec projects->acti circuit base->analysis->workbooks Main.zip

Επισης η συναντηση θα ανεβει στο youtube με link που θα κανω ποστ οταν ανεβει. Ευχαριστω ολους τους συμμετεχοντες για την παρουσια και ευγενεια τους, και ελπιζω και για επομενες!

Έγινε επεξεργασία από SupernovaGR
  • Like 4
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιείσε κάνεις το workbook που μας έδωσε ο Νίκος. Εγώ προσπάθησα να το κάνω επικόλληση στο path που μας λέει, σαν xml αρχείο όπως μας το έδωσε αλλά δεν δουλεύει! Μετά άλλαξα την κατάληξη σε . mtcwbk και τώρα μου εμφανίζει μέσα στο main ένα worksheet  με όνομα  mpamphs. Δεν έχω δλδ ούτε τα sections ούτε το lap records ούτε το gears!  Οπότε αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας μου πει αν του δούλεψε η όχι!  Νίκο και πάλι ευχαριστώ για την παρουσίαση και της γνώσης που μοιράστηκε ς  μαζί μας 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα (έχω φτιάξει δικό μου), αλλά ο Νίκος έχει την τελευταία έκδοση του Motec, οπότε ίσως παίζει ασυμβατότητα για το παλαιότερο που είχε μέσα το πακέτο του acti. Για δοκιμάστε να την βάλετε. Μπορείτε να έχετε και τις 2 εγκατεστημένες ταυτόχρονα.
64bit http://www.motec.com/filedownload.php/mi2_pro_1.1.2.0808-x64.exe?docid=5450

32bit http://www.motec.com/filedownload.php/mi2_pro_1.1.2.0807.exe?docid=5449

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα ειναι αυτο που λεει ο σωτηρης, παρολαυτα επειδη οντως οταν το ανεβασα το αρχειο μετετραπη σε xml, δοκιμαστε να το κατεβασετε απο το λινκ του google drive που ποσταρω τωρα

https://drive.google.com/file/d/17eRXYYCi3s33V9jnhCanHWoiOFLxaKaU/view

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Πιθανοτατα ειναι αυτο που λεει ο σωτηρης, παρολαυτα επειδη οντως οταν το ανεβασα το αρχειο μετετραπη σε xml, δοκιμαστε να το κατεβασετε απο το λινκ του google drive που ποσταρω τωρα

https://drive.google.com/file/d/17eRXYYCi3s33V9jnhCanHWoiOFLxaKaU/view

πάλι XML το δίνει

 

πριν 4 ώρες, το μέλος jumaru99 έγραψε:

Δεν το δοκίμασα (έχω φτιάξει δικό μου), αλλά ο Νίκος έχει την τελευταία έκδοση του Motec, οπότε ίσως παίζει ασυμβατότητα για το παλαιότερο που είχε μέσα το πακέτο του acti. Για δοκιμάστε να την βάλετε. Μπορείτε να έχετε και τις 2 εγκατεστημένες ταυτόχρονα.
64bit http://www.motec.com/filedownload.php/mi2_pro_1.1.2.0808-x64.exe?docid=5450

32bit http://www.motec.com/filedownload.php/mi2_pro_1.1.2.0807.exe?docid=5449

και πως αντικαθιστούμε το παλιό?:p

Link to comment
Share on other sites

@Aris Teidisτρεχεις το exe του motec 1.1 και απεγκαθιστας το παλιο, δεν υπαρχει λογος να το κρατησεις. Θελετε να δοκιμασω να στειλω ολοκληρο το workplace μηπως δουλεψει ετσι;

Έγινε επεξεργασία από SupernovaGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

@Aris Teidisτρεχεις το exe του motec 1.1 και απεγκαθιστας το παλιο, δεν υπαρχει λογος να το κρατησεις. Θελετε να δοκιμασω να στειλω ολοκληρο το workplace μηπως δουλεψει ετσι;

ok. εγκατέστησα το 1.1 και απεκατέστησαν το παλιό.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το βίντεο.
Απλά ένα ευχαριστώ για τον κόπο σου.
Εντυπωσιάστηκα από την αρτιότητα της παρουσίασης.

Νομίζω ότι ο τρόπος που υπολογισες τα σεκτορς είναι λαθεμένος καθόσον ο χρόνος δεν μπορεί να είναι σημείο αναφοράς.
Δεν είμαι σπίτι αλλά το assetto σίγουρα κάνει ρεπορτ τα σεκτορς. Υπάρχουν απς που τα δείχνουν πχ το ptracker.
Θα το ψάξω.

Και πάλι μπράβο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@liakjim ευχαριστω πολυ, ηταν μια πρωτη προσπαθεια γενικα απο μερους μου για οποιαδηποτε παρουσιαση, οποτε ορεξη να χουμε, και θα βελτιωθουν και στο μελλον! Οσο για τα splits, οταν μελετας εναν γυρο που εχεις τα σπλιτς του απο το assetto, δεδομενου πως η πιστα ειναι η ιδια, αν στον ιδιο γυρο στο assetto το split 1 ειναι 25 δευτερα, τοτε για τον ιδιο γυρο στο motec εκει που το ρολοι του γυρου μετραει 25 δευτερα, βρισκεται το split 1, για ολους τους γυρους, μιας και ειναι η μοναδικη μεταβλητη (ο γυρος κοινος, ο χαρτης κοινος η μοναδα μετρησης κοινη, δεν εχουμε δηλαδη στρεψη του χρονου στο motec :p ) και για αυτο θεωρω πως η μεθοδος ειναι σωστη. Παρολαυτα αν βρουμε που στο assetto συσχετιζει τα μετρα της πιστας με τα splits, ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

[mention=46220]liakjim[/mention] ευχαριστω πολυ, ηταν μια πρωτη προσπαθεια γενικα απο μερους μου για οποιαδηποτε παρουσιαση, οποτε ορεξη να χουμε, και θα βελτιωθουν και στο μελλον! Οσο για τα splits, οταν μελετας εναν γυρο που εχεις τα σπλιτς του απο το assetto, δεδομενου πως η πιστα ειναι η ιδια, αν στον ιδιο γυρο στο assetto το split 1 ειναι 25 δευτερα, τοτε για τον ιδιο γυρο στο motec εκει που το ρολοι του γυρου μετραει 25 δευτερα, βρισκεται το split 1, για ολους τους γυρους, μιας και ειναι η μοναδικη μεταβλητη (ο γυρος κοινος, ο χαρτης κοινος η μοναδα μετρησης κοινη, δεν εχουμε δηλαδη στρεψη του χρονου στο motec [emoji14] ) και για αυτο θεωρω πως η μεθοδος ειναι σωστη. Παρολαυτα αν βρουμε που στο assetto συσχετιζει τα μετρα της πιστας με τα splits, ακομα καλυτερα.
Νομίζω ότι είναι λάθος, γιατί αν πχ εγώ κάνω το 1ο σπλιτ στα 30 δευτερόλεπτα τότε έχω άλλο μήκος.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Νομίζω ότι είναι λάθος, γιατί αν πχ εγώ κάνω το 1ο σπλιτ στα 30 δευτερόλεπτα τότε έχω άλλο μήκος.

 

Μέσω των χρόνων που μου δίνει για sector times ο server (stracker) για το fastest lap μου, βρήκα στην τηλεμετρία του γύρου μου αυτού, (στους ίδιους χρόνους πάντα) τα μέτρα για το καθένα.
Οπότε όρισα τα : 

  • sector 1: 1264.7m
  • sector 2: 2383.2m

στο Donington Park GP.

 

Η απόκληση φαντάζομαι πρέπει να είναι της τάξης 1 βία 2 μέτρα. Εκτός και αν το stracker μετράει λάθος! :p

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2017 at 3:42 ΜΜ, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Πιθανοτατα ειναι αυτο που λεει ο σωτηρης, παρολαυτα επειδη οντως οταν το ανεβασα το αρχειο μετετραπη σε xml, δοκιμαστε να το κατεβασετε απο το λινκ του google drive που ποσταρω τωρα

https://drive.google.com/file/d/17eRXYYCi3s33V9jnhCanHWoiOFLxaKaU/view

 

Λοιπόν, για να δουλέψει το main , το ονομάζουμε Main.i2wkb και το βάζουμε εδώ C:\Users\user name\Documents\MoTeC\i2\Workspaces\ACTI Circuit Base\Workbooks

edit : αλλά και πάλι δεν δουλεύουν τα splits/sectors

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.