Jump to content



Assetto Corsa Telemetry session


SupernovaGR

Recommended Posts

@liakjim Λοιπον για το frequency εννοειται δεν το πειραζεις μεσω μοτεκ, μιας και το μοτεκ απλα αναλυση κανει, θα πας στο exe του acti (οπου το εχεις κανει install) και θα πας στο edit-settings και θα βαλεις το base recording frequency οπως και το high οπου θες, αρκει να ειναι κατω η ισο με το average fps σου, οπως σου υποδηλωνει και το hint διπλα. Εγω το εχω βαλει οσο ψηλοτερα γινεται στα 30hz (πρεπει να κανω upgrade to pc to kserw :P). Οσο για τα βιντεακια, ο τυπας φαινεται να ξερει, και πρεπει να τσεκαρω το βιντεο για το aero και για τα suspensions histograms, επειδη δεν εχω καταλαβει ακομα τι δηλωνεται σε αυτα τα ιστογραμματα

@thetsakvr46Θα μπορουσα να τσεκαρω να κανω record το session και να το ανεβασουμε σε καποιο καναλι στο yt να υπαρχει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Ναι, τα projects γενικα ειναι η σειρα και η οργανωση που εχεις βαλει τα channels. Στο βιντεο που ανεβασα, εχω φτιαξει ενα δικο μου worksheet, το οποιο μαζι με πολλα worksheets φτιαχνει ενα project. Απλα το project του acti ειναι πολυ καλα οργανωμενο, και συγκεκριμενα ειναι καλυτερο απο το project tou motec επειδη εχει ολα οσα χρειαζεσαι και τιποτα παραπανω, ενω το μοτεκ εχει και engine mixture, engine mapping, πραγματα που δεν υφιστανται ακομα στο assetto.

Πούντο? Κατέβασα το ACTI αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνω παρακάτω...

Ποιο είναι το "acti sub-archive"?

我什么都不懂 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Πούντο? Κατέβασα το ACTI αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνω παρακάτω...

Ποιο είναι το "acti sub-archive"?

我什么都不懂 :hehe:

Εδω΄

12af2a3800e3802816b782a0b08da902.png

 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

επειδη δεν εχω καταλαβει ακομα τι δηλωνεται σε αυτα τα ιστογραμματα

Εμ, εδώ σε θέλω μάστορα.

Γιατί οκ, καλά τα διαγράμματα, τα βγάλαμε.

Τώρα αρχίζει το ζουμί. Πώς θα αλλάξουμε το setup ώστε μαθηματικά να είναι βέλτιστο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Λέει: Extract the acti sub-archive to your "My Documents" folder (i.e. "C:\Users\<user_name>\Documents").

Δηλ. ανοίγω όλο το αρχικό rar εκεί (στο Documents - χύμα) ή μόνο το acti.rar?

 

Άρη το acti θες. Βάλτο όπου να ναι.

Link to comment
Share on other sites

@liakjim Προς το παρον μπορω να σου πω για αυτο που εχω δοκιμασει, που ειναι η συγκριση γυρων δικων μου και αλλων ατομων. Μπορεις στο track map να αλλαξεις τα splits,η να βαλεις και εκει καινουρια οσα θες, και καθε channel να τρεχει συμφωνα με εκεινο το split,ποσα χιλιομετρα χανεις συγκριτικα με αλλους γυρους ανα στροφη, ποσο παραπανω καταπιεση τρωνε τα ελαστικα σου, ποσο νωριτερα παταει γκαζι η φρενο ο αλλος, αν εχει καλυτερη ταχυτητα εξοδου η εισοδου και αλλα πολλα, τα οποια βαριεμαι να γραφω, και για αυτο ειπαμε να τα πουμε στο meet την παρασκευη, για να μην τα γραφω. Οσο για το σεταπ, αυτο που λειπει δεν ειναι εργαλεια, αλλα μηχανολογικες γνωσεις, οι οποιες δεν ειναι αναγκαστικα δυσκολο να αποκτηθουν. Για παραδειγμα, σε αεροδυναμικα εξαρτωμενα αυτοκινητα που χρησιμοποιουν διαχυτη, ειναι γνωστο πως το πισω μερος πρεπει να ειναι πιο ψηλα απο μπροστα. Αν στο motec φτιαξεις τα καταλληλα maths, θα μπορεις να βλεπεις ποσο μπορεις να χαμηλωσεις το πισω μερος, χωρις να ξεκινησεις να χανεις downforce. Στην ιδια λογικη ποσο μπορεις να σκληρηνεις την αναρτηση, ποσο μπορεις να μεγαλωσεις το camber χωρις να εχεις ανομοιομορφη αυξηση θερμοκρασιων, και προωρη φθορα των ελαστικων, κτλ. Αλλα απο την τηλεμετρια μπορει να επωφεληθει και καποιος ο οποιος δεν ειναι μηχανικος, συγκρινοντας απλα πραγματα, οπως αυτα που ανεφερα πιο πανω. Τελος, επειδη και εγω το προγραμμα 1 βδομαδα το χω, το meet που θα γινει φανταζομαι ειναι το πρωτο, και το πιο βασικο,χωρις να αποκλειεται πως θα υπαρχουν και επομενα. Μετα θελει ψαξιμο, και ανταλλαγη αποψεων για να βρουμε πχ πως επηρεαζει την συμπεριφορα του αυτοκινητου το damper acceleration σε low kai high rates. Τα βιντεο που εστειλες απο οτι τσεκαρα λιγο, εχουν αρκετα advanced features, και εννοειται μετα θελει και διαβασμα σε αρθρα, papers και οτι αλλο μπορουμε να βρουμε. Αλλα για αρχη, ηδη γινεσαι πολυ καλυτερος simracer με τα βασικα, και εχουμε καιρο για τα επομενα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@liakjim Ενας ολοκληρωμενος οδηγος των dampers (που θα διαβασω αυριο επειδη βαριεμαι σημερα) .Βλεπεις πως θελει καινουριο thread με πραγματα για setup,μονο στο μηχανολογικο κομματι, suspension guides, aero guides, damper guides κτλ;

http://www.kaztechnologies.com/wp-content/uploads/2014/03/A-Guide-To-Your-Dampers-Chapter-from-FSAE-Book-by-Jim-Kasprzak.pdf

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  πριν 2 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Λέει: Extract the acti sub-archive to your "My Documents" folder (i.e. "C:\Users\<user_name>\Documents").

Δηλ. ανοίγω όλο το αρχικό rar εκεί (στο Documents - χύμα) ή μόνο το acti.rar?

 

Άρη το acti θες. Βάλτο όπου να ναι.

To εβαλα παντου αλλα δεν το βρισκω στα options general 
 
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2017 at 2:22 PM, thetsakvr46 said:

Εγω δυστυχως εχω "αγωνιστικες υποχρεωσεις" την Παρασκευη οποτε θα απουσιαζω.

Υπαρχει καμια περιπτωση να γινει record η επεξηγηση και να ανεβει καπου? Ή γινει ενα αναλυτικο tutorial καπου ετσι ωστε να μεινει και για τους επομενους?

 

Ακομα μια φορα θα πω μπραβο για την προσπαθεια.

 

+1 για record της συζήτησης!

Έγινε επεξεργασία από khr1s
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για αυριο λεω να μαζευτουμε γυρω στις 9 45 στο skype, με μια ομαδικη κληση. Επαναλαμβανω, οπως αναφερεται και στο προγραμμα, αυριο θα μιλησουμε θεωρητικα για την τηλεμετρια και την χρησιμοτητα της, πως εγκαθιστουμε το acti λιγο γρηγορα για να μην φαμε πολυ χρονο εκει, και να δουμε τα βασικα της λειτουργιας του motec, και τα βασικα σε συγκρισεις γυρων. Δεν θα ασχοληθουμε στην πρωτη αυτη συνεδρια με διαμορφωση setup μεσω της τηλεμετριας, μιας και αυτο χρειαζεται επεξηγηση μηχανολογικων γνωσεων, τις οποιες δεν κατεχω ουτε εγω πληρως. Σιγουρα θα αναφερθω εκτενως σε αυτο το κομματι της τηλεμετριας, αλλα σε καποια επομενη φαση.

Οποτε οσοι θελετε 9 45 Παρασκευη αυριο να με εχετε κανει add στο skype (nickthelegend98) και να μου στειλετε ενα μυνημα οτι θελετε να συμμετασχετε για να σας βαλω στην ομαδικη κληση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Thanks @Lylankor για τα data που μοιράστηκες μαζί μας!
Η αντιπαράθεση γύρων, είναι πολύ χρήσιμη στο να αντιληφθείς τα "λάθη" σου και να δεις σε ποιους τομείς χρειάζεται να ρίξεις προσοχή, για να βελτιωθείς.
motec.thumb.JPG.9f77d8b8e2e65d37f4bc04ecaa2003ad.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.