Jump to content



Assetto Corsa Telemetry session


SupernovaGR

Recommended Posts

Μετά από ενδιαφέρον αρκετών ατόμων για εκμάθηση χρήσης της τηλεμετρίας στο assetto, ανοίγω αυτο το topic για να μην γεμίζουμε άλλα με άσχετα posts. Γενικά κατέληξα πως ο καλύτερος τρόπος που θα μπορούσε να γίνει ενα μικρό "σεμινάριο" πάνω στο θέμα είναι μέσω skype(δυστυχώς στο discord απο ότι κατάλαβα δεν μπορείς να δείξεις την οθόνη σου σε άλλους χρήστες, αν κάνω λάθος διορθώστε με) καθώς θα υπάρχει άμεση επικοινωνία συγκριτικά με ένα βίντεο. Η θεματολογία του session θα περιέχει γενικά τα εξής:

  • Τι είναι η τηλεμετρία;
  • Γιατί να χρησιμοποιήσω εγώ τηλεμετρία;
  • Πώς μπορώ να καταγράψω την τηλεμετρία του γύρου μου στο assetto corsa;
  • Τα βασικά της ανάλυσης του γύρου μέσω εκμάθησης του προγράμματος της τηλεμετρίας
  • Live σύγκριση γύρων στο τέλος του session

Τα προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν είναι το acti, ένα app για το assetto corsa, και το motec i2 pro, ένα πρόγραμμα ανάλυσης δεδομένων, των οποίων ο τρόπος εγκατάστασης και χρήσης θα εξηγηθεί live.

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κατεβάσει απο πριν τα προγράμματα, κατεβάζει το acti, που έχει μέσα και το motec( link στο τέλος του πόστ)

Όσοι ενδιαφέρονται, ας κάνουν comment μία ώρα και μέρα που θα τους βόλευε.

στο skype το username ειναι nick varvitsiotis

 

http://www.racedepartment.com/downloads/acti-assetto-corsa-telemetry-interface.3948/

  • Like 5
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μπορούσα την Παρασκευή κατά τις 22:00.

 

Επίσης είχα βρει ένα καλό οδηγό περί τηλεμετρίας από το iSpeed του iRacing.

 

http://www.brookracing.com/index.php/downloads/iracing-docs-and-guides/summary/6-iracing-docs/11-getting-faster-one-second-at-a-time

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τα προγράμματα και είδα την 1η μου τηλεμετρία . Τελικά πολύ απλή διαδικασία . Οι οδηγίες του acti είναι κατατοπιστικές.

Είδα ότι έχει άπειρα κανάλια να χαζεύεις. Δεν είδα κάπου για damping ώστε να ρυθμίσω τα dampers αλλά μπορεί απλά να μου ξέφυγε.

Είδα όμως κάτι που το έψαχνα δλδ απόσταση από έδαφος (για αποφυγή stalling στις αεροτομές/diffuser)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@liakjim Δεν ειναι απιστευτο το προγραμμα; Περιμενε να δεις και τι γινεται οταν ξεκινας να συγκρινεις γυρους με αλλους δικους σου η με αλλων ατομων. Ποιο project χρησιμοποιεις, του acti η του motec το default? Επειδη το project του acti εχει damper velocities και histograms.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

@liakjim Δεν ειναι απιστευτο το προγραμμα; Περιμενε να δεις και τι γινεται οταν ξεκινας να συγκρινεις γυρους με αλλους δικους σου η με αλλων ατομων. Ποιο project χρησιμοποιεις, του acti η του motec το default? Επειδη το project του acti εχει damper velocities και histograms.

 

To acti δείχνει μόνο live έτσι? Recorded μόνο με το motec?

Link to comment
Share on other sites

@liakjimΟχι, εκτος απο το live, το acti εχει απο μονο του στο zip μεσα ενα project που λεγεται acti circuit base, το οποιο το κανεις drag and drop στον φακελο motec projects, και μετα μπορεις να ανοιγεις ολα τα log files με αυτο το project

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

@liakjimΟχι, εκτος απο το live, το acti εχει απο μονο του στο zip μεσα ενα project που λεγεται acti circuit base, το οποιο το κανεις drag and drop στον φακελο motec projects, και μετα μπορεις να ανοιγεις ολα τα log files με αυτο το project

 

Ναι αλλά πάντα μέσα από το περιβάλλον του motec σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα projects γενικα ειναι η σειρα και η οργανωση που εχεις βαλει τα channels. Στο βιντεο που ανεβασα, εχω φτιαξει ενα δικο μου worksheet, το οποιο μαζι με πολλα worksheets φτιαχνει ενα project. Απλα το project του acti ειναι πολυ καλα οργανωμενο, και συγκεκριμενα ειναι καλυτερο απο το project tou motec επειδη εχει ολα οσα χρειαζεσαι και τιποτα παραπανω, ενω το μοτεκ εχει και engine mixture, engine mapping, πραγματα που δεν υφιστανται ακομα στο assetto.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Ναι, τα projects γενικα ειναι η σειρα και η οργανωση που εχεις βαλει τα channels. Στο βιντεο που ανεβασα, εχω φτιαξει ενα δικο μου worksheet, το οποιο μαζι με πολλα worksheets φτιαχνει ενα project. Απλα το project του acti ειναι πολυ καλα οργανωμενο, και συγκεκριμενα ειναι καλυτερο απο το project tou motec επειδη εχει ολα οσα χρειαζεσαι και τιποτα παραπανω, ενω το μοτεκ εχει και engine mixture, engine mapping, πραγματα που δεν υφιστανται ακομα στο assetto.

 

Οκ , το κατάφερα:

Έχει όντως damping velosity και histograms!!!!

Φοβερό!!!

 

976da3dfa414b6a7c6a254e6c175fe7d.png

 

9466912d7b8208a184a4ea01f33c4cad.png

Link to comment
Share on other sites

@liakjimΑν βαριεσαι να περιμενεις μεχρι την παρασκευη που μαλλον θα γινει το meet μεσω skype και θες να ξεκινησεις ηδη συγκρισεις γυρων κτλ, το demo του μοτεκ (πανω στο help) ειναι αρκετα κατατοπιστικο, και καλυπτει καποιο μερος των συνολικων features.

@4WNikos Μιας και ο sosna μπορει παρασκευη βραδυ, ο Αρης μπορει ολες τις μερες μετα τις 6, λεμε μαλλον για παρασκευη βραδακι (αντι για ποτο, motec, οχι πως με πειραζει :P)

Έγινε επεξεργασία από SupernovaGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SupernovaGR said:

@liakjimΑν βαριεσαι να περιμενεις μεχρι την παρασκευη που μαλλον θα γινει το meet μεσω skype και θες να ξεκινησεις ηδη συγκρισεις γυρων κτλ, το demo του μοτεκ (πανω στο help) ειναι αρκετα κατατοπιστικο, και καλυπτει καποιο μερος των συνολικων features.

@4WNikos Μιας και ο sosna μπορει παρασκευη βραδυ, ο Αρης μπορει ολες τις μερες μετα τις 6, λεμε μαλλον για παρασκευη βραδακι (αντι για ποτο, motec, οχι πως με πειραζει :P)

Δεν ξέρω αν θα έχω παρασκευή το vive για να οδηγήσω, αλλά θα είμαι σίγουρα για να μάθω

Link to comment
Share on other sites

@4WNikosΔε θα χρειαστει να οδηγησουμε, εχω ετοιμους γυρους ηδη για να δειτε, και στην αρχη τουλαχιστον το meet θα γινει χωρις να χρειαζεται assetto. Αφου μαθετε να χρησιμοποιειτε περισσοτεροι το motec, τοτε μπορουμε να οργανωνουμε και sessions πριν τους κυριακατικους αγωνες που να συγκρινουμε γυρους live, η να κανουμε πειραματα οπως αυτα που προτεινε ο @sosna . Για αρχη ομως θα περιοριστουμε στην οθονη μου στο skype για να μαθετε τα βασικα λειτουργιας του motec

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως εχω "αγωνιστικες υποχρεωσεις" την Παρασκευη οποτε θα απουσιαζω.

Υπαρχει καμια περιπτωση να γινει record η επεξηγηση και να ανεβει καπου? Ή γινει ενα αναλυτικο tutorial καπου ετσι ωστε να μεινει και για τους επομενους?

 

Ακομα μια φορα θα πω μπραβο για την προσπαθεια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.