Jump to content



Μετρητής κατανάλωσης ρεύματος


Bonito

Recommended Posts

Ζω στην Αγγλία και στο διαμέρισμα στο οποίο ζώ μόνος, έχω όλα τα φώτα led, nest thermostast και γενικά προσέχω όσο μπορώ. Το θέμα είναι ότι έχω περίπου 500kw μέσο όρο το μήνα (δεν υπάρχει γκάζι είναι με ηλεκτρικό boiler με tank και έχω βραδινή χαμηλή κατανάλωση.

 

Το κακό είναι ότι είναι studio με πολύ μεγάλα παράθυρα οπότε στο κρύο έχω θέμα. Θέλω να ξεκινήσω όμως να κάνω monitor την κατανάλωση συνολικά.

 

Τι προτείνετε; Έχω βρεί αυτό το μετρητή στο Amazon, αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για 3φασικό πίνακα. Λογικά εφόσον είσαι σε studio έχεις μονοφασικό (κρίνοντας από τα ελληνικά δεδομένα)

 

Σε κάθε περίπτωση για να το εγκαταστήσεις πρέπει να ανοίγεις τον πίνακα και να προσαρμόσεις τους μετρητές στα καλώδια/καλώδιο της φάσης. Εάν δεν είσαι ηλεκτρολόγος καλό θα ήταν να μη το κάνεις γιατί ως γνωστό "τζιζ ρεύμα καίει".

 

Διαβάζοντας το Installation manual, βλέπω πως θέλει αρκετό χώρο εντός του πίνακα, οπότε πρώτα πρέπει να βεβαιωθείς πως χωράει

 

http://docs.owlintuition.com/index.php?m=3

 

Κατά τα άλλα, καλό φαίνεται...

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, GriGaS said:

Αυτό είναι για 3φασικό πίνακα. Λογικά εφόσον είσαι σε studio έχεις μονοφασικό (κρίνοντας από τα ελληνικά δεδομένα)

 

Σε κάθε περίπτωση για να το εγκαταστήσεις πρέπει να ανοίγεις τον πίνακα και να προσαρμόσεις τους μετρητές στα καλώδια/καλώδιο της φάσης. Εάν δεν είσαι ηλεκτρολόγος καλό θα ήταν να μη το κάνεις γιατί ως γνωστό "τζιζ ρεύμα καίει"

 

Κατά τα άλλα, καλό φαίνεται...

 

image.thumb.png.87af2d0d6cfe7dde36a92186ec93b5a8.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, l3ft3ris said:

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μία συσκευή που την κουμπώνεις πάνω στον ρελέ διαρροής και μέσω Wifi έχει έναν power analyzer. Με μία γρήγορη αναζήτηση δεν μπορώ να το βρω.

 

συνδέεται κανονικά; αυτό που λέω εγώ απλά το τυλίγεις γύρο από το καλώδιο και κάνει προσέγγιση (λένε ότι είναι ακριβές)

Link to comment
Share on other sites

Κούμπωνε στο επάνω μέρος της ασφάλειας και είχε ελάσματα τα οποία έκαναν επαφή στις βίδες που πιάνουν τα καλώδια φάσης και ουδετέρου. Στο φάρδος ενός ρελέ και ύψος όσο να χωράει πάνω από την ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2017 at 11:17 ΠΜ, το μέλος Bonito έγραψε:

Ζω στην Αγγλία και στο διαμέρισμα στο οποίο ζώ μόνος, έχω όλα τα φώτα led, nest thermostast και γενικά προσέχω όσο μπορώ. Το θέμα είναι ότι έχω περίπου 500kw μέσο όρο το μήνα (δεν υπάρχει γκάζι είναι με ηλεκτρικό boiler με tank και έχω βραδινή χαμηλή κατανάλωση.

 

Το κακό είναι ότι είναι studio με πολύ μεγάλα παράθυρα οπότε στο κρύο έχω θέμα. Θέλω να ξεκινήσω όμως να κάνω monitor την κατανάλωση συνολικά.

 

Τι προτείνετε; Έχω βρεί αυτό το μετρητή στο Amazon, αξίζει;

 

Μετρητής ράγας

 

HAGER

SHNEIDER

ABB

έχουν οικονομικά .

ανάλογα την παροχή σου  3φασικό 3x32A  ή μονοφασικό 1x 32A  ή 1X63A . :D

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

Μετρητής ράγας

 

HAGER

SHNEIDER

ABB

έχουν οικονομικά .

ανάλογα την παροχή σου  3φασικό 3x32A  ή μονοφασικό 1x 32A  ή 1X63A . :D


 Ηλεκτρονικοί Μετρητές Ενέργειας < Ηλεκτρονικά Όργανα | Kafkas.gr

 

Αυτό μπαίνει πάνω στον πίνακα; δε ξέρω αν έχει χώρο. Θα στείλω φωτογραφία το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει από κοντά αλλά πιστεύω ότι θα κλείνει το καπάκι του πίνακα. Αυτό που ίσως δημιουργεί θέμα είναι η διαφορά ύψους με τις πάνω ασφάλειες μήπως είναι μικρό. Βέβαια και αυτό είναι ανάλογα τον πίνακα. Παίρνει ρεύμα από τις βίδες για την λειτουργία του και την μέτρηση της τάσης και οι εσοχές που έχει για τα καλώδια λειτουργούν σαν πηνίο για να μετράει την ένταση του ρεύματος. Επίσης πρέπει ο ουδέτερος να είναι στην αριστερή πλευρά ενώ στα περισσότερα ρελέ  ή ασφάλειες συνδέεται δεξιά. 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω ένα τέταρτο τον πίνακα και έχω μπερδευτεί.....Θα χρειαστούμε την βοήθεια σου έχοντας ένα δοκιμαστικό και την δυνατότητα να κλείσεις το ρεύμα για δοκιμές για να δούμε πως οδεύουν τα καλώδια στις ασφάλειες. Με προβληματίζει αν όλες οι καταναλώσεις είναι πάνω στο ρελέ διαρροής ή όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Κοιτάω ένα τέταρτο τον πίνακα και έχω μπερδευτεί.....Θα χρειαστούμε την βοήθεια σου έχοντας ένα δοκιμαστικό και την δυνατότητα να κλείσεις το ρεύμα για δοκιμές για να δούμε πως οδεύουν τα καλώδια στις ασφάλειες. Με προβληματίζει αν όλες οι καταναλώσεις είναι πάνω στο ρελέ διαρροής ή όχι

 

 

Εχεις έναν κεντρικό διακόπτη  ( τον κόκκινο) όπου δυνδέονται από πάνω οι παροχες.  (κόκκινη και μπλε) μάλλον 2X 16mm^2

 

Το μαύρο καλώδιο που βγαίνει από κάτω πάει στην μπάρα ουδετέρων αν δεις .

 

Από τον διακόπτη η παροχή με την μπάρα γεφύρωσης δίνει σε όλες τις δεξιές ασφάλειες (μικροαυτόματους)

 

Από την μπάρα ουδετέρων αλλά και από την έξοδο του γενικού διακόπτη (κάτω στον κόκκινο) βγαίνει ένα καλώδιο το οποίο τροφοδοτεί την είσοδο του ρελέ διαρροής .

Από το ρελέ διαροής με μπάρα γεφύρωσης συνδέονται όλες οι αριστερές ασφάλειες (μικροαυτόματοι.)

 

Τώρα γιατί έχει το ρελέ στις μισές ασφάλειες και όχι σε όλες ???  Πρέπει να μάθουμε  τι πράγμα ασφαλίζουν.

 

Πάντως είναι πολύ στο περίπου ο πίνακας ....  Ούτε ασφαλίζει τον γενικό, ούτε  κάποιος διακόπτης φάσης ουδετέρου για θερμοσίφωνα κουζίνα ούτε τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Βασικά βγαίνει ένα γυμνό καλώδιο χωρίς μόνωση και πάει στην μπάρα....

 

Ναι δεν είναι κάτι εντελώς λάθος. Είναι λάθος, αλλά το έχω δει και αλλού.

Ο ουδέτερος έτσι κι αλλιώς είναι γειωμένος μέσα στο ρολόι της ΔΕΗ .

Εχει ίδιο δυναμικό με την γη.

 

Ξεχωρίζεται μόνο σε ότι αφορά μετά τον γενικό διακόπτη και οποσδήποτε μετά το ρελέ λειτουργικά. 

 

Το ρελέ μετρά το ρεύμα που μπαίνει και που βγαίνει από το κύκλωμα. Αν διαβάσει κάποια διαφορά πχ 30mA ή σε βιομηχανικό επίπεδο 150mA ρίχνει το κύκλωμα.  Αν στο σπίτι σου ο ουδέτερος δεν ήταν μονωμένος μετά το ρελέ  δεν θα μπορούσε να μετρήσει το ρελέ διαρροής αν υπάρχει η όχι διαρροή αφού το κύκλωμα θα επέστρεφε κατευθείαν από την γη .... οπότε θα έριχνε το κύκλωμα διαρκώς.

 

Υποθέτοντας πως κλείνεις το γενικό όταν ανοίγεις τον πίνακα , δεν έχεις θέμα . 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.