Jump to content



10άρια και Windows mail (πρώην Outlook Express)


Recommended Posts

Χρησιμοποιώντας για πάρα πολλά χρόνια – από συστάσεως των Windows μέχρι και τα 7άρια -  σαν e-mail client το Outlook Express

και ΟΛΑ τ’ άλλα που έχουν κυκλοφορήσει, έχω καταλήξει πως το πιο βολικό ΚΑΙ φιλικό προς τον χρήστη, είναι το Outlook Express.

Ειδικά για κάποιους σαν εμένα που διαχειρίζομαι πολλούς λογαριασμούς e-mail, είναι μονόδρομος.

Θα μου πει κάποιος πως κ το Outlook 2016, κάνει αρκετά …

Θα συμφωνήσω, αλλά για μένα  είναι περίπλοκα, πολύπλοκα ΚΑΙ περιττά!!!

Κατά καιρούς ακούω πως βγαίνουν κάποια προγράμματα που μιμούνται το Outlook Express, αλλά δεν τα έχω εντοπίσει.

Έχετε καμία πρόταση ???

!!!1 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιμούνται το Outlook Express, απλώς όλα είναι email clients. Εν πάση περιπτώσει, δοκιμάστε τον αντίστοιχο client της Opera. Τον έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς και μου άφησε την καλύτερη των εντυπώσεων. Δεν θυμάμαι, αν έχει εξελληνισμένο interface.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thunderbird έχεις δοκιμάσει;

Πάντως προσωπικά ανάμεσα σε Outlook Express και Microsoft Outlook, προτιμώ το Microsoft Outlook.

 

Ίσως επειδή το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση χρόνια στην δουλειά/σπίτι, αλλά δύσκολα θα φύγω από αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2017 at 9:30 ΠΜ, το μέλος Aligator21 έγραψε:

Thunderbird έχεις δοκιμάσει;

Πάντως προσωπικά ανάμεσα σε Outlook Express και Microsoft Outlook, προτιμώ το Microsoft Outlook.

 

Ίσως επειδή το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση χρόνια στην δουλειά/σπίτι, αλλά δύσκολα θα φύγω από αυτό.

Πραγματικά ... το Outlook κάνει απίστευτα πράγματα, 

αλλά σ' εμένα ΔΕΝ χρειάζονται ΟΛΕΣ αυτές οι λειτουργίες ... 

Link to comment
Share on other sites

 

On 14/12/2017 at 9:30 ΠΜ, το μέλος Aligator21 έγραψε:

Thunderbird έχεις δοκιμάσει;

 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος wesker έγραψε:

Thunderbird και απο εμενα. Ειναι πιο απλοικό απο το Outlook αλλά εξισου καλό.

 

 

Το "κακό" του Thunderbird όπως ΚΑΙ του Outlook 2016 είναι πως, όταν έχεις παραπάνω από έναν λογαριασμούς e-mail,

δεν τους συμπτήσουν όλους μαζί σε μία λίστα,

αλλά ο κάθε λογαριασμός, έχει τα ΔΙΚΑ του εισερχόμενα, τα ΔΙΚΑ του απεσταλμένα, τα ΔΙΚΑ του spam κ.ο.κ ...

Κι επειδή εγώ έχω πάνω από 6 κύρια e-mails που θέλω να τα βλέπω στα εισερχόμενα,

ανάλογα με την σειρά λήψεως (πράγμα που έκανε ΑΡΙΣΤΑ το Windows mail - πρώην Outlook Express),

γι' αυτό ζητάω κάποιο ανάλογο πρόγραμμα.

Για να καταλάβετε, αυτή τη στιγμή τρέχω σε εικονική μηχανή το Windows mail και έχει αυτή την "μαζεμένη" εμφάνιση για 6 λογαριασμούς,

όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτό ...
 

!!!1 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 10 με το Fall Creators (1709) εγκαθιστούν το store app Mail για απλή χρήση. Είναι ο απόγονος του Outlook Express και του Windows Mail.

Το Outlook Express έχει σημαντικά ζητήματα που το κάνουν επικίνδυνο για χρήση, όπως το όριο του 2GB mailbox.

Κι εγώ θα πρότεινα Thunderbird, είναι αξιόπιστο και εξαιρετικά παραμετροποιήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Τα Windows 10 με το Fall Creators (1709) εγκαθιστούν το store app Mail για απλή χρήση. Είναι ο απόγονος του Outlook Express και του Windows Mail.

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες ... το έχεις δει εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nick_Dour.Dot.Com said:

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες ... το έχεις δει εσύ ?

Το άνοιξα στιγμιαία, πριν το αφαιρέσω από την Taskbar που καρφιτσώθηκε μόνο του :). Δεν το έχω δουλέψει αρκετά για να έχω προσωπική άποψη, αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια. Δεν πρέπει να έχει μεγάλες διαφορές από το "παλιό"  Windows Mail.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

Το άνοιξα στιγμιαία, πριν το αφαιρέσω από την Taskbar που καρφιτσώθηκε μόνο του :). Δεν το έχω δουλέψει αρκετά για να έχω προσωπική άποψη, αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια. Δεν πρέπει να έχει μεγάλες διαφορές από το "παλιό"  Windows Mail.

 

Άραγε, πώς μπορώ να το δω κάπου ?
Έχεις κάποιο link ?

 

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

.... αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια.

 

Μήπως θυμάσαι πού τα διάβασες ?

Link to comment
Share on other sites

Tο MAIL των win10 κάνει την δουλειά που θέλεις με τα κοινά εισερχόμενα κλπ.

Αν συνηθίσεις την κάπως λητή εμφάνιση, σε σχέση με τα προηγούμενα, είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος dpolal έγραψε:

Tο MAIL των win10 κάνει την δουλειά που θέλεις με τα κοινά εισερχόμενα κλπ.

Αν συνηθίσεις την κάπως λητή εμφάνιση, σε σχέση με τα προηγούμενα, είναι μια χαρά.

Όχι, δεν έχει "κοινά" εισερχόμενα ...

Είναι όπως το Outlook 2016 ... ξεχωριστοί φάκελοι ... :(

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Όχι, δεν έχει "κοινά" εισερχόμενα ...

Είναι όπως το Outlook 2016 ... ξεχωριστοί φάκελοι ... :(

 

Όχι έτσι από μόνο του, πρέπει να συνδέσεις τους λογαριασμούς για να δείξει μετά κοινό φάκελο.

Απλό είναι, κάνεις κλίκ πάνω στο Accounts στα αριστερά (έχω αγγλικά windows) και ανοίγει μενού στα δεξιά με επιλογές για σύνδεση λογαριασμών.

Link to comment
Share on other sites

Και στο thunderbird μπορείς να δεις ενοποιημένα εισερχόμενα και ας μην έχεις ενώσει τα mail

 

Screenshot_21.pngScreenshot_22.pngScreenshot_23.png

 

Όπως φαίνεται λέει 15 εισερχόμενα. Αν το έχω σαν "όλοι οι φάκελοι", τότε χωρίζονται ανά emal. Έχω 3 email με 7 εισερχόμενα στο πρώτο (όπως αχνοφαίνεται στην 1η φώτο), 7 στο τρίτο και 1 στο δεύτερο. 

;) 

 

Για μένα ΜΟΝΟ thunderbird. Ότι καλύτερο, κατά την προσωπική μου άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2017 at 10:21 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και στο thunderbird μπορείς να δεις ενοποιημένα εισερχόμενα και ας μην έχεις ενώσει τα mail

 

Ευχαριστώ ... θα τον εγκαταστήσω κ θα το δω ...

 

*****************************************************************************

 

 

On 26/12/2017 at 10:21 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για μένα ΜΟΝΟ thunderbird. Ότι καλύτερο, κατά την προσωπική μου άποψη. 

 

Είχες χρησιμοποιήσει το Windows mail ???

Έγινε επεξεργασία από Nick_Dour.Dot.Com
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.