Jump to content



Αγορά Monitor 27" 1080p 144Hz Freesync


Recommended Posts

Πέρα από το ότι η μετάβαση από τις 24 στις 27 ίντσες θέλει συνήθεια, πιστεύω ότι υπάρχει μια χρυσή τομή ανάμεσα στο ποιό μέγεθος οθόνης βολεύει καλύτερα το μάτι.

 

Δεδομένου λοιπόν ότι σε μέσες άκρες η απόσταση του ματιού από την οθόνη είναι η ίδια σε όλους αυτό το μέγεθος είναι οι 24 ίντσες. 

 

Γι αυτόν τον λόγο και όλοι οι gamer πλην ελαχίστων εξαιρέσεων επιλέγουν αυτές τις ίντσες. 

 

Οι διαφορές στην απόδοση σίγουρα είναι μικρές αλλά δεδομένου επίσης ότι για να είναι το ίδιο καλή η εικόνα στις 27 ίντσες θες 1440p, άρα και σίγουρα πολύ καλύτερη κάρτα κατ' εμέ δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

αφήνοντας κατά μέρος το θέμα της ισχυρής κάρτας -είναι το σημαντικότερο πρόβλημα γιατί ανεβάζει το κόστος κατά πολύ και όχι μόνο- η εντύπωσή σου για το μέγεθος είναι λανθασμένη κυρίως επειδή παραγνωρίζεις το συνδυασμό μεγέθους και ανάλυσης. Δηλαδή το «μάτι» του ίδιου ανθρώπου αντιμετωπίζει διαφορετικά δύο οθόνες ίδιων διαστάσεων αλλά διαφορετικής ανάλυσης.
Δεν ξέρω τι επιλέγει η πλειοψηφία των «gamers» ούτε καν αν μιλάμε για μία κατηγορία ομοειδών χρηστών, νομίζω όμως ότι οι παράγοντες που οδηγούν κάποιους στις 24 έχουν να κάνουν με οικονομικούς περιορισμούς σε συνδυασμό με την βελτιστοποίηση των τίτλων παιχνιδιών για συγκεκριμένες αναλύσεις. Όχι με βολέματα του ματιού σε συγκεκριμένη διάσταση.

Καταλαβαίνω τις αμφιβολίες αξίζει/δεν αξίζει καθώς και υποκειμενικές προτιμήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι κάτι ρεαλιστικό αυτό που λέω.

Μεγαλύτερη οθόνη σημαίνει μεγαλύτερη απόσταση που έχει να διανύσει το μάτι. Αυτό φυσικά σε συνδυασμό με την απόσταση οθόνης ματιού, οπότε κατ' εμέ σε ίδια απόσταση 24άρας με 27άρας μειώνεται η ταχύτητα και σε παιχνίδια απαιτητικά η απόδοση είναι λογικό να μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kenpachi έγραψε:

Μεγαλύτερη οθόνη σημαίνει μεγαλύτερη απόσταση που έχει να διανύσει το μάτι. Αυτό φυσικά σε συνδυασμό με την απόσταση οθόνης ματιού, οπότε κατ' εμέ σε ίδια απόσταση 24άρας με 27άρας μειώνεται η ταχύτητα και σε παιχνίδια απαιτητικά η απόδοση είναι λογικό να μειωθεί.

Δεν σε έχουν βολέψει οι 27" εσένα, η πλειοψηφία δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο gaming στις ίντσες αυτές.

Πρoσωπικά όταν προσπαθώ να παίξω σε 24" μου φαίνεται οτί με γυρίσαν πίσω στα 00's.

Αυτό που λες για το μάτι, σε τόσο μικρή διαφορά ιντσών είναι αμελητέο, για 3" διαφορά μιλάμε, όχι για 32" ή 35" οθόνη.

 

@Warlord

Θα είναι έγκλημα να δώσεις 400€ για 27" 1080p. To ppi είναι πολύ μικρό και αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσεις.

Αν επιμένεις να πάρεις οθόνη με ανάλυση 10ετίας και βάλε (1080p), πάρε την μέχρι 24" που το ppi είναι ανεκτό.

Αν κυτάς για 27", τα 1440p είναι μονόδρομος αν θες να πάρεις κάτι σωστό.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει ότι είχα συνηθίσει την 24άρα, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι έστω και ελάχιστα το maximum performance το έχεις στην 24άρα.

 

Πάντως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι 27 ίντσες σε γυρνάνε πίσω... Ειδικά άμα δεν έχεις καλό setup δεν γίνεται να παίξεις απαιτητικά παιχνίδια σε 1440p, με καλά fps. Και χωρίς καλά fps δεν έχουν νόημα ούτε τα hz ούτε το QHD.

 

Γενικά με 1000 ευρώ για pc και 300 ευρώ για 24άρα 144hz TN οθόνη είσαι υπερτούμπανος για παιχνίδια, ενώ για να έχεις την ίδια απόδοση σε 27αρα 1440p θες πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση υπάρχει βίντεο που να δείχνει δίπλα δίπλα monitor με Freesync 144Ηz και σκέτο monitor στα 144Hz ???

 

εγώ πλέον το πήρα απόφαση περιμένω freesync 2 monitors όταν βγούνε με το καλό ! αλλιώς αν με τρώει η τσέπη μου θα πάω να πάρω ένα σκέτο :p

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Kenpachi said:

Μπορεί να φταίει ότι είχα συνηθίσει την 24άρα, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι έστω και ελάχιστα το maximum performance το έχεις στην 24άρα.

 

Πάντως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι 27 ίντσες σε γυρνάνε πίσω... Ειδικά άμα δεν έχεις καλό setup δεν γίνεται να παίξεις απαιτητικά παιχνίδια σε 1440p, με καλά fps. Και χωρίς καλά fps δεν έχουν νόημα ούτε τα hz ούτε το QHD.

 

Γενικά με 1000 ευρώ για pc και 300 ευρώ για 24άρα 144hz TN οθόνη είσαι υπερτούμπανος για παιχνίδια, ενώ για να έχεις την ίδια απόδοση σε 27αρα 1440p θες πολύ περισσότερα.

Η 24α΄ρα πιστευω και εγώ οτι είναι η χρυσή τομή:D
Για την ακρίβεια 25:D(δεν θυμάμαι μαι οθόνη που είχα δεί 24.7).
παρόλα αυτα το μέγεθος της οθόνης για να βάλεις τον παράγοντα αποσταση που έχει το μάτι να διαβάσει είναι ΠΟΛΥ βασικό και η απόσταση που έχει το monitor.
Δηλαδή μπακαλίστικα να πω...εαν έχει ενα Monitro 24 inch σε απόσταση 30cm και ένα 27inch σε απόσταση 40cm τότε η απόσταση στο 27άρι μπορεί να είναι και μικρότερη.
Εγω έχω πάιξει σε 27άρι(CS:GO player) και σητν αρχή ειδικά είπα..ΠΩΠΩ καλή φάση(διαφο΄ρα παο 23άρα που έχω) αλλα νομίζω οτι είναι αρκετά μεγάλη επιφάνεια για το πώς έχω μάθει να παίζω...
Δεν αγόραζα monitor γιατι δεν υπήρχε(ούτε ακόμα έχουν βγάλει) 144+,gsync,ips 24-25inch...και δεν ήθελα 27 γιατι νομίζω οτι για τέτοιου είδους competitive gaming δεν κάνει...
Τώρα είμαι διχασμένος να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω αν θα προτιμούσα 27άρι και να το έβαζα λίγο πιο μακριά.Θα κάνω και άλλο υπομονή μιας κα ιτώρα έχω ενα 144 24inch απο ένα φίλο που δεν το θέλει πλέον γιατι δεν έχει χρόνο καθόλου και μέχρι τότε ελπίζω να βγεί ενα 24.8 monitor 144+,ips,gsync.

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Staxtis said:

Η 24α΄ρα πιστευω και εγώ οτι είναι η χρυσή τομή:D
Για την ακρίβεια 25:D(δεν θυμάμαι μαι οθόνη που είχα δεί 24.7).
παρόλα αυτα το μέγεθος της οθόνης για να βάλεις τον παράγοντα αποσταση που έχει το μάτι να διαβάσει είναι ΠΟΛΥ βασικό και η απόσταση που έχει το monitor.
Δηλαδή μπακαλίστικα να πω...εαν έχει ενα Monitro 24 inch σε απόσταση 30cm και ένα 27inch σε απόσταση 40cm τότε η απόσταση στο 27άρι μπορεί να είναι και μικρότερη.
Εγω έχω πάιξει σε 27άρι(CS:GO player) και σητν αρχή ειδικά είπα..ΠΩΠΩ καλή φάση(διαφο΄ρα παο 23άρα που έχω) αλλα νομίζω οτι είναι αρκετά μεγάλη επιφάνεια για το πώς έχω μάθει να παίζω...
Δεν αγόραζα monitor γιατι δεν υπήρχε(ούτε ακόμα έχουν βγάλει) 144+,gsync,ips 24-25inch...και δεν ήθελα 27 γιατι νομίζω οτι για τέτοιου είδους competitive gaming δεν κάνει...
Τώρα είμαι διχασμένος να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω αν θα προτιμούσα 27άρι και να το έβαζα λίγο πιο μακριά.Θα κάνω και άλλο υπομονή μιας κα ιτώρα έχω ενα 144 24inch απο ένα φίλο που δεν το θέλει πλέον γιατι δεν έχει χρόνο καθόλου και μέχρι τότε ελπίζω να βγεί ενα 24.8 monitor 144+,ips,gsync.

 

 

AOC Agon AG251FZ (24.5", 240Hz, FullHD, αλλα... με Freesync και ΤΝ)

 

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουν και ξεπηδάνε νέα monitors σιγά σιγά 

https://m.hexus.net/tech/news/monitors/113597-lg-27gk750f-b-27-inch-fhd-240hz-gaming-monitor-launched/

 

Και συνεχίζοντας την εξερεύνηση μου για το ερώτημα 144hz freesync on/off

Παρακάτω ακολουθεί βίντεο βάλτε το να παίξει ποιο αργά

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Warlord said:

 

AOC Agon AG251FZ (24.5", 240Hz, FullHD, αλλα... με Freesync και ΤΝ)

 

ΜΕ freesync και TN...Αρα μιλάμε για ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό πράγμα.
αχαχχαχα Ρε φίλε βρίσκεις και με gsync αλλα δεν είναι IPS...
Ολα τα αλλα υπάρχουν σε συνδιασμούς απλά δεν υπάρχει 24-25inch με IPS+Gsync+144 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.