Jump to content



Αγορά Monitor 27" 1080p 144Hz Freesync


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι για monitor με τα χαρακτηριστικά του τίτλου. Κάρτα Γραφικών έχω την Sapphire Nitro+ RX 580 8GB.

 

Επαναλαμβάνω με ενδιαφέρουν μονο:

 

1) FullHD 1080p

2) Freesync

3) 144Hz

4) 27"

 

Το πάνελ δεν με ενδιαφέρει. Ας ειναι και ΤΝ. Δεν θέλω να δώσω πάνω απο 400ευρώ. Η αγορά θα γίνει απο amazon μιας και μένω Κυπρο και οι τιμές εδώ ειναι στο Θεό.

 

Από μία έρευνα που έκανα κατέληξα στις (δεκτές και δικές σας προτάσεις):

 

ASUS VG278Q (TN) 

και

ACER XZ271 (VA, Curved)

 

Το θέμα ειναι πως αυτή τη στιγμή έχω μια Viewsonic XG2401 αγορασμένη πριν λιγες μερες απο Amazon με ένα κολλημένο Pixel στο πράσινο χρώμα. Μίλησα μαζί τους και δέχονται επιστροφή με full refund (συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων επιστροφής). Η οθόνη μου αρέσει αρκετά, ειδικά τα χρώματά της για TN panel απλα μου φαίνεται λίγο μικρή και είναι και το πρασινο pixel.

 

Αξίζει πιστεύευτε τον κόπο να την επιστρέψω και να δώσω 100-150 παραπάνω (την είχα παρει 235ευρώ+44 μεταφορικά) για να πάω σε 27" με 1080p πρώτον? Και δεύτερον θα βρώ ίδια ποιότητα εικόνας/χρωμάτων σε 27αρα στις δύο που πρότεινα ή σε κάποια αλλη που έχετε εσείς ενδεχομένως να προτείνετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να σου στείλω pm αλλά δεν μπορείς να δεχθείς μηνύματα

 

όπως και να έχει επειδή πρόσφατα πήγα σε 1080Ti δίνω την Asus MG279Q μιας και θέλω να πάρω τα μέγιστα από την κάρτα,,,για περισσότερες πληροφορίες να μιλήσουμε πριβε

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, kom said:

προσπαθώ να σου στείλω pm αλλά δεν μπορείς να δεχθείς μηνύματα

 

όπως και να έχει επειδή πρόσφατα πήγα σε 1080Ti δίνω την Asus MG279Q μιας και θέλω να πάρω τα μέγιστα από την κάρτα,,,για περισσότερες πληροφορίες να μιλήσουμε πριβε

 

Φίλε μου μολις σου έστειλα pm. Δυστυχώς ψάχνω μονο 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια ερευνα και μεσα στο Σ/Κ και τελικά τείνω προς την Samsung C27FG73.

 

Φαινεται πολύ καλή. Αυτά που με ανησυχουν ειναι τα εξής:

 

1) Το Freesync Range (70-144Hz). Πιστευω 70 για κατώτατο όριο ειναι πολλά. Βέβαια διάβασα πως υποστηρίζει LFC (Enhanced Sync? στα Radeon Settings) το οποίο ουσιαστικά κάτω απτο minimum Freesync Limit (70) σου διπλασιαζει τα frames οπότε δεν βλέπεις tearing. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

2) Πολλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με μια μωβ χροιά στο κέντρο της οθόνης, η οποία είναι υπαρκτή απο το προηγούμενο μοντέλο CFG70 και ακόμα δεν έχει εξαληφθει πλήρως..

 

3) Κάποιοι αναφέρουν οτι το text φαινεται καπως θολό. Κιαυτό ειναι ενα θέμα..

 

Εχει κανείς μια εκ των CFG70/CFG73 να μας πει εντυπώσεις και αν έχει δει κάποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Warlord έγραψε:

Παιδια εκανα μια ερευνα και μεσα στο Σ/Κ και τελικά τείνω προς την Samsung C27FG73.

 

 

εγώ σε samsung δεν θα πήγαινα, αν θέλεις επιχειρηματολογια  ρωτά με σε pm.

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή με τρώει και εμένα η τσέπη μου ψάχνω και εγώ monitor για pc

θα ήθελα ιδανικά 27" 144hz 1440p χωρίς καθόλου μπλιμπλίκια Freesync γιατί why not ? (όσο ποιο φτηνό αλλά και ποιοτικό)

μέχρι στιγμής έχω σταμπάρει την Benq XL2411P (επειδή μέχρι εκεί φτάνει το budget μου αυτή την στιγμή)

https://zowie.benq.com/en/product/monitor/xl/xl2411p.html#specification

επίσης XL2411P είναι "νέο μοντέλο" και έχει Display port πάνω

 

τώρα απλά περιμένω μήπως βγάλουν και τίποτα άλλο ...

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα για να μπορώ να τσακώνομαι :p

Γιατί θέλω ούτε και εγώ δεν ξέρω τι θέλω , αρχικά σκατοκέφαλες εταιριες monitors δεν έχουν βγει να αντικαταστήσουν τα παλιά ! Δεύτερον τα κοστολογούν όσο γουστάρουν επειδή κολλάνε ένα gaming στο τέλος κλπ κλπ

 

Αν έχετε κάτι καλό άντε μέχρι 400 ακούω προτάσεις ...

 

Έβγαλα φρονιμητη και ακόμα είμαι μαστουρωμενος

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

νομίζω για νορμάλ τιμή πάς σε 1440 με 75hz. το πάνελ σε ενδιαφέρει;

 

*προσωπικά θα πήγαινα σε 1080p, IPS/VA και 144hz σαν το HP 27x που έστειλα πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι κοιτάς 144hz λογικά θες Panel για gaming.

Από προσωπική εμπειρία, έψαχνα αντίστοιχα κάτι καλό σε 27άρι και τελικά τα έσκασα για το Panel της υπογραφής.

 

Εν τέλει το μετάνιωσα... Οι 27 ίντσες δεν βολεύουν τόσο για gaming, 24 ίντσες είναι η χρυσή τομή.
Επίσης αφού θες 1920x1080 είναι μονόδρομος το 24άρι για να είναι η εικόνα όπως πρέπει. 

 

Για να μη σε κουράζω προτείνω να πας σε 24άρι και ας είναι TN Panel. Τόσοι gamers αποκλείεται να κάνουν λάθος. Σου μιλάει άνθρωπος που έχει στην κατοχή του 4 οθόνες με IPS.

 

Όποιος θέλει panel για gaming παίρνει 24άρι 144hz TN και έχει καλή απόκριση, εικόνα και όλα αυτά με κοντά στα 300 ευρώ.

 

Μιλάω ως παθόν που έσκασα 800άρα για gaming Monitor. Καλό το IPS, τα 1440p και οι 27 ίντσες αλλά εκτός του ότι θες γαϊδούρι μηχάνημα για να πετύχεις καλά fps δεν βολεύει για gaming. Εκτός κι αν το θες κυρίως για ταινίες, browsing και άντε και καμιά 1-2 ωρίτσες gaming την ημέρα, οπότε τότε ναι συμφωνώ IPS ΔΑΓΚΩΤΟ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

παιδιά 144hz+++ τι παιχνίδια παίζεται ?

Αν εννοείς απαιτητικά παιχνίδια, δεν νομίζω ότι πιάνεις τόσα fps (εκτός και αν κατεβάσεις settings, κίνηση που είναι εκτός λογικής με τέτοιες οθόνες).

Για μένα, οθόνες με 144hz έχουν νόημα με sync τεχνολογίες (μην ανοίξουμε εκ νέου αυτήν την κουβέντα:hehe:), καθώς ανάλογα το παιχνίδι και τα fps, θέλεις και τη sync τεχνολογία να κρατάει τα μπόσικα.

Εξαρτάται, λοιπόν, τι μετράει για σένα. Η πλοκή; Το πιστολίδι; Η ταχύτητα απόκρισης; Η χρωματική ακρίβεια; Όλα αυτά (και άλλα) μαζί; Αναλόγως των προτιμήσεών σου, θα γίνουν και οι προτάσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kenpachi said:

Καλό το IPS, τα 1440p και οι 27 ίντσες αλλά εκτός του ότι θες γαϊδούρι μηχάνημα για να πετύχεις καλά fps δεν βολεύει για gaming.


θα 'θελες να διευκρινίσεις σε τι δεν βολεύει εκτός από το ότι απαιτεί ισχυρότερο εξοπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.