Jump to content


Σε πόσο χρόνο κάνετε format?


Recommended Posts

Επειδή ακούω πολλούς να λένε ότι κάνουν το φόρματ με Windows 10 σε 5 λεπτά αληθεύει? Στο δικό μου σύστημα με 1700 ryzen στα 3.9 και έναν M.2

Samsung Evo 960 250GB και με εξωτερικό DVD recorder κάνω 15+ λεπτά, δεν είναι πολύς ο χρόνος? 

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μπούρδες. Χθες έκανα φορμάτ στο νέο λάπτοπ με Windows 10. Γύρω στο 10λεπτο θέλει αν βάλεις και το χρόνο που χρειάζεται για να επιλέξεις πράγματα (wifi, username κτλ).

Τέλος εννοείται πως όταν χρησιμοποιείς DVD ο χρόνος είναι πολύ μεγαλύτερος όπως είπε και ο @panoc

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση του καθενός. 

Μπορώ να τα περάσω και γω σε στικάκι? 

Έγινε επεξεργασία από def
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν θα ξεκινήσει ποτέ.

 

Ψάξε και κατέβασε το προγραμματάκι Rufus. 

Να έχεις το ISO των Windows που θέλεις να περάσεις και μέσα από το πρόγραμμα ετοίμασε το στικάκι σου. Αν θέλεις να φτιάξεις Windows 10 στικάκι επέλεξε το ISO και μετά από τη λίστα με τις επιλογές διάλεξε να φτιάξεις ένα MBR ISO με UEFI.

  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, jax7480 said:

Ναι και δεν θα ξεκινήσει ποτέ.

 

Ψάξε και κατέβασε το προγραμματάκι Rufus. 

Να έχεις το ISO των Windows που θέλεις να περάσεις και μέσα από το πρόγραμμα ετοίμασε το στικάκι σου. Αν θέλεις να φτιάξεις Windows 10 στικάκι επέλεξε το ISO και μετά από τη λίστα με τις επιλογές διάλεξε να φτιάξεις ένα MBR ISO με UEFI.

wtf ολα τα στικ με το media creation tool τα εχω κανει. ειχες προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα βέβαια να έχεις κανένα πρόσφατο ISO γιατί άμα μετά θες κανά τρίωρο για ενημερώσεις, τσάμπα η συζήτηση.

 

και προφανώς όταν μιλάμε για στικάκι, εννοούμε 3.0 με read της τάξης του 100 mb/sec σε αντίστοιχη θύρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2017 at 11:04 ΠΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν θέλεις να φτιάξεις Windows 10 στικάκι επέλεξε το ISO και μετά από τη λίστα με τις επιλογές διάλεξε να φτιάξεις ένα MBR ISO με UEFI.

 

Θέλω να φτιάξω ένα στικάκι με win10, αν και δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με το media creation tool, θα το ετοιμάσω με το rufus.

 

απορία σχετικά με το rufus

file system → fat32 (καθώς υποστηρίζει και bios και uefi)

αλλού έχω διαβάσει όπως παραπάνω με mbr partition for uefi, αλλού με gpt partition for uefi, τι χρησιμοποιούμε?

 

Για multi bootable usb ubuntu/win ίδιες επιλογές με παραπάνω ή καλύτερα ξεχωριστό στικάκι ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

rufus και πάλι rufus

 

έχω ένα usb stick πάντα έτοιμο με τα δεκάρια πάνω κι όλα εύκολα και γρήγορα

 

(και βέβαια θυμόμαστε να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις από το bios, ειδικά οπως το usb stick δεν ειναι μονιμη συσκευή)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.