Jump to content



Αγορά καινούριου ρούτερ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους πρώτα απ'όλα,χρόνια πολλά και καλά και με το καλό να έρθει το 2018 με υγεία πάνω απ'όλα για όλους,είμαι καινούριο μέλος και έπειτα από αρκετή αναζήτηση στο google σας "πέτυχε" το μάτι μου οπότε είπα στον εαυτό μου "why not" και έκανα την εγγραφή μου. Ακόμα μαθαίνω την ωραία αυτή σελίδα και ελπίζω να γίνω κι εγώ μέλος της παρέα σας. Πάμε λοιπόν....

Έχω εδώ και 4-5 χρόνια Hellas Online(HOL)και πλέον χρησιμοποιώ μόνο φορητό υπολογιστή λόγω του ότι μετακινούμαι συνεχώς οπότε ο πύργος δεν μου έκανε πλέον. Δεν έχω κανένα παράπονο από τον παροχέα μου,ούτε αποσυνδέσεις,ούτε πάνω-κάτω με την ταχύτητα,ούτε μπουκώματα(errors). Στο δίκτυο συνδέομαι εγώ και καμιά φορά οι δικοί μου να χαζέψουν τίποτα. Θεωρητικά 24αρα μου έχουν δώσει άλλα όσες φορές έχω δει στη σελίδα του ρουτερ μου κλειδώνει κάθε φορά περίπου στα 7 με 7,5mbps down και περίπου στο 0,8 με 1 up και είναι πάντα σταθερά τα νούμερα αυτά με αποκλείσεις που υπάρχουν σε όλους. Τελευταία έψαχνα για aftermarket ρουτερ που θεωρητικά "ξεκλειδώνουν" την ταχύτητα σε σχέση με το εργοστασιακό ρουτερ και αν θα μπορούσε να συγχρονίσει παραπάνω από ότι το εργοστασιακό. Και σκεφτόμουν,αν έπαιρνα ένα καινούριο καλό ρουτερ με 70-100 ευρώ θα υπήρχε διαφορά όντως η καλύτερα να τα είχα φάει σε πιτόγυρα;(χαχαχαχα) Η γραμμή που έχω είναι PSTN,από το αστικό κέντρο είμαι περίπου στα 680 μέτρα και το ρουτερ που έχω από τη HOL είναι το Netfaster 3

Παρακάτω σας παραθέτω και από τη σελίδα του ρουτερ μου με στοιχεία από τη σελίδα ADSL->STATUS που ίσως σας βοηθήσουν στο να μου πείτε τη γνώμη σας

router.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AirMagic said:

Τελευταία έψαχνα για aftermarket ρουτερ που θεωρητικά "ξεκλειδώνουν" την ταχύτητα σε σχέση με το εργοστασιακό ρουτερ και αν θα μπορούσε να συγχρονίσει παραπάνω από ότι το εργοστασιακό. Και σκεφτόμουν,αν έπαιρνα ένα καινούριο καλό ρουτερ με 70-100 ευρώ θα υπήρχε διαφορά όντως η καλύτερα να τα είχα φάει σε πιτόγυρα;(χαχαχαχα)

Δεν ξέρω που το είδες/άκουσες αλλά δεν ισχύει... φαέ πιτόγυρα.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλέφωνο για αρχή την vodafone και δηλωσε χαμηλη ταχύτητα για να ερθουν να σου ελέγξουν την Εισαγωγη/ΧΚ για σκουριά/κακή επαφή κλπ και να δει ο τεχνικος μπας και σου αλλάξει κανά προφίλ. Μόντεμ που ξεκλειδώνουν την ταχύτητα δεν παίζουν :p . Ότι λέει το προφίλ που σου έχουν δώσει μόνο

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Δεν ξέρω που το είδες/άκουσες αλλά δεν ισχύει... φαέ πιτόγυρα.:hehe:

Χαχαχα μα για αυτό και ρώτησα,στο google επί το πλείστον έψαξα και δοκιμές σε συνδέσεις με διαφορετικά ρουτερ από βιντεάκια στο ιντερνετ

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Παρε τηλέφωνο για αρχή την vodafone και δηλωσε χαμηλη ταχύτητα για να ερθουν να σου ελέγξουν την Εισαγωγη/ΧΚ για σκουριά/κακή επαφή κλπ και να δει ο τεχνικος μπας και σου αλλάξει κανά προφίλ. Μόντεμ που ξεκλειδώνουν την ταχύτητα δεν παίζουν :p . Ότι λέει το προφίλ που σου έχουν δώσει μόνο

Θα τους πάρω τηλ να τους δηλώσω χαμηλό συγχρονισμό,στο μεταξύ κάτι σημαντικό που δεν ανέφερα στο αρχικό μου ποστ,είναι ότι παλιά είχα WIND και κλείδωνε καμιά 12αρα και μερικές φορές χτύπαγε 15αρι.

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Με βάση την εξασθένιση που έχεις, περιμένεις να κλειδώνεις στα ~20 Mbps. Φαίνεται σαν να λειτουργεί σε ADSL και όχι ADSL2+. Έχει ρυθμίσεις το Netfaster για ADSL / ADSL2?

 

20 εντάξει λίγο υπερβολικό,άλλα 7,5 πολύ λίγο και με 680 μέτρα απόσταση από το αστικό κέντρο. Ναι έχει ρυθμίσεις στη σελίδα ADSL->PARAMETERS->OPERATION MODE και εκεί έχει προεπιλεγμένο το AUTOMATIC και μέσα στις υπόλοιπες επιλογές έχει μια που λέει G.992.5(ADSL2+)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AirMagic said:

Χαχαχα μα για αυτό και ρώτησα,στο google επί το πλείστον έψαξα και δοκιμές σε συνδέσεις με διαφορετικά ρουτερ από βιντεάκια στο ιντερνετ

 

Θα τους πάρω τηλ να τους δηλώσω χαμηλό συγχρονισμό,στο μεταξύ κάτι σημαντικό που δεν ανέφερα στο αρχικό μου ποστ,είναι ότι παλιά είχα WIND και κλείδωνε καμιά 12αρα και μερικές φορές χτύπαγε 15αρι.

20 εντάξει λίγο υπερβολικό,άλλα 7,5 πολύ λίγο και με 680 μέτρα απόσταση από το αστικό κέντρο. Ναι έχει ρυθμίσεις στη σελίδα ADSL->PARAMETERS->OPERATION MODE και εκεί έχει προεπιλεγμένο το AUTOMATIC και μέσα στις υπόλοιπες επιλογές έχει μια που λέει G.992.5(ADSL2+)

 

Δεν είναι υπερβολικά τα 20 Mbps με αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής. Δοκίμασε αντί automatic να διαλέξεις ADSL2+ και να κάνεις επανεκκίνηση, να δεις εάν θα συγχρονίσει και σε τί ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Υπερβολικά είναι τα 20 παίδες. 22 μετράω πάνω στην πόρτα στο dslam. Για να πιάνεις 20 πρεπει να σαι δίπλα και όχι 600 μέτρα χαλκό μακρυά.

Τη στιγμή που έχουμε την μετρημένη εξασθένιση του σήματος μεταξύ των δύο άκρων, μπορούμε να υπολογίσουμε την ταχύτητα κλειδώματος που είναι επιτεύξιμη.

Αυτή είναι ~10 Mbps σε ADSL2 (G992.4) και ~20Mbps σε ADSL2+ (G992.5).

Μάλιστα με αυτή την εξασθένιση, η αναμενόμενη καλωδιακή απόσταση είναι ~ 1km.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στη θεωρία. Στην πραξη ομως δεν ετσι. Επίσης δεν είναι ένα καλώδιο. Είναι κομμένο και ραμμένο σε πολλά σημεία μέχρι να φτάσει σε εσένα. Τις περισσότερες φορές στις ενώσεις άμα δεν είναι καλά μονωμένες(που 1/3 δεν είναι) πιάνει σκουριά. Επίσης ο χαλκός με τα χρόνια χάνει την αγωγιμότητα του. Ακόμα και η κακή επαφή του καλωδίου στην μπρίζα του σπιτιού σου μπορεί να σου προσθέτει απώλειες και ας μην ανεβαίνει η εξασθένηση που διαβάζει το μόντεμ σου.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gregorypeg1000 said:

Μπορεί στη θεωρία. Στην πραξη ομως δεν ετσι. Επίσης δεν είναι ένα καλώδιο. Είναι κομμένο και ραμμένο σε πολλά σημεία μέχρι να φτάσει σε εσένα. Τις περισσότερες φορές στις ενώσεις άμα δεν είναι καλά μονωμένες(που 1/3 δεν είναι) πιάνει σκουριά. Επίσης ο χαλκός με τα χρόνια χάνει την αγωγιμότητα του. Ακόμα και η κακή επαφή του καλωδίου στην μπρίζα του σπιτιού σου μπορεί να σου προσθέτει απώλειες και ας μην ανεβαίνει η εξασθένηση που διαβάζει το μόντεμ σου.

 

Ό, τι δεν βλέπεις στην εξασθένιση, το βλέπεις σε SNR ή σε σφάλματα. Δεν υπάρχει κάτι κρυμμένο.

Πολύ το έχουμε κουράσει, δύο απλά πράγματα έχει να κάνει: Να δοκιμάσει πώς συμπεριφέρεται σε ADSL2+ και εφόσον δεν συγχρονίζει σωστά, να δηλώσει βλάβη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Δεν είναι υπερβολικά τα 20 Mbps με αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής. Δοκίμασε αντί automatic να διαλέξεις ADSL2+ και να κάνεις επανεκκίνηση, να δεις εάν θα συγχρονίσει και σε τί ταχύτητα.

Λοιπόν τους πήρα το μεσημέρι ένα τηλέφωνο,τους εξήγησα ότι είπαμε εδώ,μου άλλαξε ένα προφιλ και του ανθρώπου του έκανε εντύπωση γιατί τόσο χαμηλά,μου λέει στο χάρτη που είδε ότι έχει καλά καλώδια εδώ,και το καλώδιο είναι ευθεία μέχρι το αστικό κέντρο και η γραμμή είναι σταθερή θα έπρεπε τουλάχιστον να βαράω 15αρα. Τέλος πάντων μου άλλαξε προφίλ και και τώρα συγχρονίζει στα 15,7,μπορούσε να μου βάλει και γεμάτη 16αρα άλλα για να μην αρχίσουν τα disconnects και τα όργανα το αφήνουμε σε 15,7 και αφήνει ανοιχτή τη βλάβη και μου είπε να το παρακολουθήσω αν κάνει νούμερα(αποσυνδέσεις,μπουκώματα,θόρυβο στο τηλέφωνο κτλπ). Όσον αφορά για το ρουτερ,μου είπε προς το παρών να το αφήσουμε εφόσον ακόμα δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Παραθέτω και ένα screenshot με τον νέο συγχρονισμό,να αναφέρω επίσης ότι ανέβηκε αρκετά ο θόρυβος στο DOWNSTREAM στο NOISE MARGIN & ATTENUATION αντίστοιχα,μου είπε να ρίχνω και ματιές σε αυτό. Δεν πείραξα κάτι χειροκίνητα για ADSL2+ που μου είπες προς το παρών.

router3.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

παιδιά, πολύ σημαντική ερώτηση γιατί από μέρα σε μέρα τελειώνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το συμβόλαιο με Wind και το σκέφτομαι (λόγω τιμών) για Vodafone 24άρα απλή... Με προβληματίζει το γεγονός ότι σε κουβέντα που είχα με τον πωλητή της Vod τις προάλλες που έπαιρνα προσφορές... του ανέφερα ότι έχω αρκετά καλό router ηδη και μου "πέταξε" ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό που θα μου δώσουν...!!  Γιατί το είπε αυτό..?!!??!?!?!

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, anubis said:

παιδιά, πολύ σημαντική ερώτηση γιατί από μέρα σε μέρα τελειώνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το συμβόλαιο με Wind και το σκέφτομαι (λόγω τιμών) για Vodafone 24άρα απλή... Με προβληματίζει το γεγονός ότι σε κουβέντα που είχα με τον πωλητή της Vod τις προάλλες που έπαιρνα προσφορές... του ανέφερα ότι έχω αρκετά καλό router ηδη και μου "πέταξε" ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό που θα μου δώσουν...!!  Γιατί το είπε αυτό..?!!??!?!?!

Εκτός εάν σκοπεύουν να στο κάνουν VoIP, δεν ισχύει. Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις ADSL Vodafone με άλλο modem/router.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.