Jump to content



Πρόβλημα με κάρτα γραφικών για 4Κ 60Ηz;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

την προηγούμενη βδομάδα πήρα απ τον Kotsovolo την τηλεόραση JVC LT-43K870 που ήταν/είναι σε προσφορά (βασικά τιμή black friday έχει). Ο στόχος ήταν να συνδεθεί αποκλειστικά με το PC και να παίζω παιχνίδια και βίντεο. Θα γίνει σύντομα αναβάθμιση τουλάχιστον της κάρτας γραφικών. Το πρόβλημα είναι οτι η κάρτα μου, η Sapphire R9 380 Nitro (4GB vram) έχει εξόδους HDMI 1.4 που δίνουν 4Κ στα 30Hz. Λέω οκ θα χρησιμοποιήσω το DisplayPort, αγόρασα ένα adaptorάρι από DP -> HDMI (no-name, ο πωλητής που φάνηκε γνώστης μου είπε πως είναι για HDMI 2.0 και οτι είναι "ενεργο" και όχι "passive"). Αγόρασα κι ένα καινούριο καλώδιο HDMI-HDMI (η TV δεν έχει είσοδο DP) που λέει οτι υποστηρίζει 4Κ κ bandwidth 18Gκάτι (δεν το έχω μπροστά μου) για σιγουριά. Το μόνο που μου δίνει το DP είναι FullHD στα 60Ηz μέγιστο.

 

Πού έγκειται το πρόβλημα; Η Sapphire R9 380 Nitro, εκτός από παλιό HDMI έχει και παλιό DisplayPort και δε δίνει 4K 60Hz? Κι έτσι να είναι, δε θα έπρεπε να δίνει τουλάχιστον 4Κ 30Hz? H τηλεόραση έχει HDMI 2.0 θύρες, αλλά δε λέει πουθενά αν μπορεί να υποστηρίξει 4Κ 60Hz. Είναι αυτονόητο οτι εφόσον μπορεί να δείξει FullHD στα 60Ηz το ίδιο ισχύει και για το 4Κ? Δεν έχω και κάποιον φίλο πρόχειρο που να μπορεί να μου δώσει 4Κ 60Hz ώστε να επιβεβαιώσω πως η TV μπορεί να δείξει τέτοιο σήμα.

 

Οποιοδήποτε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Για video η  καρτα υποστηριζει UVD 5 (H.264 video up to level 5.2 4Kp60) και στα specs βλεπω DisplayPort 1.2a που υποστηριζει 4Κ/60Hz

Αν η συγκεκριμενη TV εχει HDMI 2.0 τοτε υποστηριζει 4K/60 Hz με 24 bit color depth

Οποτε (αν δεν εχεις κανει εσυ καποιο λαθος) μαλλον το καλωδιο που πηρες ειναι ακαταλληλο.

AMD approved adapters ειναι αυτοι

 

DisplayPort To  HDMI (Active Adapter)

 

Manufacturer Part Number Firmware Max Resolution  
Bizlink KS10047 0x08 4096x2160  
Accell B086B-003B 0x08 4096x2160  
Accell B086B-003B-2 0x08 4096x2160  
Wieson G9857C219-026-H 0x08 4096x2160  

 

http://support.amd.com/en-us/recommended/eyefinity-adapters

 

Αν υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας, πιθανον και με κατι σαν και αυτο να κανεις την δουλεια σου

https://www.amazon.com/Club3D-Displayport-1-2-HDMI-CAC-1070/dp/B017BQ8I54

Link to comment
Share on other sites

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/kalwdia/160906-hama-hdmi-flat-1.5m-3s-μαύρο

 

Αυτό το καλώδιο πήρα. Αν δεν έχει θέμα το καλώδιο τότε μου μένει να κοιτάξω τον adaptor DP προς HDMI.

 

Το ότι μία TV υποστηρίζει hdmi 2.0 σημαίνει ότι είναι ικανή να παίξει 4k 60hz; Δεν μπορεί απλώς να έχει την είσοδο και το panel της να μπορεί να παίξει μόνο 4k 30hz για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να κλείσω και το θέμα, το πήγα πίσω το adaptorάκι από displayport->HDMI, δεν ήταν το σωστό, ή έβγαζε παλιότερη έκδοση DP->HDMI και δεν μπορούσε να υποστηρίξει πάνω από 1080p/60Hz. Οπότε θα έπρεπε να πάρω πιστοποιημένο adapter από amazon ή αλλού και θα πήγαινε 25+ευρό. Αυτά έχουν τα no-name προϊόντα.

 

Οπότε βολεύτηκα με αλλαγή κάρτας γραφικών που έχει HDMI 2.0 και η παλιά μετακόμισε στο PC της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.