Jump to content



Recommended Posts

Βρεθηκε σε παρα πολυ καλη τιμη στο εξωτερικο , θαθελα καποιες πληροφοριες αν καποιος ξερει για αυτο το τερατακι.ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ

Με τις δυνατοτητες της !!!!

 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τη χρήση, ακόμα και μια εντελώς εισαγωγική DSLR με έναν καλό φακό και πολυ λίγη επεξεργασια, έχει τρελές δυνατότητες. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και νομίζεις ότι τη χρειάζεσαι τη συγκεκριμένη; Όσο καλή και να είναι η τιμή νομίζω ότι θα κινείται στα όρια του πενταψηφιου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Γνωρίζω την τιμή της κάμερας ( την αρχική της), το σκέφτομαι σαν επένδυση όχι ότι ασχολούμαι η έχω γνώσεις δίδεται στην μισή τιμή, και είναι σε πολύ κατάσταση, ΑΝ αγοραστεί θα αγοραστεί από στούντιο εξωτερικού που έχει κλείσει. 

1 hour ago, giorgos2187 said:

Ανάλογα με τη χρήση, ακόμα και μια εντελώς εισαγωγική DSLR με έναν καλό φακό και πολυ λίγη επεξεργασια, έχει τρελές δυνατότητες. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και νομίζεις ότι τη χρειάζεσαι τη συγκεκριμένη; Όσο καλή και να είναι η τιμή νομίζω ότι θα κινείται στα όρια του πενταψηφιου...

Ακριβώς Γιώργο από 21000 δίδεται στα 12000.Υπάρχει το ενδεχόμενο να την πάρει και φίλος. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Η τιμή ίσως είναι και καλή, δεν ξέρω. Το θέμα όμως είναι αν εσύ την θες και αν την χρειάζεσαι. Και επένδυση πως να είναι; Να την πάρεις και να την δώσεις ξανά ακριβότερα δηλαδή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια μηχανήματα πας συνειδητοποιημένος. Ξέρεις ή ξέρει (όποιος είναι ο αγοραστής) τι είναι αυτό που θα πάρει. Όχι δεν ξέρει μόνο ότι πρόκειται για μια φωτογραφική. Έχει λόγο που πάει σε κάτι τέτοιο. m2c

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς είναι για συγκεκριμένες χρήσεις.
Δεν κάνει σαν γενικής χρήσης μηχανή, ούτε έχει τα εχέγγυα ( burst rate, autofocus speed, etc ) για να ξεφύγεις από συγκεκριμένου τύπου χρήσεις ( κατά κόρον studio work ).

 

Επίσης, πέραν των διψήφιων νούμερων για το σώμα+digital back, θες και αντίστοιχα νούμερα για τους φακούς.

 

Για οποιονδήποτε πέραν από τον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, με δουλειές που βγάζουν minimum 500 euro έκαστη, αυτή η μηχανή είναι πέραν οποιασδήποτε λογικής.

 

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις στην φωτογραφία, τι κάνεις, τι θέλεις να κάνεις, αλλά κατά 99% πας να δώσεις λεφτά σε κάτι που δεν είναι για εσένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσες οι συμβουλες σας ! Δεν εχω γνωσεις απο φωτογραφικες μηχανες , αλλα πιστευω οτι πιο πολυ γερνει η ζυγαρια οτι ειναι καμερα.Σιγουρα για να αγορασεις κατι που στοιχιζει Χ χιλιαδες ευρο πρεπει να κανεις και αποσβεση.Το σκεφτομαι μελλοντικα μιας και τραβαω σε βιντεο της εκπαιδευσης που κανω και τις δινω οταν ζητηθουν .Σιγουρα κανω την δουλεια μου με πιο πολυ φτηνοτερες λυσεις , ομως επειδη ειδα την τιμη και την ειδε και ο αδελφος μου απο κοντα ( κατοικος εξωτερικου ) το τερατακι ειναι σε αψογη κατασταση. Οσο αφορα για μεταπωληση οχι δεν το σκεφτομαι ετσι, απλα ειναι κατι που κραταει την χρηματικη του αξια 

 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, def said:

Πολυ ενδιαφερουσες οι συμβουλες σας ! Δεν εχω γνωσεις απο φωτογραφικες μηχανες , αλλα πιστευω οτι πιο πολυ γερνει η ζυγαρια οτι ειναι καμερα.Σιγουρα για να αγορασεις κατι που στοιχιζει Χ χιλιαδες ευρο πρεπει να κανεις και αποσβεση.Το σκεφτομαι μελλοντικα μιας και τραβαω σε βιντεο της εκπαιδευσης που κανω και τις δινω οταν ζητηθουν .Σιγουρα κανω την δουλεια μου με πιο πολυ φτηνοτερες λυσεις , ομως επειδη ειδα την τιμη και την ειδε και ο αδελφος μου απο κοντα ( κατοικος εξωτερικου ) το τερατακι ειναι σε αψογη κατασταση. Οσο αφορα για μεταπωληση οχι δεν το σκεφτομαι ετσι, απλα ειναι κατι που κραταει την χρηματικη του αξια 

 

 

Για αρχή αν την θες για video κοιτάς εντελώς λάθος γιατί είναι από τις χειρότερες επιλογές για λήψη video η συγκεκριμένη.

 

Επίσης, στην πρώτη πρόταση... η κάμερα είναι το τελευταίο κομμάτι του παζλ στο να βγεί μια καλή φωτογραφία ή βίντεο.
Η καλή φωτογραφία έχει σωστό composition, ενδιαφέρον θέμα, καλό, ιδιαίτερο και σωστό φως & φωτισμό. Και όλα αυτά εξαρτώνται μόνο από την ματιά σου, και το πως χειρίζεσαι τα φώτα και την όποια κάμερα έχεις.
Δεν πας να πάρεις και την ακριβότερη Hasselblad ever, με μια Nikon D3200 των 350€ μπορώ να βγάλω φωτογραφία που θα πουληθεί εκτύπωση στα 300€ και εσύ δίχως φωτογραφικές γνώσεις αλλά με τον καλυτερότερο φωτογραφικό εξοπλισμό δεν θα πουλήσεις ούτε μισή φωτογραφία για 1 eurocent ( γενικά μιλάω, όχι ειδικά για εσένα ).

Το να μην έχεις γνώση από φωτογραφικές και να πας σε τέτοια μηχανή είναι το λιγότερο... εφιάλτης.
Δεν έχεις ιδέα δηλαδή πως λειτουργεί καν το Exposure triangle. Πως θα βγάλεις σωστή φωτογραφία ?

 

Food for thought:
Φωτογράφοι χρόνια στο κουρμπέτι, ακόμα και νεότεροι με όνομα στον χώρο παγκοσμίως, ας πούμε φωτογράφοι τοπίου ( landscape ) παίζουν και πουλάνε φωτογραφίες τους τραβηγμένες με μηχανές όπως Nikon D610, D800, D810, D7100, Canon 5D Mark II, 5D Mark III, 7D Mark II.
Δες τις τιμές, την παλαιότητα, και τις φωτογραφίες που βγάζουνε.
Αν δεν ήξερες από τα info με τι είναι τραβηγμένες οι photos θα νόμιζες ότι έχουν τραβηχθεί με 200MP PhaseOne και φακό Schneider Optics κάμποσων χιλιάδων ευρώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο @billpeppas ειναι σωστο. Και θα στο κανω οσο πιο λιανα μπορω. Αγορασε το καλυτερο πινελο του κοσμου. Νομιζεις θα ζωγραφισεις σαν τον Picasso?

Θα ελεγα να την αφησεις την συγκεκριμενη ευκαιρια γι αυτους που οντως την χρειαζονται. Μεσεου φορμα καμερα ειναι. Ξερεις τι ειναι το μεσαιο φορμα; Ξερεις ποιοι το χρειαζονται;

Αν οντως σ ενδιαφερει η αγορα φωτογραφικης μηχανης πες μας τι ακριβως ειναι αυτο που χρειαζεσαι και θελεις να κανεις και βρισκουμε επιλογες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.