Jump to content


Φτιαχνει ο δισκος η τον σπαω με σφυρακι


Recommended Posts

Μου εμελε μια ευχαριστη εκπληξη αυτο το σουρουπο. Χωρις να μας πριτσαρουν τα backup trolls για τη σπουδαιοτητα των backup αδραζοντας την ευκαιρια απο αυτο που θα αντικρυσουν, θα θελα απλα να ξερω αν ο δισκος σωζεται οταν κανει αυτον τον θορυβο

 

https://youtu.be/yWf6mRLPGfs

 

Δοκιμασμενο σε 2 διαφορετικες συσκευες external bay, με usb3 και esata connection, ιδια συμπεριφορα

 

Δεν ειχα κατι σπουδαιο, τα περισσοτερα κατεβασμενα απο ιντερνετ ηταν, εκτος απο κατι παλια βιντεο που ειχα ψηφιοποιησει απο αναλογικη καμερα.

 

Το ωραιο ειναι οτι τον συνεδεσα για να αντιγραψω τα δεδομενα του επειδη πηρα νεους σκληρους

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχει χαλασει η πλακετα. Ακουγεται λες και βγηκε η κεφαλη εκτος οριων.

 

Το χα δοκιμασει και παλιοτερα αυτο το κολπο με τη πλακετα αλλα δεν ειχε γινε τιποτα. Θα πεσα στο 10%

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, therock said:

Μα δεν εχει χαλασει η πλακετα. Ακουγεται λες και βγηκε η κεφαλη εκτος οριων.

 

Το χα δοκιμασει και παλιοτερα αυτο το κολπο με τη πλακετα αλλα δεν ειχε γινε τιποτα. Θα πεσα στο 10%

 

Αυτό τον ήχο κάνουν και όταν χαλάσει η πλακέτα.

Στους περισσότερους δίσκους που έχω επισκευάσει η αλλαγή πλακέτας έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα στο 80% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

@ therock

Αν έχεις μέσα στο δίσκο δεδομένα που τα θες και που θα λυπηθείς αν χαθούν, τότε  σαν ύστατη λύση αξίζει να δοκιμάσεις αλλαγή πλακέτας.

Αν θες να δοκιμάσεις να αλλάξεις πλακέτα, έτσι για την εμπειρία για δεις αν μπορείς να το κάνεις, τότε αξίζει να δοκιμάσεις την αλλαγή πλακέτας.

Αλλιώς... σφυράκι, βαριοπούλα και ότι άλλο τραβάει η όρεξή σου και στην ανακύκλωση.

 

 

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε παιδια οταν λεμε πλακετα αυτο δεν ενοειτε

 

sten-entatike_hrvc.jpg

 

Επειδη στο βιντεο πιο πανω δειχνει πως να ανοιξει ολος εσωτερικα και να αλλαξει το πλαττερ.

 

Quote

Αν θες να δοκιμάσεις να αλλάξεις πλακέτα, έτσι για την εμπειρία για δεις αν μπορείς να το κάνεις

 

Χαχα ποια εμπειρια να δω αν μπορω να κανω. Να ξεβιδωσω 6  torx? Αφου ειπα και πριν το χω ξανακανει αλλωστε. Ειμαι τυχερος βεβαια γιατι εχω και αλλον τετοιο, οποτε δεν μου ειναι τιποτα η αλλαγη, το μεσημερι θα ξερω αν το κολπο πετυχε η αν θα συμβει οπως και στη προηγουμενη φορα που δε λυθηκε τιποτα ετσι

 

Απλα μου τη δινει που ειναι τοσο αναξιοπιστοι οι δισκοι και τυχαινουν αυτα. Σκεψου αντι για σχεδον αδειος που ηταν τωρα, να ταν 10tb και γεματος και να τα χανα ολα. Αλλα ναι ξερω τοτε θα πρεπε να χα δωσει αλλα 300 ευρω να χα κρατησει πληρες backup του πρωοτυ, η να χα κανει raid5 με 10tb δισκους για να μη χασω δεδομενα

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος που δεν έβαλα μια περιγραφή, συγνώμη για το μπέρδεμα δεν ήθελα να σε αποπροσανατολίσω.

Το εμπειρία μην το παίρνεις με την έννοια της δυσκολίας της αλλαγής πλακέτας αλλά της γνώσης αν είναι λύση στο πρόβλημά σου.

Πλακέτα είναι αυτό που δείχνεις και έχεις δίκιο. Κάνε το και πες μας το αποτέλεσμα που θα έχει.

Το βιντεάκι είναι αλλαγή εσωτερικού κόσμου λόγω ελαττωματικού ρουλεμάν.

Όσον αφορά το θέμα της αξιοπιστίας των δίσκων τι να σου πω;

Σε κάποιους τυχαίνει να συμβεί κάτι τέτοιο με προβληματικό δίσκο και δεν ξέρω πως θα μπορούσε να αποφύγεις την ταλαιπωρία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, billpeppas said:

Κατά 90% αν βρείς άλλη πλακέτα από ίδιο δίσκο θα παίξει κανονικότατα και θα πάρεις τα δεδομένα σου.

 

Παροτι εχεις εμπειρια και σε σεβομαι και ηθελα πολυ να σε πιστεψω, δυστυχως για 2η φορα που το παθαινω, η αλλαγη πλακετας δε με εσωσε. Υπαρχει τωρα καποιος αλλος τροπο (πχ αυτο που δειχνει το παραπανω βιντεο που αλλαζει το εσωτερικο) ή του τι σκαω με το σφυρακι να rage-αρω λιγο να ξετυλιξω τα νευρα μου

 

P.S. Δοκιμασμενος και ως εσωτερικος με παλια και νεα πλακετα και αποτελεσμα σε ολες τις περιπτωσεις αρνητικο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες απιστευτο το εφτιαξα. Ανοιξα απο πανω τη μεμβρανη και ηθελε να ευθυγραμμισεις τη κεφαλη πανω στη μαγνητικη επιφανεια. Ευτυχως ειχα σπιτι ενα ειδικο εργαλειο και καραφερα να το πετυχω χωρις ιδιαιτερες διαδικασιες. Τραβηξα και βιντεο να βοηθησω οσους το αντιμετωπισουν με αναλυτικες οδηγιες ωστε να μη ταλαιπωρουνται

 

 

Α και επισης να προσθεσω πως η λυση εχει επιτυχια πανω απο 80% που εχει η αλλαγη πλακετας και λυπαμαι που δε το δοκιμασα και με το προηγουμενο σκληρο που ειχε συμβει το ιδιο

Έγινε επεξεργασία από therock
  • Like 2
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εγγύηση δεν έχει ο δίσκος και τον βαράς με σφυρί;

Τι εγγύηση λες; Μάλλον δεν διάβασες ότι τον έφτιαξε με το ειδικό εργαλείο που είχε στο σπίτι. :hehe:

therock, Τα βιντεάκια σου πάσχουν όλα από... VVS :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.