Jump to content



Corsair H100i v2 υψηλές θερμοκρασίες


xkandreas

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι είχα υψηλές θερμοκρασίες σε gaming, από 70+ και μερικές φορές και σε peak 90.

μητρική  Z170X ultra gaming με 6700κ σε haf-x σε push setup h H100i v2.

Άλλαξα πάστα 3 φορές και έλεγξα ότι πάταγε πάντα σωστά το cooler, και καθάρισα το ψυγείο από σκόνες.

Στο corsair link όλα δούλευαν οκ, όταν άλλαζα τα profiles από quiet μεχρι custom curve, αλλά τα temps sto θεό.

Τα ρεύματά οκ στη μητρική, αν και άλλαξα 4-5 bios για να είμαι σίγουρος άλλα τα temps μια από τα ίδια (δοκίμασα και manual τα ρευματα)

 

Βάζω χθες το απόγευμα το Bf1 και βλέπω temps 80+ και το speaker της μητρικής στα 80+ αρχίζει και φωνάζει,

κάνω restart το pc και βάζω το τελευταίο bios με το Update Intel ME for security vulnerabilities,

και φορτώνω bf1 πάλι, τα temps σχεδόν τα ίδια, είχα realtemp - coretemp- corsair link  ανοιχτά στο 2 monitor,

πιάνω της σωλήνες της Η100, η μια ζεστή και η άλλη χλιαρή, πιέζω μερικές φόρες τη ζεστή σωλήνα

και μετά από μερικά secs τα temps normal 50-55C σε load με το bf1, και έμειναν εκεί όλο το βράδυ.

 

Λογικά κάπου εγκλωβίστηκε αέρας και δεν πέρναγε σωστά το ψυκτικό, το θέμα είναι να μην το ξανακάνει και πάμε για rma αν αυτό είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

αέρας ήταν ναι.

Καλό θα ήταν να κοιτάζεις και την θερμοκρασία του υγρού μέσα (αναφέρεται ως H100i V2 temp). Σε κανονική λειτουργία οι σωλήνες θα πρέπει να έχουν σχεδόν την ίδια θερμοκρασία.

Το πιθανότερο είναι οτι λόγω θερμοκρασιών έχει εξατμιστεί το ελαφρώς το υγρό του ψυγείου.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, xristaras12 said:

αέρας ήταν ναι.

Καλό θα ήταν να κοιτάζεις και την θερμοκρασία του υγρού μέσα (αναφέρεται ως H100i V2 temp). Σε κανονική λειτουργία οι σωλήνες θα πρέπει να έχουν σχεδόν την ίδια θερμοκρασία.

Το πιθανότερο είναι οτι λόγω θερμοκρασιών έχει εξατμιστεί το ελαφρώς το υγρό του ψυγείου.

 

ναι το H100i V2 temp είναι περίπου στους 33-35 όταν η cpu είναι 50-55C με quiet profile στο corsair link

Link to comment
Share on other sites

Από τις μετρήσεις στην H100i GTX που έχουν γίνει με  την αντλία να δουλεύει στις 2850 rpm με τους ανεμιστήρες στις 2640 rpm, βγαίνει ότι ή διαφορά θερμοκρασίας στο ψυκτικό υγρό μεταξύ εισόδου και εξόδου κυμαίνεται από ~ 1οC για τα 60 W , έως και περίπου 6 οC για τα 360 W στον Loader.

Η δε θερμοκρασία του θερμού υγρού, στα 360W  ήταν ~40οC με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος στους ~ 26 οC και τον Loader ναι έχει ~57 οC.

Οπότε οι μετρήσεις σου είναι μέσα στα αναμενόμενα πλαίσια, όσο ανεβαίνουν τα Watt τόσο πιο εύκολα διακρίνεται η ζεστή σωλήνα και πολύ καλά έκανες και το έψαξες το θέμα! :)

Για πες τις σχετικές θέσεις pump και rad, γιατί ο εγκλωβισμός της φυσαλίδας αέρα είναι πράγματι ένα πρόβλημα, και καλό είναι να βρεθεί μια εξήγηση γι' αυτό έτσι ώστε -όπως καλά το λες- να μην ξανασυμβεί!

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

θα κάνω δοκιμή σήμερα με prime95 από cold boot να δω τα temps πως πάνε, γιατί χθες το 50-55C το είχα χωρίς να κλείσω το pc και να παγώσει το rad.

έχω μια υποψία ότι ο αέρας εγκλωβίστηκε όταν είχα ξαπλώσει το pc για να βάλω τον m2 ssd.

η h100i v2 την έχω βάλει όπως είναι στην ανάλογη φώτο

H2sWT.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον είναι το αίτιο! :)

Όπως το βλέπω για να δοθεί τελείως ελεύθερος δρόμος προς τα επάνω στις φυσαλίδες του αέρα και τελικώς αυτές να καταλήξουν κάπου στα tank του radiator, πρέπει να το δουλέψεις για λίγο με το κουτί "καθισμένο" στην πίσω του πλευρά.

Έτσι όλη η περίμετρος της αντλίας θα είναι χαμηλότερα από τις σωλήνες κυκλοφορίας του υγρού, και πολύ γρήγορα η όποια φυσαλίδα θα πάει προς τα επάνω στο rad.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βέβαια, εκτός προφανώς από τη συγκεκριμένη περίπτωση, εγείρεται γενικά θέμα με τον εγκλωβισμό αέρα στα AIO... Ποια είναι η γνώμη σου @Seafalco, είναι τυχαίο περιστατικό, σχεδιαστική ατέλεια της συγκεκριμένης AIO ή γενικό φαινόμενο;

 

Link to comment
Share on other sites

μόλις έτρεξα prime95 και έφτασα 80C σε cpu και 37-38C σε H100i V2 temp με quite profile 1680rpm τα fans και 2040rpm η αντλία.

μια χαρά μέχρι τώρα

σε idle 30-32C η cpu πλέον και η H100i V2 temp  σε 30-32 επίσης, τιμές μετά το prime

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος xkandreas έγραψε:

μόλις έτρεξα prime95 και έφτασα 80C σε cpu και 37-38C σε H100i V2 temp με quite profile 1680rpm τα fans και 2040rpm η αντλία.

μια χαρά μέχρι τώρα

σε idle 30-32C η cpu πλέον και η H100i V2 temp  σε 30-32 επίσης, τιμές μετά το prime

 

σε prime οι τελευταιες εκδόσεις έχουν θέμα με Intel cpu καθώς τρέχουν (δεν ξέρω και εγώ τι) οπότε η θερμοκρασία που βλέπεις ειναι εξωπραγματική.

Τρέξε καλύτερα AIDA64.

Στο σύστημα της υπογραφής με το που τρέξω prime95 (maximum heat) με τη μια βλέπω 100°C στους πυρήνες.

Μία ώρα πριν, το μέλος pol77 έγραψε:

Εδώ βέβαια, εκτός προφανώς από τη συγκεκριμένη περίπτωση, εγείρεται γενικά θέμα με τον εγκλωβισμό αέρα στα AIO... Ποια είναι η γνώμη σου @Seafalco, είναι τυχαίο περιστατικό, σχεδιαστική ατέλεια της συγκεκριμένης AIO ή γενικό φαινόμενο;

 

φαντάζομαι για να δίνουν και 5ετη εγγύηση κάτι παραπάνω θα ξέρουν σε σχέση με τα 2/3 έτη του ανταγωνισμού.

Αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος που δεν πηγα στην αντιστοιχη masterliquid.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, xristaras12 said:

σε prime οι τελευταιες εκδόσεις έχουν θέμα με Intel cpu καθώς τρέχουν (δεν ξέρω και εγώ τι) οπότε η θερμοκρασία που βλέπεις ειναι εξωπραγματική.

Τρέξε καλύτερα AIDA64.

Στο σύστημα της υπογραφής με το που τρέξω prime95 (maximum heat) με τη μια βλέπω 100°C στους πυρήνες.

έτρεξα και AIDA και είχα 70-75C max και 38C σε H100i V2 temp με quite profile 1680rpm τα fans και 2040rpm η αντλία

μια από τα ίδια δηλαδή, άρα είμαι οκ μέχρι την επόμενη φορά που θα ξαπλώσω το κουτί και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το θέμα της έλλειψης δοχείου "διαστολής" (rezervoire) στις υδροψύξεις κλειστού κυκλώματος, εισάγει ένα παράγοντα προβλημάτων, στην περίπτωση που στην πορεία της λειτουργίας της ΑΙΟ απώλεια υγρού ψύξης (δεν εννοώ κάποια ορατή διαρροή φυσικά! )

Το radiator εξ ανάγκης είναι το μόνο που μπορεί να παίξει το ρόλο του δοχείου διαστολής και το πόσο επιτυχημένα θα το κάνει εξαρτάται από τη σχετική του θέση ώς προς την αντλία.

Αν είναι ψηλότερα από εκείνη κατά κανόνα δεν υπάρχει ζήτημα, αν είναι στο "ίδιο" ύψος (π.χ. σε ένα κουτί HTPC όπου το radiator μπαίνει στο πλευρό του κουτιού) εκεί θέλει λίγο προσοχή. Το θέμα βέβαια δεν διαφεύγει από τους κατασκευαστές και φροντίζουν πάντα να υπάρχει μια υψομετρική διαφορά μεταξύ των δύο συνεργαζόμενων εξαρτημάτων.

 

Το σενάριο που πρέπει να παίχτηκε εδώ, είναι ότι όταν γύρισε στο πλάι το κουτί , ένα μέρος του αέρα  (ο οποίος λόγω της αρχικής θέσης του radiator πρέπει να υπήρχε και στα δύο μισά του tank που έχει τις σωλήνες) πέρασε μέσα στην κάτω σωλήνα που φέρνει το χαμηλότερης θερμοκρασίας νερό στην αντλία (είσοδος της).

Έτσι όταν άρχισε να δουλεύει (ιδιαίτερα αν έγινε και κάποια δοκιμή με ξαπλωμένο το κουτί) ένα μέρος από αυτή τη φυσαλίδα εγκλωβίστηκε στο ανώτερο διαμέρισμα του χώρου που βρίσκεται η φτερωτή της αντλίας!

 

Από εδώ τώρα μέχρι να αρχίσει να βγάζει φουσκάλες η CPU υπάρχει μια απόσταση, γιατί κατά κανόνα η όποια φυσαλίδα είναι μικρή και προοδευτικά η έντονη ανάδευση που προκαλούν τα πτερύγια της αντλίας, θα την διασπάσει σε "άπειρες" μικροσκοπικές φυσαλίδες οι οποίες λόγω το πολύ μικρού τους μεγέθους η ανοδική τάση που εμφανίζουν "αντισταθμίζεται" από την τριβή με το νερό. (Θυμηθείτε πόσο αργά ανεβαίνουν αυτές οι μικροσκοπικές φυσαλίδες που μοιάζουν με "σκόνη" όταν ανακατέψετε γερά γερά ένα μπουκάλι με νερό )

Αυτές λοιπόν παρασύρονται πολύ ευκολότερα από την ροή του υγρού και καταλήγουν τελικά στις "άπλες" του radiator, όπου η ταχύτητα ροής ελαττώνεται σημαντικά και τους επιτρέπει να φτάσουν στην επιφάνεια του υγρού και να ελευθερωθούν από αυτό σχηματίζοντας μια μεγαλύτερη φυσαλίδα και τελικώς να καταλάβουν ένα μικρό χώρο στην ανώτερη πλευρά του radiator.

Εκεί πλέον σαν σχηματισμένη μεγάλη φυσαλίδα αέρα, έχει άνωση πολύ μεγαλύτερη από την τριβή του υγρού και έτσι αντιστέκεται και δεν παρασύρεται και πάλι προς την αντλία και . . . όλα καλά! :)

 

Αυτή τη διαδικασία θα την έχετε ακούσει πιθανά όσοι έχετε συστήματα υδρόψυξης (ΑΙΟ ή όχι) γιατί χαρακτηρίζεται από ένα θόρυβο που κάνει η αντλία κατά την πρώτη λειτουργία της και ο οποίος προοδευτικά και γρήγορα (σε μερικά λεπτά) εξαφανίζεται !

 

Το που στράβωσε εδώ η δουλειά είναι άγνωστο, αλλά η πιθανότητα να έχει σχηματιστεί μεγαλύτερη από το φυσιολογικό φυσαλίδα δεν αποκλείεται , καθώς οι ανεβασμένες θερμοκρασίες δείχνουν ότι η κυκλοφορία του υγρού ήταν χαμηλότερη από αυτό που επέβαλε ο ρυθμός περιστροφής της αντλίας!

Καλό θα ήταν λοιπόν το σύστημά σου να το αντιμετωπίσεις με συγκεκριμένο τρόπο στις περιπτώσεις που το ρίχνεις στο πλευρό! :p 

 

Το αν αυτό είναι κάτι συστηματικό και γενικευμένο πρόβλημα στις ΑΙΟ, δεν είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω γιατί κατά κανόνα μέσα στον ένα μήνα περίπου που ελέγχω μια ΑΙΟ δεν εμφανίζεται κανένα πρόβλημα που να μην υπήρχε εξ αρχής ! ;)

Εδώ θα ήταν πολύ πιο χρήσιμη η πείρα των παιδιών που έχουν τέτοια συστήματα από καιρό και είχαν τη ευκαιρία να τα παρατηρήσουν !

 

Όπως και να έχει, η συγκεκριμένη αντλία χρησιμοποιείται σε πάρα πολλά μοντέλα και από διάφορους κατασκευαστές, οπότε το θέμα της σχεδιαστικής αστοχίας, μάλλον είναι εξαιρετικά απίθανο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ξαναγύρισε έχω 55-60C σε idle και το to temp τις Η100 41C με quite profile 1740rpm τα fans και 2040rpm pump,

χθες είχα το pc ξάπλα για καμιά ώρα μπας και ανέβει ο αέρας, καμιά άλλη ιδέα ???

με  βλέπω για αγορά aircooler και πάμε για rma

Link to comment
Share on other sites

rma στο you όπου και την πείρα η καλύτερα κατευθείαν στη corsair?

ο σωλήνας πάνω από το logo είναι πάλι χλιαρός, τον έχω πιέσει μερικές φορές αλλά τα temps δεν πέφτουν

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xkandreas έγραψε:

rma στο you όπου και την πείρα η καλύτερα κατευθείαν στη corsair?

ο σωλήνας πάνω από το logo είναι πάλι χλιαρός, τον έχω πιέσει μερικές φορές αλλά τα temps δεν πέφτουν

Πάρε ενα τηλέφωνο το you να δεις καθώς αν είναι μέσα στην εγγύηση λογικά θα στην αντικαταστήσουν επιτόπου όταν την ελέγξουν(2-3 μέρες μέγιστο κοινώς και εφόσον έχουν απόθεμα) διαφορετικά ξεκίνα την διαδικασία με την corsair απ ευθείας ιδιαίτερα δε αν έχεις την απόδειξη στα δικά σου στοιχεία.

άλλη ψύκτρα να κάνεις την δουλειά σου έχεις;

 

η corsair στο RMA ζητάει συνήθως προαιρετικά και φωτογραφίες με το πρόβλημα (καθώς και την απόδειξη αγοράς) οπότε να είσαι προετοιμασμένος γιατί απαντούν συνήθως ανα 24ώρες.

Έγινε επεξεργασία από xristaras12
Link to comment
Share on other sites

την H100i την είχα αγοράσει πριν 1 χρόνο και κάτι με τιμολόγιο σε όνομα φίλου, άρα από θέμα εγγύησης είμαστε μέσα,.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω άλλη ψύκτρα, άρα η αγοράζω μια και μετά το στέλνω στο you

και σίγουρα θα πάρει 10+ μέρες.

Αν κάνω rma se corsair, αν έχω διαβάσει σωστά τους ζητάω να μου στείλουν άλλη,

δηλώνοντας μια πιστωτική κάρτα και αφού παραλάβω στέλνω τη δικιά μου με το πρόβλημα πίσω.

Έτσι θα γλιτώσω την αγορά νέας ψύκτρας και την φασαρία μπάσε βγάλε μητρική για εγκατάσταση της ψύκτρας και μετά της νέας H100.

 

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

αν ασχοληθείς με rma corsair και στον λογαριασμό που θα φτιάξεις δεν βάλεις τα στοιχεία του ατόμου που είναι στην απόδειξη δεν θα προχωρήσει η δουλειά.

Δεν ξέρω αν ειχες διαβάσει δικό μου αντίστοιχο θέμα αλλα η corsair δεν παρέχει μεταφερόμενη εγγύηση και ακολουθεί το άτομο μαζί με το προιόν (αν θες διάβασε το θέμα μου σχετικά με το τι πέρασα)

 

απο εκει και πέρα ναι δυστυχώς θα χρειαστείς άλλη μια έστω και απλή του 10αρικου που λεει ο λόγος(βγάζεις και το turbo κλπ και μένεις για λιγο σε stock clocks μέχρι να γίνει η αντικατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, χθες το βράδυ ξεκίνησα το rma με corsair με τα στοιχεία του φίλου μου και περιμένω απάντηση,

ναι έχω διαβάσει τα δικά σου post και το πρόβλημα.

Είχα κάνει παλιότερα rma κάτι rams που είχα πάρει από ebay ίδιες με τις δικές μου αλλά δεν δούλευαν. 

Στην αρχή έκανα ticket και ήμουν ειλικρινείς (ότι είναι αγορασμένες από ebay) και έφαγα άκυρο, μετά έφτιαξα άλλο λογαριασμό

και τους παρουσίασα την απόδειξη από τις δικές μου μνήμες και τις έκανα rma και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Το rma έγινε αποδεκτό και μίλησα με το live chat και το έκανα express, πλήρωσα με κάρτα 130$ και αφού παραλάβω την νέα, τους στέλνω την παλιά και όταν την ελέγξουν μου επιστρέφουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος xkandreas έγραψε:

Το rma έγινε αποδεκτό και μίλησα με το live chat και το έκανα express, πλήρωσα με κάρτα 130$ και αφού παραλάβω την νέα, τους στέλνω την παλιά και όταν την ελέγξουν μου επιστρέφουν τα χρήματα.

και αν δεν έχεις κάρτα η δεν έχεις χρήματα στην κάρτα;

κοινώς καλά που δεν έγινε αποδεκτό το δικό μου εξαρχής, οπότε καλά μου είχαν πει περί αρχικής χρέωσης και να μην ασχοληθώ με corsair αλλά με το κατάστημα.

 

Απο μεταφορικά η κάτι άλλο τι γίνεται σε ενημέρωσαν; δωρεάν έρχεται στην πόρτα σου; (φαντάζομαι μέσω ups ; )

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2018 at 1:07 AM, xristaras12 said:

και αν δεν έχεις κάρτα η δεν έχεις χρήματα στην κάρτα;

κοινώς καλά που δεν έγινε αποδεκτό το δικό μου εξαρχής, οπότε καλά μου είχαν πει περί αρχικής χρέωσης και να μην ασχοληθώ με corsair αλλά με το κατάστημα.

 

Απο μεταφορικά η κάτι άλλο τι γίνεται σε ενημέρωσαν; δωρεάν έρχεται στην πόρτα σου; (φαντάζομαι μέσω ups ; )

αν δεν είχα χρήματα ή κάρτα θα έκανα rma μέσο του you.

μεταφορικά δεν με χρέωσαν,  έρχεται δωρεάν από την corsair, χθες το έστειλαν απο Άμστερνταμ με DHL λογικά από  βδομάδα θάναι εδω.

Μέχρι τότε εγώ θα πιέζω τους σωλήνες για να πέφτουν οι θερμοκρασίες, χθες έφτασε 45-46 η Η100i και αφού πίεσα αρκετός φορές έπεσε στους 35-36

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.