Jump to content



Αγορά από τοπικά κινέζικα Sites


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ξεκίνησα να πειραματίζομαι με διάφορες αγορές από τοπικά κινέζικα sites.

 

Έχω δοκιμάσει με επιτυχία το taobao (που μου φαίνεται σαν το aliexpress των κινέζων γιατί έχει σχεδόν το ίδιο περιεχόμενο) για αγορές για ανταλλακτικά Laptop και κινητών.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να ξέρει και άλλα site γιατί τα κινέζικα μου είναι σκουριασμένα και το google δεν βοηθάει? :p:p 

 

Δεν με νοιάζει να στέλνουν εκτός κίνας μιας κ έχω βρει προς το παρών λύση για αυτό απλά θέλω να δω πως πηγαίνουν οι τιμές γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

 

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που ασχολείται με τέτοια :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν κατι χρονια που ειχα ρωτησει κινεζο (πελατη) μου ειπε μην εμπιστευεσαι οτιδηποτε κινεζικο καταστημα απο κινα...

αφου που εξηγησα οτι εχω κανει πολλες αγορες απο banggood και gearbest μου ειπε οτι δεν τα ξερει...<_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, YDinopoulos said:

Aπο Taobao αγοραζει συνεχεια φιλος μου, που μενει Shanghai. Ειναι ευχαριστημενος αρκετα.

Μπορείς να το ρωτήσεις όποτε τύχει αν υπάρχουν άλλα αντίστοιχης ποικιλίας;

 

Σαν τιμές το taobao είναι μέρα με την νύχτα σε τέτοια είδη που ψάχνω σε σχέση με τα κινέζικα που αγοράζουμε εμείς. Βέβαια η διαφορά τιμής συχνά οφείλετε στο γεγονός των μεταφορικών για international shipping που είναι αρκετά ακριβό κ πολλές φορές ξεπερνά και την αξία των προϊόντων :p:p 

 

1 hour ago, bassplayer said:

πριν κατι χρονια που ειχα ρωτησει κινεζο (πελατη) μου ειπε μην εμπιστευεσαι οτιδηποτε κινεζικο καταστημα απο κινα...

αφου που εξηγησα οτι εχω κανει πολλες αγορες απο banggood και gearbest μου ειπε οτι δεν τα ξερει...<_<

Gearbest banggood etc είναι International sites δεν στέλνουν Κίνα λογικό να μην τα ξέρουν στην εγχώρια αγορά.

Πχ το taobao είναι το κινέζικο aliexpress του Ομίλου alibaba μιας και το aliexpress πχ δεν δέχεται κ αυτό να στέλνει στην Κίνα. Οπότε και οι περισσότεροι κινέζοι δεν ξέρουν καν την ύπαρξη του (που είναι και το μεγαλύτερο e-shop του κόσμου).

 

Τώρα ψάχνομαι με αυτά γιατί με βλέπω επαγγελματικά να ασχολούμαι προς εκεί πλευρά και σιγά σιγά ψάχνω τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
22 minutes ago, mikegad said:

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι αλλα παλιοτερα το taobao δεν δεχονταν paypal...οποτε αντε εμπιστεψου τους

 

Η εμπειρία μου τα τελευταία χρόνια έχει δείξει ότι αν κάποιο site απλά έχει paypal ούτε αξιόπιστο είναι ούτε σίγουρο ότι αν γίνει κάτι θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω ;) 

Από την άλλη το 95% των πωλητών βέβαια από Taobao δεν στέλνει και εκτός κίνας βέβαια οπότε λογικό να μην υποστηρίζει Paypal. Οι πληρωμές γίνονται με Alipay.

 

Προσωπικά έχω κάνει πάνω από 40 αγορές χωρίς πρόβλημα. Όπως ανέφερα σχεδόν είναι ίδιοι πωλητές με το aliexpress και ίδιο inventory έχουν σε μεγάλο βαθμό. Αν πάρεις πολλά μικροπράγματα μπορεί να σου βγουν φθηνότερα κατά 70-75% σε σχέση με το aliexpress ή το ebay. O λόγος είναι ότι τα αντικείμενα του aliexpress και του Ebay όλα έχουν στην τιμή της μονάδος ενσωματωμένα μεταφορικά.

 

Πχ κάτι smartphone flex που αγόρασα χθες στο aliexpress έχουν 5-6 δολάρια το κομμάτι, στο taobao έχουν 1-1,5$ και τα μεταφορικά πχ για 10 κομμάτια (μιας το βάρος της κάθε μονάδας είναι περίπου 10gr) βγαίνει 4$. Στην μια περίπτωση θα πλήρωνα 50$ (από Ebay έβγαιναν κάπου 55$) αλλά στην τελική πλήρωσα 15$.

 

Δεν είναι απλή η διαδικασία για να το κάνει όμως ο οποιοσδήποτε αυτό το πράγμα και να βρεί τόσο φθηνά μεταφορικά.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/28/2018 at 1:36 PM, BasiliCeLew said:

 

Η εμπειρία μου τα τελευταία χρόνια έχει δείξει ότι αν κάποιο site απλά έχει paypal ούτε αξιόπιστο είναι ούτε σίγουρο ότι αν γίνει κάτι θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω ;) 

Από την άλλη το 95% των πωλητών βέβαια από Taobao δεν στέλνει και εκτός κίνας βέβαια οπότε λογικό να μην υποστηρίζει Paypal. Οι πληρωμές γίνονται με Alipay.

 

Προσωπικά έχω κάνει πάνω από 40 αγορές χωρίς πρόβλημα. Όπως ανέφερα σχεδόν είναι ίδιοι πωλητές με το aliexpress και ίδιο inventory έχουν σε μεγάλο βαθμό. Αν πάρεις πολλά μικροπράγματα μπορεί να σου βγουν φθηνότερα κατά 70-75% σε σχέση με το aliexpress ή το ebay. O λόγος είναι ότι τα αντικείμενα του aliexpress και του Ebay όλα έχουν στην τιμή της μονάδος ενσωματωμένα μεταφορικά.

 

Πχ κάτι smartphone flex που αγόρασα χθες στο aliexpress έχουν 5-6 δολάρια το κομμάτι, στο taobao έχουν 1-1,5$ και τα μεταφορικά πχ για 10 κομμάτια (μιας το βάρος της κάθε μονάδας είναι περίπου 10gr) βγαίνει 4$. Στην μια περίπτωση θα πλήρωνα 50$ (από Ebay έβγαιναν κάπου 55$) αλλά στην τελική πλήρωσα 15$.

 

Δεν είναι απλή η διαδικασία για να το κάνει όμως ο οποιοσδήποτε αυτό το πράγμα και να βρεί τόσο φθηνά μεταφορικά.

Πως μπαινουμε στο αγγλικο site του taobao ?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DJman said:

Πως μπαινουμε στο αγγλικο site του taobao ?

 

Ακριβώς ο καλύτερος τρόπος είναι το translation. Επίσης στον τρόπο που αναζητάς προσπάθησε να γράφεις όσο το δυνατών λιγότερα και κυρίως ονόματα μοντέλων. Διαφορετικά θα χάσεις πολλά αποτελέσματα από το google translate. 

 

Πχ εγώ που παίρνω ανταλλακτικά γράφω μόνο το μοντέλο χωρίς να γράψω τι συγκεκριμένα από αυτό γιατί ο κάθε κινέζος (εκτός από τα εξόφθαλμα εξαρτήματα) τα γράφει όπως νά ναι. Με ένα μικρό Scroll 2-3 λεπτών θα βρεις αυτό που ψάχνεις στην καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.