Jump to content



Μετατροπή διπλής πόρτας παταριού σε σπαστή


Recommended Posts

Έχω μία διπλή πόρτα παταριού, περίπου 100x40 cm το κάθε φύλλο από MDF, η οποία είναι μια χαρά αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός ότι το αριστερό φύλλο σχεδόν ακουμπάει τη λάμπα του χωλ όταν ανοίγει. Θέλω να βάλω ένα μικρό φωτιστικό και η μόνη εφικτή λύση που βλέπω, είναι την κάνω σπαστή και να ανοίγει προς τα δεξιά.

 

Η ιδέα που έχω είναι πολύ απλή: 

1. Βγάζω τον κουμπωτό μεντεσέ που έχει το αριστερό φύλο

2. Βρίσκω ένα ζευγάρι μεντεσέδες για να συνδέσω τα δύο φύλλα μαζί, από τη μέσα πλευρά της πόρτας.

 

Χωρίς να μπλέξω με μηχανισμούς για σπαστές πόρτες / ντουλάπια κτλ. Εξάλλου μια πόρτα για πατάρι είναι, δεν ανοιγοκλείνει και συχνά...

 

Το μόνο μου θέμα είναι ο τύπος των μεντεσέδων στην σύνδεση και η αντοχή. Οι μεντεσέδες του δεξιού φύλλου που έχει τώρα θα πρέπει να κρατάνε διπλό βάρος. Για τους καινούριους που θα συνδέουν τα φύλλα, δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση. Δύο πλακέ με βίδες; Κάτι άλλο που να θέλει φρεζάρισμα για να μπει ώστε να κρατά καλύτερα το κατακόρυφο βάρος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τους μεντεσεδες στο δεξι φυλλο, απλα βαλε ακομη ενα-δυο του ιδιου τυπου, δεν εχουν αναγκη.

Για τη μεταξυ τους συνδεση βαλε πλακε, παλι το βαρος φαινεται λιγο και δεν θα εχεις προβλημα πιστευω, αυτο θα εκανα.

Αλλιως εχει ειδικους μεντεσεδες, οπως αυτους που εχει τωρα, που μπενουν σε σπαστα φυλλα, οπως τα θελεις εσυ. Απλα δεν ξερω το σεταπ τους.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.