Jump to content



χανεται η συνδεση modem-κινητου


intercoolerr730

Recommended Posts

Καλησπερα απανταχου λαμπιτες! :)

Εχω συνδεση cyta με ταχυτητα περιπου στα 17.

Εχω desktop και εχω συνδεσει το modem με powerline (pass through).

Οταν συνδεω με το wifi το κινητο lenovo k3 note (android), το wifi δουλευει με τα φεγγαρια του. Δλδ μια συνδεεται, μια αποσυνδεεται.

Επειδη δε παιζουν φραγκα για extender-Repeater μπορει να προτεινει καποιος μια λυση; Ισως καποια ρυθμιση του modem?

Υ.γ: θελω να μου το εξηγησετε οσο πιο απλα γινετε γτ αυτα με τα δικτυα μου φαινονται κινεζικα!  :(

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, intercoolerr730 said:

Καλησπερα απανταχου λαμπιτες! :)

Εχω συνδεση cyta με ταχυτητα περιπου στα 17.

Εχω desktop και εχω συνδεσει το modem με powerline (pass through).

Οταν συνδεω με το wifi το κινητο lenovo k3 note (android), το wifi δουλευει με τα φεγγαρια του. Δλδ μια συνδεεται, μια αποσυνδεεται.

Επειδη δε παιζουν φραγκα για extender-Repeater μπορει να προτεινει καποιος μια λυση; Ισως καποια ρυθμιση του modem?

Υ.γ: θελω να μου το εξηγησετε οσο πιο απλα γινετε γτ αυτα με τα δικτυα μου φαινονται κινεζικα!  :(

 

Ευχαριστω!

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις παρεμβολές, ειδικά εάν βλέπεις αρκετά ασύρματα δίκτυα στον χώρο σου. Για να μην αρχίσω τα Κινέζικα, θα σου πρότεινα αρχικά να πειραματιστείς αλλάζοντας το κανάλι στις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου πάνω στο modem/router σου.

Πχ αν τώρα έχεις το ασύρματο δίκτυο στο κανάλι 6, δοκίμασε εάν συμπεριφέρεται καλύτερα στο κανάλι 1 ή στο κανάλι 11.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι οτι το κνητο στην αναζητηση βγαζει πανω απο 10 δικτυα.

Μονο που δε ξερω πως το κανω αυτο που λες! :o:(

μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο συνδεσμο ή να μου το πεις περιληπτικα;

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2018 at 1:11 ΠΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Μπες με τον browser σου στο modem της cyta και βρες το μενού που έχει για το ασύρματο. Εκεί έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις το κανάλι που εκπέμπει η κεραία.

αυτη η επιλογη ηταν στο auto. Τωρα το εβαλα στο chanel 1.

Αν δε πιασει αυτο να το παω στο 11;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε χάνεις τίποτα να τα δοκιμάσεις. Θεωρητικά όταν είναι στο auto o σταθμός θα επιλέξει το λιγότερο θορυβώδες κανάλι. Αλλά αυτό αφορά το σημείο που είναι η κεραία του σταθμού. Μπορεί στο σημείο που είναι το κινητό σου και κάνει αποσυνδέσεις να έχεις διαφορετικές παρεμβολές. Για να δεις τι άλλα δίκτυα παίζουν στο σπίτι σου κατέβασε ένα wifi analyzer και κάνε μία βόλτα γύρω γύρω το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.